Život a studium ve Skotsku
Skotsko a tamní neobvyklé zvyky jsou notoricky známé. Chlapi tam nosí sukně, whisky teče proudem a většinu roku je zataženo a mrholí. Ale tohle všechno je jenom zlomek zážitků, které vám Skotsko jako turistům, pracovníkům nebo dokonce studentům může nabídnout. Velká Británie se v poslední době stala velmi oblíbenou evropskou zemí, kam si zajet ‚na zkušenou’. Navíc pro české cestovatele existuje více než jeden dobrý důvod, proč si že čtyř zemí Spojeného Království vybrat právě Skotsko.
Cesta do Skotska
Moje cesta na sever začala v knížkách od Irvina Welshe, skotského autora proslulého ‚Trainspottingu’. Rozhodla jsem se tehdy, že britskou kulturu poznám mnohem lépe na vlastní kůži než ve školní lavici na katedře anglistiky, takže jsem přerušila studium v Čechách a odjela za prací do skotského Edinburghu. Před odjezdem bylo zapotřebí si odhlásit zdravotní pojištění v ČR a pořídit si cestovní pojištění na období před prací. A potom koupit letenku; jediná společnost, která teď léta přímo a nejlevněji z Prahy do Edinburghu je Jet2. Cesta na ostrovy autobusem nepatří mezi nejpohodlnější a nahoru do Skotska vyjde cenově skoro stejně jako vzduchem.
Finance a práce ve Skotsku
Počáteční rozpočet záleží na tom, jestli máte práci zařízenou před odjezdem nebo ne. Pokud jedete naslepo a čeká vás hledání práce až po příjezdu, počítejte nejmíň 150 liber (1 libra = cca 37 Kč) na ubytování v hostelu a jídlo týdně. Pronájem pokoje v soukromém bytě vyjde přibližně na 200 - 400 liber měsíčně, podle toho, kolik jste ochotni tolerovat spolubydlících. Práce se dá hledat teprve až po získání trvalé adresy, protože většina zaměstnavatelů po vás bude chtít číslo britského účtu, který vás banka nenechá založit, pokud přebýváte pouze v hostelu. Celkově si ušetříte poměrně dost komplikací a peněz pokud si práci zařídíte už před odjezdem. Nejlepší volba je práce au-pair vyřízená přes agenturu, protože rodina vás pak zároveň ubytuje, zaměstná a pomůže vám s nelehkými začátky a kulturním šokem.
Každý obyvatel EU má právo ve Skotsku volně pracovat. Od roku 2011 již není nutné se po příjezdu registrovat na úřadě Home Office. Nicméně záleží na délce pobytu a dalších okolnostech a podle toho platíte daně buď u nás nebo ve Skotsku. Daňaři to nazývají střediskem trvalých zájmů. Zavolejte na finanční úřad a nespokojte se s odpovědí jednoho pracovníka. Volejte vícekrát a skončete, až budete mít 3 stejné odpovědi od 3 různých pracovníků finančního úřadu.
To stejné se týká i sociálního pojištění. Před odjezdem zavolejte na Správu sociálního zabezpečení a informujte se na aktuální situaci. Informace na internetu zastarávají velmi rychle a není dobré na ně spoléhat. Hrozí nebezpečí, že vám sociální strhne jak zaměstnavatel ve Skotsku (a nemusíte to ani vědět), tak ho budete muset doplatit i u nás. Informujte se na to, zda se máte zde odhlásit a ve Skotsku přihlásit.
Posledním úřadem je zdravotní pojišťovna. Předpisy a sazebník úhrad se každý rok mírně mění a proto doporučuji před odjezdem navštívit vaši zdravotní pojišťovnu a poptat sem, co a jak se proplácí nebo neproplácí. Teoreticky by vám měli všude v EU poskytnout zdravotní péči a měla by to uhradit pojišťovna v ČR ve výši, jak je běžné u nás. Nenechte se zatáhnout do nadstandardních zdravotních pojištění. Zase platí pravidlo 3. Pokud se 3 nezávislí úředníci shodnou na jedné odpovědi, bude to nejspíše pravda.
Jediný problém ve Skotsku představují zubaři, protože jich není dost a soukromé ordinace praskají ve švech, takže kazy a rovnátka se vyplatí si vyřídit v ČR.
Specifika Skotska
Výše zmíněný ‘kulturní šok’ má ve Skotsku několik podob a ze všeho nejvíc tu cizinci bojují se skotským přízvukem. Po příjezdu to může být celkem zádrhel, protože Skoti mluví dost neobvyklou angličtinou, která nemusí být hned zkraje úplně srozumitelná. Ale dá se na to rychle zvyknout a po čase už si to člověk ani neuvědomuje. Pokud chcete srozumitelnost skotské angličtiny vyzkoušet, půjčte si zmiňovaný ‘Trainspotting’ (Boyle, 1996) v původním znění. Nicméně, mnohem hůř se přivyká poněkud jednostranné skotské kuchyni, takže pořádný proviant z domova se neztratí. Stejně tak si lidi jednohlasně stěžují na místní počasí, protože se rychle mění, takže se vyplatí mít deštník pořád při sobě. Ale když je člověk ochoten překonat těch několik pomíjivých nepříjemností, může si naplno vychutnat malebné skotské okolí, výjimečné kulturní možnosti hlavního města a celkově pohodový způsob západoevropského života. Spousty příležitostí jsou tu pro sportovce, pro zájemce o historii i pro nejrozmanitější hudební fanoušky. Skotsko voní po vřesu a je úžasně fotogenické; je to místo, kde se setkávají nejstarší farmářské tradice a nejmodernější možnosti ekonomicky silné země. V rámci zájmů si tu každý přijde na své.
Studium ve Skotsku
Pokud máte v plánu přijet do Skotska studovat na vyšší odborné škole nebo univerzitě, čeká vás trochu víc zařizování ještě před odjezdem z domova. Aby vás přijali na jakoukoli vysokou, potřebujete soudně ověřený překlad maturitního vysvědčení, který mě před dvěma roky vyšel na cca 1500 Kč. Ve Velké Británii existuje centrální přihláškový systém UCAS (Universities & Colleges Admissions Service), který vás na svých webových stránkách nechá vyplnit přihlášku a zprostředkuje veškerý kontakt mezi vámi a vybranou školou dokud vám není nabídnuto místo. Výhodou je poměrně malý poplatek a až na výjimky prakticky žádné přijímací zkoušky. Některé školy mohou požadovat vysvědčení o mezinárodní jazykové zkoušce, ale po mně nikdo nic nechtěl. Přihlášky většinou mají termín podání koncem června pro začátek v následujícím září. Navíc ještě celé léto probíhá tzv. clearing, kde školy nabízejí studentům neobsazená místa, takže na některé programy se lze přihlásit i týden před začátkem semestru.
Samotné studium se podstatně liší od toho, co známe z českých fakult. Předmětů je méně, látka je hodně zaměřená na využití v praxi a škola vás nenutí do žádných zbytečných aktivit, které s programem nesouvisí. Hodně lidí namítá, že vysoké školství ve Skotsku je zbytečně lehké a člověk se málo naučí. Ale kdo zkusí na vlastní kůži, ten pozná, že zdejší systém je spíš o krok napřed, protože studenty nikdo nezdržuje bezvýsledným memorováním teorie nebo prací s nepotřebnými daty. Výuka se zaměřuje na schopnost analytického myšlení, zpracování zdrojů a podobu budoucího zaměstnání. Zkrátka vás všestranně připraví na kariéru, kterou si vyberete.
Život ve Skotsku
Odpověď na otázku, zda se dá vyjít s příjmem na částečný úvazek při škole na plný úvazek je ano. Velká část studentů řeší finanční nezávislost prací na plný úvazek o prázdniny a při škole pak dělají 15 - 20 hodin týdně. Velkým plusem Skotska oproti Anglii, Walesu a Severnímu Irsku je to, že studenti ze států EU nemusí platit školné. Stačí se registrovat na stránkách agentury SAAS (Student Awards Agency for Scotland), po obdržení nabídky ke studiu od školy je třeba vyplnit příslušný formulář a agentura pak zaplatí onu částku přímo univerzitě. Podrobný postup je popsán na webu SAAS. Studenti mají ve Skotsku spousty výhod včetně úlevy na daních, slev ve službách a zvýhodněných cen produktů, hlavně elektroniky. Nynější období ekonomické recese sice celou situaci studia a práce nijak neulehčilo, ale není to tak černé jak některá média prorokují. Když se člověk snaží, tak se bez problému udrží na vlastní pěst i bez nějakých větších fondů.
Osobně považuji své rozhodnutí odjet do Skotska za jedno z nejlepších, co jsem udělala. Jediné, co mě na tom všem mrzí je rodina, kterou jsem nechala v ČR a vidím je jenom dvakrát do roka. Ale doma chápou, že se mi tu líbí a podporují mě, jak můžou. Všechno má svou cenu a život a studium ve Skotsku za to stojí.
Autor: Adéla Rauchová
Sdílet tento článek
Byl pro Vás článek užitečný?
Diskuze k článku
Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?Jinak Ahooooj Ado :] Jako koukam co to tady mas za clanek, moc pekny :]
Neviem ci je to pravda, tak by som bola rada ak by sa k tomu vyjadril niekto kto uz v Skotsku studuje.
Dakujem
Měla bych jednu prosbu - ikdyž nevím, jestli je to v tvých silách. Mám seminární práci na Skoty jakožto jazykové minority. Zajímalo by mě pár věcí ohledně jejich jazyků (skotštiny, skotské angličtiny a skotské gaelštiny) a ještě pár věcí. Je to trošku delší, takže kdybys měla zájem mi pomoci, tak můj email je : - neděs se, vim, že je hroznej, ale nehodlám měnit:o))
Měj se krásně a každopádně díky moc!
Mám obavy ,abych nenaletěla.Díky moc za info.....
2) to same kdyz si budete zadat o STUDENT LOAN ( Studentska Pujcka ), ktera se musi splacet po ukonceni studia, pokud vydelavate vic nez £15 000 rocne.
3) prijimacky sice na univerzitu nejsou, ale budete muset projit prijimacim pohovorem.
4) na muj kurs se hlasilo 760 lidi z cele Britanie a prijmuli jenom 72 lidi. Takze vubec neni lehke se na univerzitu dostat.
S pozdravem
Prema
Děkuji
piste mi a cavte :)
ve Skotsku už jsem rok studovala v rámci programu Erasmus a chtěla bych se vrátit na magisterské studium. Mám v plánu vyjet za pomoci grantu od ministerstva a dost by mě zajímalo školné a SAAS... jak to s tímhle celým systémem je ... mám v tom trochu guláš a budu ráda za jakoukoli radu .. jinak pokud se chce někdo optat na průběh studia ve Skotsku tak mejlněte .. studovala se na UWS .. není to nejprestižnější škola, ale na druhou stranu velice vítají zahraniční studenty ... Aloha
Také jídlo asi nebude nejlevnější, že?
Jo a ještě jsem se chtěla zeptat jak moc je těžké, respektive možné sehnat tam práci ke studiu, a také na jakých pozicích, respektive jak začínáte?
Budu ráda za jakoukoli užitečnou informaci :
Ať ti všechno vyjde. PA
Ak som to pochopila dobre, tak nepotrebujes studovat Bsc., ale rovno robis MPham.Inak universita je to dobra.Uvazujem o prihlaseniu.
Chtěla bych ve Skotsku studovat žurnalistiku nebo nějaký jiný humanitní obor. Která škola by se pro to hodila? Co bych k tomu potřebovala? Předem děkuji za odpověď.
Ja studuju film na Edinburgh Napier University, ale uz jsem tady vedeny jako skotsky student a ne EU. Ziju tady uz 8 let. Pokud vim tak si muzes zazadat o placeni skolneho pres SAAS na www.saas.gov.uk/
Jinak studentskou pujcku (Student Loan) a treba i bursary dostanes az po 3 letech prace ve Skotsku. Takze skolne ti ve Skotsku zaplati stat, ale jinak se budes muset uzivit sama.
Zaujal ma tvoj prispevok ohladom NAPIER UNIVERSITY.Mna tiez zaujima studium filmu a neviem sa rozhodnut ktora skotska univerzita je najlepsia :/ Mohla by si mi nejak priblizit studium na N.U. A este taka mala otazka , ktora mi vrta v hlave, ze vsetky univerzity v Skotsku sa daju prefinancovat cez SAAS tak ze nasledne nemusis nic splacat ? Dakujem Dominika
co sa tyka zdokonalovacie kurzu v GB je len par veci, ktore si musite zodpovedat:
aky dlhy kurz chcete,
kolko zan chcete zaplatit,
v ktorom meste by chcela byt...
To znamena ze v kazdom vacsom meste je kurzov anglicitny minimalne niekolko desiatok, niektore su dokonca zadarmo. Su skoly, ktore vam najdu ubytovanie a pocita sa do ceny kurzu, niektore ubytovanie nezabezpecuju. A prave ubytovanie je najvacsi problem. Cim vacsie mesto a zamestnanost tym drahsie ubytovanie.
Ja zijem v Oxforde.
Napr. si mozete pozriet ubytovanie na Youth Hostel v Oxforde, alebo ubytovanie na gumtree.com a dailyinfo.co.uk aby ste mali lepsiu predstavu. Teda cim dlhsie vasa dcera v GB ostane tym viac zaplati za ubytovanie ktore stoji aj rovnako nez samostatny kurz. Napr dva tyzdne ubytovania budu za 200 libier a 200 libier zaplatite i za samotny kurz, dokopy 400 liber plus jedlo, letenky, cestovne...
Ako som spomenula kurz moze by i zadarmo. Kurzy zadarmo/za menej ako 100 libier su vacsinou dlhe, tak na pol roka alebo rok. Intenzivne kratkodobe kurzy stoja rozne. Najlepsie je najst si na internete nejake referencie na agenturu od ludi, ktori uz kurz absolvovali.
A k vydavkom - Potraviny stoja rovnako ako u nas, zalezi od toho co kupujete. Je dobre ked ma dcera niekoho kto tu uz je a pomoze sa jej v tomto prostredi zorientovat.
A posledne je asi doprava. Mesacnik na autobus stoji v Oxforde 40 libier. To zahrna vsetky autobusy v celom meste v ktorejkolvek dobe. Tyzdenny okolo 15 ci 17. Jedna cesta stoji 1,8 libry. Spiatocny listok 2,8 libry, denny 3,7 libry. Cestovne na letisko a z letiska sa da v pedpredaji kupit za polovicu na internete. Letenky (Od spolocnosti Ryanair, Wizzair) su dopredu velmi lacne, bezne 30 libier i z batozinou (ale mesiac dopredu, v lete drazeju).
A dolezite, ak viete po naglicky a pouzivat internet vsetko najdete na internete, vsetky informacie vam podrobne radi poskytnu rozne jazykove skoly i mailom, v anglicku maju vyborny zakaznicky servis. Vskty vydavky zmenisite tym ze budete hladat na internete cestovne listky z vyraznymi zlavami ktore vam mnohe vydavky znizia na polovicu a vyhnete sa poplatkom pre slovenske agentury, ktore su vacsinou nespolahlive a drahe.
Drzim palce.
já to tak udělala bakaláře tady a magistra ve Skotsku. Školný platíš za oboje, na magistrovi je to trochu víc, asi 3400 liber - co si vzpomínám - cca 100000 kč. Já dostala grant od SAASu - ne půjčku ale tzv. funding.
chystam se na Universitu ve Skotsku, už jsem pevně rozhodnutá:) Chtěla bych se zeptat, jak tam uznávají maturitu? Mám dělat nižší nebo vyšší úroveň? Jak jsem koukala, tak třeba z vyšší matiky bych 1 nezvladla (chci nejspis na Economics).
Poradte prosím!
A jestě, jestli jsem to spravne pochopila, tam se na pristi skolni rok hlasi od cervna do ledna predchoziho roku, ze?
letos se hlásím na uni do Skotska a chci se zeptat vás, kteří tam už studujete nebo se chystáte, jedete sami nebo partnerem či kamarády?
Plánovaly jsme s kamarádkou, ona si to rozmyslela, ale já bych stejně jela ráda, i když z toho mám trochu strach :)
Zdraví Pepa