Jak získat stipendium na studium na střední škole v USA
Tento článek je zaměřen na prvotní kroky v postupu k možnému stipendiu na jedné ze středních nebo středních internátních škol v USA i jinde ve světě.
Cest k získání stipendia na střední škole je více, stejně jako je na internetu několik rozsáhlých databází všech tzv. boarding schools v USA, ale i v jiných zemích. Boarding school znamená, že ve škole prakticky bydlíte, protože je internátní a celý areál školy většinou mívá i několik kilometrů čtverečních. Naopak při stipendiu na klasické střední škole bydlíte v americké hostitelské rodině a do školy docházíte studovat stejně, jako jste byli zvyklí v ČR.
Studium na střední škole – High School
Asi nejoblíběnější zámořskou možností stipendia pro středoškoláky je roční studium na klasické americké střední škole čili High School. Tato volba studia v USA je současně také finančně nejschůdnější v porovnání s jinými zeměmi světa. Student v průběhu středoškolského studia v ČR odjede na jeden školní rok studovat do USA.
V ČR Vám se zařízením studia pomůže např. CCI, přes které je možné získat plně hrazené stipendium, včetně letenek, pojištění aj. v celkové výši cca 250 000 Kč. Stipendium s CCI lze i díky mnoha pozitivním referencím jejich studentů a dlouholeté tradici jenom doporučit. Pro získání stipendia však student musí splňovat základní podmínky, jako je věk (15-18,5 let), určitý prospěch (např. poslední 3 roky vysvědčení bez čtyřek), průměry známek na vysvědčení max 2,0 a znalost angličtiny (schopnost domluvit se v základních situacích).
Proces získání stipendia potom probíhá formou výběrového řízení, jehož součástí je pohovor a test z anglického jazyka. Termín výběrového řízení na stipendium na středoškolské studium v USA se dozvíte na stránkách CCI – akcevpohode.cz.
Databáze středních internátních škol
Peterson’s : V této databázi se můžete přihlásit a ukládat si vybrané školy, které vyhledáváte podle země a toho, zda jsou jen dívčí, chlapecké nebo společné. Stačí jít v záložce na program K-12, kde už máte linky na různé mezinárodní školy i na vyhledávání škol. Téměř u každé školy je obsáhlý popis (chybí jen u některých škol mimo USA), kolik se platí školné, jaká je možnost stipendia, něco o škole, kontakt i rovnou odkaz na stažení přihlášky a mnohé další.
Boarding School Review : Tahle databáze je úžasná především v tom, že má mnoho různých žebříčků škol! Například si můžete vyhledat, které školy mají největší podíl mezinárodních studentů, které nabízejí největší finanční pomoc, můžete i vyhledat, jaké školy nabízejí vámi požadovaný klub nebo sport. Jednoduše jsou tady velmi obsáhlé možnosti vyhledávání, ale méně informací než u předešlé databáze, zato jsou ale všechny informace srovnávány s průměrem na všech boarding schools. Kvůli žebříčkům rozhodně doporučuji! Navíc také obsahuje komentáře studentů, které školu již studují nebo studovali.
Boarding Schools in the USA : S touto databází bohužel nemám téměř žádné zkušenosti. Vyhledávání má přiměřené a velmi dobře se na ní orientujete kvůli přehlednosti a jednoduchosti. Určitě pomůže pracovat se všemi databázemi na vzájemné porovnání.
Vyhledávání školy v databázích
V těchto databázích stačí vyhledat soukromé internátní školy v USA, ale můžete i po celém světě. Já například posílala e-maily mimo USA do Japonska, Řecka, Kanady, Velké Británie, Itálie, JAR, Indii aj., ale školy mimo USA bohužel nemají takové prostředky, aby vám mohly poskytnout plné stipendium.
Musíte si také dát pozor na to, jestli stipendia poskytují zahraničním studentům! Často školy na svých stránkách napíšou jen, že poskytují stipendium, už ale nenapíší, zda je i pro mezinárodní studenty. Některé americké školy poskytují finanční pomoc jen občanům USA.
Můžete si udělat jednoduchou tabulku. Já si ji třeba udělala a rozdělila na školy, do kterých jsem se zamilovala, školy, kam bych se chtěla dostat a ostatní školy. Ke každé jsem si napsala název, kontaktní e-mail na osobu, která vyřizuje přihlášky, místo, kde se nacházejí a odkaz na jejich stránku. Ty obzvláště vybrané jsem si uložila v Peterson’s do oblíbených, abych k nim měla snadný přístup.
Nejprve jsem procházela stránky všech škol, později jsem se vždy proklikala jen na kontaktní e-mail a ještě později jsem stránky už ani neotevírala a jen kopírovala kontakty z údajů v databázi a zařazovala je mimo tabulku. Bylo to hlavně z důvodu, že třeba jen škol v USA je 300! A zebere vám vážně hodně času zkompletovat si alespoň kontaktní e-maily.
Uzávěrka přihlášek
Doporučuji si také uvědomit to, že většina škol má uzávěrku přihlášek během prosince až února. Většina jich ale přijímá přihlášky i později, ale finanční pomoc pro pozdější přihlášené je nejistá. Doporučuji se rozhodně hlásit co nejdříve, máte pak největší šanci na úspěch.
Kontaktování škol
Pokud jste již shromáždili e-maily na školy, kam byste se chtěli dostat, nezbývá nic jiného než jim napsat. V úvodním e-mailu se představte, napiště kolik vám je let, jakou školu a v jakém ročníku (nezapomeňte ho převést na americké ročníky!) studujete. Nezapomeňte rozepsat vaše zkušenosti s angličtinou, popřípadě se studiem v nějaké jiné zemi.
Připojte i pár vět o svých výsledcích ve škole, které klidně můžete nadhodnotit, školy si je ověřovat okamžitě nebudou. Napište i o tom, co vás baví, co děláte mimo školu a jednoduše proč jste přesně ten nejvhodnější kandidát na jejich školu. Na závěr připojte, že byste nebyli schopni zaplatit plné školné a jestli je možnost, že by vám škola něco (a nebo všechno, pokud máte odvahu) zaplatila a jaké jsou podmínky tohoto stipendia.
Teď už stačí jen čekat na odpovědi. Žádný strach, odpovědi přijdou maximálně do tří dnů ne jako korespondence s českými školami popřípadě úřady, která se protáhne i na měsíc. Některé školy odepíší, že stipendia zahraničním studentům neposkytují, jiné vás okamžitě navedou do sekce Admission na svých webových stránkách, ať vyplníte přihlášku, zašlete ji a oni uvidí. Na to si ale dejte pozor, protože za každou odeslanou přihlášku budete muset zaplatit od 50 do 100 dolarů za její vyřízení.
Proto je nejlepší podívat se na stránky škol, které vám odpověděly kladně, a zhodnotit zda je ta škola přesně to, co hledáte. Mohlo by vás totiž překvapit, že je škola náboženská nebo poskytuje nějaký speciální program výuky. Až vyberete školy, které vás skutečně zaujaly, stáhněte si jejich přihlášky a udržujte se školou e-mailovou korespondenci. Možná vás překvapí, že přihlášky mají až 20 stran a žádost o stipendium dalších 10. Vám nicméně nezbývá, než to všechno vyplnit.
Autorka: SanteiStudujemevusa.com
Zkušenosti se studiem na střední škole v USA můžete najít ve článcích:
Jak na střední do Ameriky bez agentury - I.díl
Jak na střední do Ameriky bez agentury - II.díl
Jak na střední do Ameriky bez agentury - III.díl
A jak to vše začít zařizovat:
Jak se dostat na střední školu v USA?
Zkušenosti ze střední školy v USA od odjezdu do návratu
Sdílet tento článek
Byl pro Vás článek užitečný?
Diskuze k článku
Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?Studuju ted ctvrtym rokem na osmiletem gymplu (Gymnazium Christiana Dopplera).Je mi patnact a ve tride patrim k tem lepsim. Anglicky se ucim 6 let, ale uroven bych porad nazvala pokročily zacatecnik. Pristi rok tedy poprve na vyssi gympl. Chtela bych ale odjet kamkoliv do zahranici, jelikoz se ale ucim jen anglicky, pripadaji v uvahu jen anglicky mluvici zeme...
Chtela bych se zeptat, jestli je vubec nejaka pravdepodobnost, ze bych mohla odjet hned prvnim rokem stredni skoly a na kolik by me to se vsim vsudy na jeden skolni rok vyslo, pokud bych zazadala alespon o castecne stipendium.Vim, ze hodne zalezi o jakou skolu bych se pripadne uchazela a jake stipendium bych dostala, jen bych rada znala alespon priblizne vydaje a sance. Jestli je vubec nejaka pravdepodobnost, ze by to vyslo.
Dekuju:))