V zemi, kde místo na pivo chodí na čaj
Při výběru svého „erasmáckého“ pobytu jsem chtěl zažít něco netradičního, něco na co bych mohl vzpomínat opravdu dlouho. Kamarády mi bylo řečeno, že Erasmus není ani zdaleka o studiu, ale spíše o životní zkušenosti. Pod vidinou těchto rad, jsem se rozhodoval pouze na základě zajímavosti místa té dané univerzity. Turecko pro mě tedy bylo jasnou volbou.
Strach z administrativy byl přehnaný
Musím říci, že jsem měl z administrativních úkonů na začátku poněkud „nahnáno“. Jak se ale ukázalo, strach byl zbytečný. Před odjezdem šlo v podstatě jen o vyplnění pár banálních formulářů, jejich podepsání a odevzdání. Vše se dalo vyřídit velice rychle a lidé na mé univerzitě mi vyšli maximálně vstříc. Poněkud více času si vyžádalo zařizování víza, ale de facto šlo jen o dvě cesty do Prahy, tudíž také nic, co by člověka nějak vyčerpalo. Nejvíce jsem před samotným pobytem přemýšlel, jak se do Turecka dostat. Po úvaze jsem zvolil cestu letadlem z Vídně, a jak se později ukázalo, šlo o velice dobrou volbu. Lety Vídeň – Antalya jsou poměrně levné a z letiště v Antalyi se do centra města dopravíte velice snadno.
Najít si vlastní byt – nejlepší řešení
Jelikož jsem byl svými staršími kolegy, kteří již Turecku studijně byli, varován před nízkou kvalitou kolejí a jejich přehnaně přísnými řády, rozhodl jsem se řešit ubytování po svém a najít si vlastní byt. V Antalyi jsem tedy bydlel na pokoji s Kurdy a v Istanbulu pro změnu s Turky. Rád bych zmínil, že se jednalo o velice dobrou zkušenost. Zvláště pobyt s Kurdy se mi líbil. Zásadně se jedlo na zemi, v bytě chyběly židle, všichni se dělili o všechno. Bydlení s Turky zas tak příjemné nebylo. Vadil mi ukrutný „bordel“, který byli schopni vyprodukovat. Přesto všechno jsem ale přesvědčen, že se jednalo o lepší volbu, než bydlet na kolejích a mít třeba zakázáno si na pokoj kohokoli pozvat.
Úchvatný Istanbul
Po jazykovém kurzu v Antalyi, který mohu jen doporučit, jsem se přesunul do Istanbulu. Město mě naprosto uchvátilo. Mix překrásných mešit a zákoutí v kombinaci s tureckou vřelostí jsem si opravdu zamiloval. Ať už šlo o most Galata a překrásný pohled z něj, či dle mnohých nebezpečné uličky Tarlabaši, já zde v tomto městě našel něco, co mě stoprocentně donutí se do něj vracet.
K poznávání města jsem měl celkem dostat času. Je třeba přiznat, že mě škola moc nezaměstnávala. Měl jsem ji sice čtyři dny v týdnu a přednášek se pravidelně účastnil, připravovat na hodiny jsem se ale moc nemusel. To mi dalo spoustu příležitostí poznávat i noční život, který na Istiklal Caddesi – hlavní třídě Istanbulu – opravdu stojí za to. Najdete zde snad vše – od reggae barů až po malé romantické kavárničky.
Turecko jako ideální výchozí bod pro cesty na Blízký východ
Být studentem v Turecku a neudělat nějaký ten výlet do zemí jako Sýrie, Libanon či Jordánsko je téměř hříchem. Já se vypravil ještě do Iráku a někteří mí přátelé jeli na Kavkaz. Musím říci, že výlety do těchto mnohdy neprávem očerňovaných zemí, se staly nejlepšími dny mého „erasmáckého“ pobytu. Ať už se jednalo o jízdu stopem v Iráku a následnou večeři a nocleh u lidí, kteří nás náhodně potkali na ulici, po „nechtěnou“ návštěvu palestinského uprchlického tábora v libanonském Baalbeku, zážitků mám opravdu hodně. Zapomenout se nedá ani na výpravu do východního Turecka a pár nocí ve stanu strávených pod horou Ararat. Vše se mi nesmazatelně vrylo do paměti a všem zájemcům o trochu dobrodružství mohu výlety do těchto končin jen doporučit.
Když na Erasmus, tak do Turecka
Kdyby se mě někdo zeptal, abych mu doporučil kam na Erasmus, okamžitě bych odpověděl: „Jeď do Turecka a nejlépe do Istanbulu“. Tato země svou zajímavostí a perspektivou do budoucna, dle mého názoru, zdaleka překonává všechny ostatní možné „erasmácké“ destinace. Je zde strašně moc památek a lákavá možnost výprav do okolních zemí. Lidé jsou zde velice přátelští a vždy rádi pomohou. Mě osobně půlrok strávený v Turecku velice obohatil.
Autor: Pavel Daněk
Sdílet tento článek
Byl pro Vás článek užitečný?
Diskuze k článku
Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?Já tam byla na výměnném pobytu v rámci praxe, a můžu říct, že Turci ještě pořád zachovávají evropské principy. Teď před nedávnem jsem byla v Izmiru s manželem na dovolené, a myslím, že by to bylo i vhodné místo pro život.