Pět kroků k vyhledání jazykového kurzu v zahraničí
Hledání jazykového kurzu v zahraničí je vcelku jednoduché, pokud postupujete v pěti krocích: stanovení země pro pobyt, agentury, vyhledání zahraniční jazykové školy, typu kurzu a jeho délky.
Hledání jazykového kurzu v zahraničí
Najít si správný jazykový kurz v zahraničí je jednodušší, než myslíte. Ať už s hledáním zahraničního jazykového kurzu pomáhá agentura nebo jej podřizujete vlastnímu úsudku a aktivitě, nemine vás 5 bodů:
- stanovení země, typu kurzu a jeho délky,
- výběr zahraniční jazykové školy a koneckonců i zprostředkující agentury (která je honorována přímo jazykovou školou za to, že vás k ní vysílá a vy neplatíte nic).
1) Stanovení země a města pro jazykový pobyt
Správné vyhledání země pro jazykový kurz zásadně ovlivní Vaše následné prožitky i způsob života, jaký povedete během Vašeho pobytu. Zde příklad:
- vyznavačům poklidného životního stylu nepřiroste k srdci americké velkoměsto,
- plážoví milovníci zase neuvítají např. Irsko nebo Skotsko.
Pozor také na stanovení města. Velká nabízejí nekonečné možnosti pro kulturní a další vyžití - jsou ale většinou dražší a setkáte se zde spíše s turisty a neosobním přístupem, nežli s národní tradicí. Vždy si vybírejte cílové země pro svůj pobyt, kde je vámi vybraná řeč zároveň oficiálním úředním jazykem.
Doporučení: Pro stanovení optimální země získávejte tipy v diskuzích na internetu, na známých autoritativních webech o studiu v zahraničí, nebo zkuste některou z osvědčených agentur pro studium v zahraničí, které jsou na českém trhu.
2) Vyhledání osvědčené agentury
Jak se vyznat v agenturách, které zprostředkovávají jazykové pobyty? Ty profesionální zajišťují svým klientům služby zdarma, a to vždy! Jsou honorovány přímo od jazykových škol v zahraničí, do kterých vysílají své studenty. Vy tak často hradíte za svůj pobyt stejnou, nebo částku často nižší, než kdybyste si vyřizovali pobyt sami. Je to tím, že agentury mají s řadou škol dohodnuté výrazněji nižší ceny s různými dalšími bonusy akčních nabídek. Hledání agentury se vyplatí, pokud vám poskytne dobré rady s výběrem školy, země (pokud se nemůžete rozhodnout sami), kurzu, sestaví cenovou nabídku a zajistí ubytování, víza, letenku a další nezbytnosti. Správné vyhledávání agentury opírejte hlavně o to, zda poskytuje služby na úrovni:
- komplexní služby (zajištění pobytu včetně ubytování, letenek, cestovního pojištění, vrácení daní, slevových karet atd.)
- možnost osobního setkání v kamenných kancelářích
- konzultace a pomoc se zajištěním zahraničního pobytu zdarma
- proškolené konzultanty, kteří mají s pobyty v zahraničí osobní zkušenosti
- tištěné katalogy s přehlednými ceníky a pravidelně aktualizovaný web, na kterém se dobře a jednoduše orientuje
- dlouholeté zkušenosti v oboru, reference od klientů
- rychlé a přesné jednání, osobní přístup
- snahu nabídnout vám takový kurz, který bude co nejvíce odpovídat vašim požadavkům a možnostem
3) Vyhledání jazykové školy v zahraničí
Volit můžete mezi dvěma základními typy jazykových škol:
- velké mezinárodní instituce, na nichž je často studium prestižní záležitostí, menší nevýhodou však může být velké množství studentů ve škole, a tedy anonymnější prostředí,
- menší až rodinné jazykové školy vyznačující se často rodinnou atmosférou a osobnějším přístupem.
Většina lidí se při hledání a stanovení jazykové školy v zahraničí opírá o názory a zkušenosti kamarádů a známých a jejich pozitivních referencí. Nemáte-li nikoho s obdobnými zkušenostmi, při stanovování správné zahraniční jazykové školy zvažte její nabídku:
- široké spektrum nabízených kurzů (včetně kurzů pro individuální výuku, kurzů zakončených mezinárodními zkouškami, kurzů pro učitele jazyka)
- kvalifikovaní učitelé (to, že je někdo rodilý mluvčí ještě nemusí znamenat, že je dobrý učitel)
- členství v profesních asociacích a sdruženích
- vybavení a zázemí školy (počítačová místnost, wifi, knihovna, společenská místnost, vybavení učeben)
- národnostní složení studentů a zastoupení českých a slovenských studentů
- pozitivní reference od studentů, kteří na dané škole v minulosti studovali
- jasný a přehledný ceník, speciální nabídky
- lokalita (dobrá dostupnost mhd a vzdálenost od místa ubytování)
- nabídka ostatních služeb (ubytování, program mimoškolních aktivit, pomoc s hledáním práce)
4) Stanovení typu jazykového kurzu
Existují různé typy jazykových kurzů. Jsou to:
Jazykové kurzy pro dospělé
- nejžádanější jsou kurzy obecné angličtiny/španělštiny/němčiny atd. ve variantě General (4 lekce denně) a Intensive (5 - 7 lekcí denně). Oba typů kurzů jsou běžně nabízeny v 5 – 7 jazykových úrovních, jsou tedy vhodné pro začátečníky až pokročilé
- v nabídce jsou také kurzy zaměřené na odbornou problematiku (např. obchodní angličtina/španělština/němčina). Zde je nutná alespoň středně pokročilá úroveň jazyka
- můžete se připravovat na mezinárodní jazykovou zkoušku, jako je FCE, CAE, CPE, TOEFL a další. U těchto kurzů se rovněž vyžaduje pokročilejší úroveň jazyka
- někdy se dá kurz kombinovat i s neplacenou stáží (tzv. Internship) nebo s nějakou aktivitou, např. golfem, surfováním nebo potápěním
Jazykové kurzy pro děti a mládež
- výuka je přizpůsobena potřebám a povahám mladých studentů od 8 do 21 let a typický je pro ně bohatý program spojený s velkou škálou aktivit
Jazykové kurzy pro manažery
- jsou velmi intenzivní, probíhají ve skupinách o maximálně třech až čtyřech studentech a umožňují získat v krátké době odborné jazykové znalosti
Jazykové kurzy pro učitele cizích jazyků
- zaměřují se na metodiku výuky cizího jazyka za pomoci praktických úkolů a aktivit
- možnost získání mezinárodní zkoušky (CELTA, DELTA, TESOL)
Jazykové kurzy pro seniory
- studium jazyka je spojeno s poznávacími výlety a dalšími aktivitami
Kurzy pro rodiče a děti (tzv. Family Package)
- Nabízí možnost společného studia cizího jazyka pro rodiče a jejich děti. Poslední dobou stále oblíbenější způsob trávení rodinné dovolené.
Agentura Studyline dodává: Když si vyberete vámi preferovaný typ kurzu, zaměřte se ještě na to, pro kolik studentů je určen. Platí zde nepřímá úměrnost: čím méně studentů v kurzu, tím lepší individuální přístup školy ke studentu, o to intenzivnější výuka a tedy rychlejší pokrok ve vašem snažení.
5) Stanovení délky kurzu i pobytu
Stanovení délky studia jazykového kurzu by se mělo odvíjet od toho, jaké zlepšení jazykových dovedností očekáváte. Nezapomínejte na důležité pravidlo, že intenzivní jazykový kurz v zahraničí v délce deset týdnů vám pomůže postoupit o jednu jazykovou úroveň. Jazykové pobyty na celý akademický semestr (Academic Semester – 20 týdnů studia) vám pak umožní postoupit o dvě úrovně a v případě, že byste studovali celý akademický rok (Academic Year - 30 týdnů studia), můžete se zlepšit až o tři.
V následujícím grafu můžete vidět průměrnou délku studia studentů z celého světa v nejžádanějších studijních destinacích.
Kdy načasovat?
Doporučujeme si stanovit dobu 2 až 3 měsíce pro plánování a zařizování odjezdu. Časový předstih je totiž důležitý, zejména pokud se chystáte do země s vízovou povinností (vyřízení víza může trvat i 8 týdnů), nebo existuje riziko, že přes velký zájem ostatních studentů pro vás kapacita nezbude.
Slovo tvůrce článku:
Tvůrci článku jsou z agentury Studyline. Zde vám rádi zodpovědí jakékoliv otázky, třeba i osobně na pobočkách ve městech: Praha, Brno, Plzeň a Liberec.
Kontakty:
STUDYLINE PrahaUhelný trh 9,
Praha 1
tel: 224 233 428, 603 150 050
e-mail: praha@studyline.cz