Kuchařem ve Velké Británii – zkušenost na celý život
Pracovní pobyt v zahraničí bezesporu patří mezi klady životopisu. O to spíš, když pracujete přímo v oboru, ve kterém se chcete v budoucnosti uplatnit. Velkou výhodu mají mladí lidé, kteří pracují v pohostinství a hotelnictví. Do Velké Británie se vydal i Jakub a to rovnou do luxusního hotelu.
O hotelnictví je mezi mladými velký zájem
„Z Velké Británie registrujeme v poslední době zvýšenou poptávku po mladých lidech, kteří mají zkušenosti s prací v hotelu. Ať už se jedná o pokojské, servírky/číšníky, pomocné síly do kuchyně. Velký zájem je také o kuchaře a kuchařky. Čeští kuchaři jsou ve Velké Británii velmi oblíbení. Uchazeče, kteří mají vzdělání či praxi v tomto oboru, umístíme prakticky během týdne. Místní je považují za pracovité a rychle se učící zaměstnance.“ dodává Martina Květoňová, manažerka zahraničních pobytů ze Student Agency.
Jeden z odvážlivců, kteří do Velké Británie odjeli je i Jakub, jenž splnil požadavky na práci kuchaře ve čtyřhvězdičkovém hotelu ve Velké Británii.
„Po škole jsem nastoupil jako kuchař do menší restaurace pro lázeňské hosty v Karlových Varech. Práce mě bavila, ale cítil jsem, že se chci posunout dál. Po roce práce jsem se naučil, co jsem mohl a nevypadalo to, že bych se v restauraci mohl naučit něco, co ještě neumím. Práce mě začala nudit a protože jsem člověk, který nepostojí na jednom místě dlouho a baví ho objevovat nové věci, rozhodl jsem se odjet do zahraničí a získat zkušenosti z mezinárodního prostředí. Jediný jazyk, který jsem v té době jakž takž ovládal, byla angličtina. Kamarád mi poradil, že když si nejsem jazykem jistý a nemám v zahraničí žádné kontakty, ať zajdu do agentury. Do 3 měsíců jsem seděl v autobuse směr Londýn! Nejenže mi agentura zajistila umístění, ale vybavila mě i důležitými informacemi a zajistila vše potřebné. V Londýně jsem pak strávil neuvěřitelných 12 měsíců. A to v dobrém slova smyslu.“ Od pomocné síly v kuchyni po kuchaře a číšníka
Na různé pozice jsou jiné požadavky. Pomocné síle do kuchyně stačí, když se domluví anglicky. To ale neplatí u kuchařů, kteří již musí mít určitou praxi nabytou například během studia. Vše ostatní už zařídí agentura.
„Na schůzce s klientem vybereme nejvhodnější pobyt a zaregistrujeme ho do programu. K zařazení do databáze potřebujeme životopis, motivační dopis a reference z předchozích zaměstnání, brigád či školních praxí," říká Martina Květoňová, manažerka zahraničních pobytů společnosti Student Agency. " Poskytujeme komplexní servis od společného vyplnění přihlášky, kontroly životopisu přes přípravu na odjezd, zajištění víza, pojištění, dopravy až po informace, jakou dokumentaci je třeba vyřídit po příjezdu do cizí země a jakou před návratem. Kromě místa mají brigádníci často zajištěno i ubytování. Dostávají kontakt jak na místního garanta programu, tak na 24hodinovou help linku, v případě potřeby je jim k dispozici kompetentní osoba, která poradí a pomůže," dodává Martina Květoňová. Více o pracovních pobytech v zahraničí na
www.pracovnipobyty.cz.
Sdílet tento článek