Jak jsem pracoval v lyžařském středisku v Kanadě
Už nějakou dobu jsem si říkal, že bych chtěl zkusit, jaké to je žít někde v zahraničí. Uvažoval jsem o Novém Zélandu, jedinné co mi chybělo, byl takový ten první impuls, kdy zkrátka bouchnete do stolu a řeknete si: „Jdu do toho!“.
Rozhodnul jsem se v autobuse
No a tak jsem si jednou tak loni začátkem srpna jel v autobuse Studentagency z Varů do Prahy, čtu si ten jejich magazín – Žlutý. No a v něm inzerát, že agentura nabízí zprostředkování práce v jednom z nejlepších lyžařských středisek na světě – v Kanadském Whistleru.
Na výběr jsou pozice typu – obsluha vleků (to jsem chtěl já), práce v restauracích a barech, práce v kuchyni, obsluha parkoviště, apod. V inzerátu bylo zveřejněno, že zařídí práci, ubytování a že budu mít sezónní skipas zdarma! Pro mě je snowboarding životní styl, a tohle mě docela dostalo. To byl ten impuls, který jsem potřeboval. Stránku jsem si vytrhnul a hned druhý den jsem volal do agentury, abych se zeptal na to, co mě zajímalo.
Raději jsem využil služby agentury
Ochotní a milí lidé, skvělé jednání. Poslali mi dotazník a objednali si mě na pohovor, který se týkal hlavně mých jazykových znalostí. Protože jsem nikdy předtím nebyl v zahraničí na delší dobu, vybral jsem si program Full service (kompletní servis od agentury), který zahrnoval to, že mi domluví pohovor s mým zaměstnavatelem přímo v Praze, že mi pomůžou s vyřízením pracovních víz a poskytnou veškerý servis. To mě vyšlo cca na 12 tisíc.
Po pohovoru a písemném testu v agentuře, který dopadl dobře, jsem měl zavolat v určitý termín manažerovi programu do Kanady. To byl další krok. Manažer programu se mě ptal proč Kanada, abych mu řek něco o sobě atd. Další krok úspěšný a o krok blíže svému cíli. Následovala žádost o pracovní povolení, jejíž obsahem bylo to, že jsem musel napsat např. Proč jsem si vybral Kanadu – motivační dopis, jaké jsou mé plány po návratu domů, atd. Vše dopadlo dobře a po dvou týdnech mi přišlo kladné vyhodnocení.
Poslední krok, který mě čekal, byl pohovor s mým Kanadským zaměstnavatelem, a to na půdě agentury v Praze. Ten dopadl také úspěšně, a tak jsem 28.10.2008 vyrazil směr Vancouver.
Konečně v Kanadě!
Agentura mi zařídila transport z letiště do hostelu v centru Vancouveru a dvě noci se snídaní. Další den mi domluvila schůzku se zástupcem partnerské agentury, který mě dal cenné rady ohledně vyřízení Social insurance number (šli jsme spolu na úřad, kde se toto zařizuje a on mi říkal, co mám říct, co kam napsat atd. atd.), bankovního účtu, života v Kanadě, a poskytl mi pár tipů, kam se podívat ve městě.
Po třech dnech ve velkoměstě jsem ráno vyrazil směr Whistler. Se mnou mířilo již několik lidí z hostelu, tak jsme se ubytovali. Ubytování velice pěkné, jakoby takové luxusnější vysokoškolské koleje. Komplex sedmi domů, pokoje většinou po čtyřech – dva v jedné místnosti, dva v druhé, obývák se sedačkou, kuchyňka a koupelna byla v každém pokoji. Pěkné, funkční a útulné. A hlavně 100 metrů od vleků. :)
Školení bylo dost těžké
Po několika dnech aklimatizace začali meetingy s vedením vleků, školení apod. Dali nám 150ti stránkovou A4 knižku – Lift manual, kde bylo o vlecích téměř všechno. Dále o lavinách, co dělat když se stane to a toto, kam volat, jak spolupracovat s horskou službou, o lavinovích psech atd...
A za dva týdny jsme z toho měli psát podrobný test, s tím, že kdo ho nenapíše, nemůže u vleku pracovat. Já jsem anglicky uměl (myslel jsem si v Čechách docela dobře), ale toto byla technická angličtina a musím říct, že jsem měl docela problémy.
Jednak jsem tomu skoro nerozuměl, takže jsem si musel většinu slov ve slovníku překládat, a druhak praktická školení, která probíhala s našimi šéfy byla pro mě také špatně srozumitelná.
Povídali totiž o motorech, o tom, jak se startuje vlek, teď je hodně typů motorů, povídali podle mě i co se stává nejčastěji za úrazy a nehody lidí, kteří na vleku jezdí, atd. atd. A já rozuměl velice špatně. Inu něco jiného je se bavit s někým o obecných věcech, o životě atd. a něco jiného je se bavit o specifických věcech technickou angličtinou.
Tak jsem se dost učil knihu a bál se testu. Byl jsem jedinný Čech na vleku. Složení všech kolegů bylo: 80 procent Australani, 13 procent Novozélanďani, 6 procent Angličani a zbytek já a jeden Japonec, ale ten už loni pracoval v Americe na horách jako vlekař.
No, přišel test - den Dé. Bál jsem se toho, že jakmile neprojdu testem, přijdu o práci vlekaře, ztratím ubytování, protože ubytování je jenom pro zaměstnance lyžařského areálu, a takové to zázemí, které jsem si za tu dobu vytvořil. No a také o permanentku a o veliké slevy všude, které zaměstnanci mají.
První dny v práci
Test jsem prošel, jentaktak, ale prošel. Pak jsem si říkal, abych přežil týden dva v práci, že jakmile to přežiju, tak to bude OK. Bál jsem se hlavně, že když mi někdo zavolá telefonem, nějaký šéf třeba a bude po mě chtít něco důležitého, a já nebudu rozumět, že si řekne: „Co to tam je za vola“ a vyrazí mě. Tak se ale nestalo a já rozuměl a když trochu ne, tak jsem se zeptal, jestli mi to může říct jinak, že prostě nerozumím. Naštěstí všichni, se kterými jsem se setkal, ať už osobně, nebo v telefonu, byli féroví, chápaví a vstřícní. Dva první týdny jsem tedy přežil a nastal čas si plně užívat života ve velkých horách.
Skvělé zážitky
A jaké to bylo? Bylo to BOŽSKÉ!!!!!! Práce čtyři dny v týdnu, tři dny volna ježdění, fantastického ježdění!! V těch barácích co jsme bydleli, byli samí mladí lidé, takže ježdění, potom divoké párty, pak čtyři dny „práce“, ale to se snad ani „prací" nazvat nedá. Celý den koukáte na hory, občas si upravíte lopatou rampu, tu nahážete trochu sněhu, tu pozdravíte někoho, pak si jdete na hodinu na oběd, placení jste i za to ježdění, které v „práci“ je – tzn. cestou na „váš“ vlek, cestou na centrálu...
No bylo to něco naprosto fantastického. Samozřejmě občas to med nebyl, a to když bylo třeba – 27 stupňů Celsia, foukal vítr a já musel být venku, nebo když byly chumelenice apod. (Pracoval jsem většinou na vlecích okolo 2000 metrů nad mořem.) Ale když jsem to srovnal se stresem, který jsem měl v předchozím zaměstnání (bankéř), tak i to bylo mnohem lepší. A dost dnů třeba svítilo sluníčko a vy se jentak kocháte. No luxus. A tak pořád dokola. Čtyři dny práce, tři dny volna.
A tak čas plynul, a byl leden, pak únor, březen... a poslední den v dubnu jsem letěl domů. Dost mých kolegů letělo zpět domů, někteří se chystali cestovat. Já jsem letěl domů, podle původního plánu. Jednak mí nejbližší kamarádi také jeli domů, druhak jsem nechtěl více utrácet a chtěl jsem se vrátit s něčím na kontě a třeťak se mi mooooooooc stýskalo.
I když to celé byla vážně JÍZDA, začaly mi chybět Čechy. Rodina, přátelé, a takové to, co je jenom tady, v Čechách. Nikdy bych si nemyslel, že mě tak ta naše vlast bude chybět, musel jsem si to zažít na vlastní kůži.
Co mi pobyt v Kanadě dal?
A co mi to dalo? Dalo mi to dost. Kromě zlepšení angličtiny, jsem našel v sobě takový ten klid, moudrost a takové to něco, co jsem hledal. Možná trochu i sebe. Životní zkušenost k nezaplacení.
Celkové náklady:
(V době, kdy jsem v Kanadě byl, byl kurz: 1 CAD = cca 16 Kč)
- Bydlení: 320 CAD měsíčně (ale to protože jsem bydlel ve staff housingu) – běžná tržní cena pro ty, kteří by tam chtěli jet na vlastní pěst a nepracovali pro lyžařský areál je 700 – 800 za pokoj, který museli sdílet s dalšími lidmi.
- Cena celodenní permanentky na hory = 85 CAD (pro ty, co nejsou zaměstnanci lyž. ar.)
- Jídlo v restauraci na horách cca 7 CAD (po slevě pro nás), vydatná a zdravá večeře v restauraci pro personál poblíž bydlení 5 CAD, jídlo v obchodech mírně dražší než u nás.
- Oblečení, lyžařské a snb vybavení cca dvakrát třikrát levnější než u nás
- Zpáteční letenka Praha – Vancouver 25 tisíc Kč
- Poplatek agentuře za vyřízení všeho cca 12 tisíc Kč
- Pojištění na půl roku cca 7 tisíc Kč
A moje mzda? 10 CAD/hodinu – pracoval jsem cca 8 hodin po 4 dny v týdnu.....
Stálo to za to?
STÁLO, A ZA MNOHEM VÍC! :)
Autor: Josef Baše
Informujte se o možnosti vrácení daní při práci v zahraničí.
Sdílet tento článek
Byl pro Vás článek užitečný?
Diskuze k článku
Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?Pokud byste měl zájem popsat svoje zkušenosti s hledáním práce samostatně (a klidně i napsat nevýhody agentur), velice rádi je otiskneme.
Všem postiženým krachem letecké společnosti SKY EUROPE kteří si letenky objednali a zaplatili přes firmu STUDENT AGENCY s.r.o.
Všichni ti, kteří si objednali a zaplatili leteckou přepravu do jakékoliv destinace prostřednictvím firmy STUDENT AGENCY s.r.o. mají právo na reklamci jejich služeb, odstoupení od smlouvy a navrácení celé uhrazené částky. V zastoupení dnes již jedenácti postižených klientů STUDENT AGENCY s.r.o. připravujeme podání hromadné žaloby na navrácení všech uhrazených částek. Kdokoliv (fyzická či právnická osoba) kdo zaplatil firmě STUDENT AGENCY s.r.o. a následně neodletěl kvůli krachu letecké přepravní společnosti Sky Europe se může zdarma připojit k hromadné žalobě. Jde o jedinou legální cestu jak získat své peníze zpět.
Není nijak podstatné jakým způsobem jste letenky zaplatili (zdali převodem z účtu, vkladem v bance, platební kartou či jinak).
Jestliže chcete své peníze získat zpět, kontaktujte nás a zašlete kopie veškeré komunikace se STUDENT AGENCY s.r.o. Tedy: kopie: tzv. "elektronické letenky" či "rezervačního kódu", kopii své potvrzené objednávky s výzvou k platbě na účet STUDENT AGENCY s.r.o. kterou Vám poslali mailem, kopii faktury nebo jakéhokoliv daňového dokladu který jste měli od STUDENT AGENCY s.r.o. následně po zaplacení obdržet. Jestliže Vám jej elektronicky nebo písemně poštou neposlali, uveďte to do zprávy kterou nám budete zasílat. V případě že jste STUDENT AGENCY s.r.o. již písemně doporučeným dopisem vyzvali k navrácení částky nebo zajištění náhradí letecké dopravy pošlete i tuto kopii včetně kopie podacího lístku. Jestliže jste toto neučinili, upozorněte nás na to ve Vašem mailu a obratem Vám zašleme vzor který si jen vyplníte a pošlete jim dodatečně. Všechny tyto doklady Vás opravňují k připojení se k hromadné žalobě.
Tím, že jste využili STUDENT AGENCY s.r.o. inzerované nabídky levných letenek objednali jste si prostřednictvím jejich webových stránek let do dané destinace, na základě jejich následné výzvy jste realizovali platbu na jejich účet, jste se STUDENT AGENCY s.r.o uzavřeli spotřebitelskou smlouvu dle platného občanského zákoníku ČR. Tímto aktem Vám STUDENT AGENCY s.r.o. MUSÍ ze zákona ZAJISIT danou leteckou přepravu. Pakliže toho není schopna (např. z důvodu toho že zkrachovala JEJICH smluvní přepravní firma SKY EUROPE), musí zjednat nápravu a to tak, že Vám na vlastní režii zajistí jinou náhradní přepravu, tedy jinou levnou letenku do dané destinace, čímž své závazky ze smlouvy splní anebo není schopna tohoto vůbec dostát a pak musí ze zákona celou částku navrátit. STUDENT AGENCY s.r.o. jakožto podnikatelský subjekt podniká na svoji vlastní zodpovědnost, nese riziko zisku ale také ztráty. Toto riziko ale nemůže ze zákona o spotřebitelských smlouvách žádným způsobem přenášet na Vás. Je čistě jejich problém s jakým přepravcem a jak spolupracovali. Pakliže jim přepravce nezajistil lety, musí oni žalovat jeho. Tím ale není nijak dotčeno Vaše právo na let nebo navrácení částky.
Informace jenž STUDENT AGENCY s.r.o uvádí na svých webových stránkách jsou od počátku úmyslně zavádějící. Snaží se Vás dezinformovat tvrzeními že právně je velice těžké získat peníze zpět, že je lepší se o to ani nepokoušet a že všichni teď musí čekat. Toto tvrzení se ale týká jejich závazků a pohledávek ke zkrachovalé SKY EUROPE, nikoliv těch které má STUDENT AGENCY s.r.o k Vám.
Šance na navrácení všech zadržovaných částek inkasovaných STUDENT AGENCY s.r.o. je při podání hromadné žaloby prakticky 100%. Soud se bude konat dle místní příslušnosti firmy STUDENT AGENCY s.r.o v Brně.
Všichni postižení se již nedejte nijak chlácholit a neváhejte naší právnické firmě zaslat mail s přílohami kopií potřebných výše uvedených dokladů. Nevíme zdali Vás budou desítky nebo stovky a více, ale všem vyhovíme a všechny ZDARMA u soudu v rámci hromadné žaloby zastoupíme a pomůžeme získat příslušné finanční částky zpět. Nastal čas STUDENT AGENCY s.r.o. a jejího jediného jednatele a vlastníka Ing. Radima Jančuru, r.č. 720112/5536 prostřednictvím soudu UMRAVNIT. Potřebné kopie dokladů zasílejte na mail:
S pozdravem,
Mgr. Milan Schwarz
Kdybych měl potřebu popisovat svoje zážitky z Kanady, určitě nebudu dělat přehled nákladů a výdajů. Do své eseje bych taky uvedl nějaké nevýhody.
U Student Agency mě přišlo, že zaměstnanci měli všechno nacvičené a působili trochu jako roboti :-) a většinou mě s dotazy odkázali na jejich internetové stránky. Tak jsem se nakonec rozhodl jejich služeb nevyužít a myslím, že jsem ušetřil. Navíc pokud vám nějaká agentura skutečně nějakou práci zprostředkuje, nevěřím tomu, že to bude takový dreamjob, ale spíš pomocná práce v kuchyni a pod. Věřte, nevěřte, ale lidí co hledají práci je tady dostatek. Nebudu spekulovat nad tím, proč zaměstnavatel hledal lidi zrovna až v Praze. Bezpečnostní školení na práci u lanovky asi neobsáhne jeden manuál a test, to tak možná někde u vleku v Chřibech. Není tu jediná zmínka o vyřizování víza. A navíc to měl pán časově trochu na těsno. Z toho důvodu bych řekl, že je to tak trochu fígl.
Kdybych měl potřebu popisovat svoje zážitky z Kanady, určitě nebudu dělat přehled nákladů a výdajů. Do své eseje bych taky uvedl nějaké nevýhody.
U Student Agency mě přišlo, že zaměstnanci měli všechno nacvičené a působili trochu jako roboti :-) a většinou mě s dotazy odkázali na jejich internetové stránky. Tak jsem se nakonec rozhodl jejich služeb nevyužít a myslím, že jsem ušetřil. Navíc pokud vám nějaká agentura skutečně nějakou práci zprostředkuje, nevěřím tomu, že to bude takový dreamjob, ale spíš pomocná práce v kuchyni a pod. Věřte, nevěřte, ale lidí co hledají práci je tady dostatek. Nebudu spekulovat nad tím, proč zaměstnavatel hledal lidi zrovna až v Praze. Bezpečnostní školení na práci u lanovky asi neobsáhne jeden manuál a test, to tak možná někde u vleku v Chřibech. Není tu jediná zmínka o vyřizování víza. A navíc to měl pán časově trochu na těsno. Z toho důvodu bych řekl, že je to tak trochu fígl.
za kazdu reakciu budem moooc vdacna. buduci rok by som rada za kanadskym snehom pri co najnizssich nakladoch na peniaze a paperovanie.
dik
Takže letím v září do Vancouveru a budu hledat práci sama :) Pokud by měl někdo zájem, tak si o tom píšu blog :) www.watusa.svetu.cz
Whistler - strasne rada bych se tam na chvilku prestehovala. Moc by me zajimalo jestli z vas nekdo nema tip jak si tam najit praci ? Zdravim a dik Lenka