Na co se zaměřit při výběru jazykového kurzu v zahraničí
Už je asi zbytečné opakovat, jak moc je absolvování zahraničního jazykového kurzu prospěšné, a to nejen pro vaši budoucí kariéru. Naučíte se jazyk, získáte nenahraditelnou zkušenost s jinou mentalitou nebo exotické přátele. "Svět je malý a o náhody v něm není nouze", řekl by Lustig z Lotranda a Zubejdy, nikdy totiž nevíte, kdy přátelství s Kanaďanem, Španělem či Australankou skutečně oceníte. Otázku "Proč?" bychom tedy měli vyřešenou, teď už jen zbývá odpovědět si, jaký kurz si vybrat. Takovou odpověď se vám pokusíme zprostředkovat článkem níže.
Kde studovat a jaký jazyk?
Asi první otázka, kterou budete řešit, bude, jaký jazyk máte v plánu studovat. Dnešní nabídka jazykových kurzů v zahraničí pro mládež je natolik pestrá, až je ten výběr težký. Máte zájem o japonštinu? Pak vycestujte do Tokia! Francouzsky nebo italsky musíte především žít, což poznáte v Nice nebo v Římě. A obligátní angličtina vám snad jen zamotá hlavu s výběrem destinace - můžete se ji naučit ve Velké Británii, v USA, na Novém Zélandu nebo třeba v Jihoafrické republice. Je to jen na vás.
Délka kurzu
Jazykové školy v zahraničí vám dnes již nabídnou široký interval délky kurzů. Většinou se tento interval pohybuje od 2 týdnů přes několik měsíců až k jednomu roku. Čím delší kurz, tím lépe se samozřejmě jazyk naučíte. Rozhodovat se však asi budete muset i z hlediska ceny, která je našim dalším bodem.
Cena kurzu
Důležitým determinantem délky kurzu i cílové destinace pravděpodobně bude i otázka nákladů. Dejte si při výběru zahraničního jazykového kurzu samozřejmě pozor na to, co vše cena kurzu zahrnuje. Cena kurzu by měla zahrnovat školné, ubytování i stravu.
Typ ubytování
Vybírat si budete i ubytování, opět o něm z velké části rozhodne cena. Nejčastější typem ubytování je bydlení v hostitelské rodině, jež vám zaručí permanentní kontakt s jazykem a poznání tamních zvyklostí. Levnější variantou je pak tzv. mládežnický hostel, ve kterém se budete o pokoj dělit s několika dalšími lidmi. Na delší pobyt to však nejen pro introverty kvůli absenci elementárního soukromí asi není. Jiným typem je bydlení na studentské koleji. Toužíte-li tedy po nalezení podobně smýšlejících studentů ze všech koutů světa a máte rádi atmosféru kolejních párty, máte o ubytování jasno.
Typ a intenzita jazykového kurzu a výběr školy
Zbývá si už jen vybrat zaměření kurzu a intenzitu docházky. Typ kurzu může být základní, všeobecný, profesně specializovaný nebo zkouškový. Intenzitu výuky si vyberete sami, standardem jsou cca 4 vyučovací hodiny denně, intenzivní specializované kurzy počítají s asi 6-7 hodinami denně. V neposlední řadě si budete vybírat mezi jazykovými školami. Kromě ceny a jejích součástí, jak již bylo výše napsáno, si vybírejte školu dle doby působení na trhu, profesionalitě zaměstnanců a především dle recenzí a zkušeností lidí s touto školou. Vyhněte se velkým českým skupinám, mezi Čechy se anglicky nerozmluvíte.
Vybírejte tedy rychle, léto se blíží a s ním i prázdniny. Kdy jindy jet než o letošních prázdninách? A kdo jiný než vy?!