Práce v zahraničí – jet jako au pair nebo raději pracovat jinak?
Letní brigády v zahraničí jsou mezi mladými lidmi čím dál oblíbenější. Láka je zejména vidina daleko lepšího výdělku než v Česku a také nová zkušenost. Poznají cizí zemi, potkají nové přátele a naučí se místní jazyk. To jsou zhruba hlavní důvody, proč mladí lidé do zahraničí za brigádou vyráží.
Někteří volí práci aupair, jiní hledají práci v obchodech, fast foodech, barech a podobně. Pokud uvažujete o práci v zahraničí poprvé, možná zrovna váháte, jestli se starat o děti nebo jestli zkusíte něco jiného a budete třeba obsluhovat v kavárně. Jaké jsou výhody a nevýhody obou těchto variant?
Au pair nemusí znát jazyk
Největší výhodou au pair pobytu je bezpochyby to, že nemusíte umět perfektně cizí jazyk. Zvlášť pokud se rozhodnete odjet na dělší dobu. Rodiny počítají s tím, že se dívka či muž jazyk dané země bude učit za pochodu.
Oproti tomu, pokud hledáte práci ve službách, očekává se, že se anglicky domluvíte. Pokud se ucházíte například o pozici číšnice, musí být váš cizí jazyk velmi dobrý, na výrobu hamburgerů stačí nižší úroveň. Musíte však být schopni si práci alespoň zařídit.
Kvůli jazyku se rozhodla jako au pair vyjet i studentka stavitelství Petra. „Neuměla jsem anglicky natolik dobře, abych se uživila třeba jako prodavačka,“ vysvětluje, proč se rozhodla hlídat děti.
Hlídat děti znamená menší výdělky
Au pair si oproti těm, kteří pracují v restauracích či obchodech vydělají daleko míň peněz. Například v Británii si za hodinu může brigádník vydělat zhruba šest liber, týdně pak jeho plat dělá asi 250 liber.
Oproti tomu au pair dostává kapesné zhruba 100 liber, někdy osmdesát, někdy o něco víc. Au pair sice ušetří na jídle a za nájem, i tak však obvykle těm, kteří děti nehlídají, zbyde peněz víc.
Potvrzuje to například student politologie Matěj, který pracoval dvě léta po sobě v Anglii. „Ubytování nás stálo padesát liber týdně, jídlo bylo levné, takže jsem se za padesát liber týdně mohl plnohodnotně stravovat. I pivo jsem si mohl dovolit,“ směje se. Zbylo mu tak 150 liber týdně. Další rok měl dokonce větší štěstí při hledání práce a vydělával průměrně 330 liber týdně.
Au pair se hodí pro ty, co odjíždí do zahraničí poprvé
Aupair pobyt se hodí zejména pro ty, kteří se za prací v zahraničí vydávají poprvé a mají obavy, jestli to zvládnou. Podobné důvody měla i studentka žurnalistiky Pavla, která hlídala tři měsíce děti v Irsku. „Přišlo mi fajn, že budu mít zajištěné ubytování a práci. Přijet jen tak do Dublinu a ptát se v hospodách, jestli někoho nehledají, mi připadalo těžké,“ vysvětluje.
Po své zkušenosti ze zahraničí by si na to prý už troufla. „Když se na to dívám zpětně, asi bych to zvládla i tehdy. Rozhodně ale nelituju, že jsem pracovala jako aupair. Jako první zkušenost s prací v zahraničí to bylo perfektní. Ale je pravda, že podruhé už bych určitě hledala práci někde jinde a bydlela bych s kamarády,“ říká.
Pracovat jinak než au pair znamená větší svobodu
Pro au pair může být nepohodlné to, že je součástí cizí rodiny, které se musí se svým režimem přizpůsobit. Musí tak zapomenout na ponocování či na párty s kamarády doma.
Proto by například jako au pair nikdy nejela studentka práv z Prahy Jana. „Pracovala jsem v Londýně v Burger Kingu a bydlela s partou kamarádů ze Slovenska v pronajatém bytě. Skoro každý večer jsme chodili pařit nebo si dělali párty doma. Byly to skvělé prázdniny. Nedokážu si představit, že bych měla bydlet u cizí rodiny a být v deset hodin večer doma. Jsem přece dospělý člověk,“ říká.
Podobný názor má i Slovenka Karolína, která pracovala jako číšnice v kavárně v anglickém Bristolu. „Jako au pair bych nepracovala. Kromě toho, že se bojím dětí, i proto, že ty peníze za tu vázanost nestojí. Au pair je pořád s dětmi, má málo volna a žádné peníze. Sice se učí jazyk spolu s dítětem, ale to se může učit v práci s dospělými. Léto s plínkami mě prostě neláká,“ říká.
Přátele si hledá líp barmanka
Pro au pair může být také někdy těžké najít si v nové zemi přátele, zvlášť pokud nenavštěvuje jazykové kurzy. Pokud žije ve městě, kde je au pairek víc, pravděpodobně se s nějakou potká na dětském hřišti, najít si přátele mezi kluky je ale opravdu těžké.
V tom to mají ti, kteří pracují mezi mladými lidmi z celého světa, jednodušší. Jak ale říká bývalá au pair Pavla - všechno záleží na člověku. "Já jsem se snažila a přátel jsem našla dost. Hodně mi pomohla rodina, s jedním klukem jsem se seznámila v autobuse, s holkou v knihovně. V zahraničí jsou lidé daleko víc komunikativní než u nás," popisuje.
A zároveň hodnotí svůj au pair pobyt: "Na au pair práci se hodně lidí dívá skrz prsty, hlavně ti, kteří mají jinou zkušenost s prací v zahraničí. Já si však myslím, že to je fajn práce. Poznala jsem skvělou rodinu, za kterou můžu kdykoliv přijet, a děti byly úžasné. Měla jsem třeba míň peněz, ale zároveň jsem toho dělala hrozně málo. Rodina se mi navíc věnovala a brala mě na různé výlety. Bylo to fajn a pokud má někdo strach, jestli práci v zahraničí zvládne, určitě mu au pair doporučuju," říká.
Ať už se rozhodnete vyjet do zahraničí hlídat děti nebo si budete hledat "normální" práci, přejeme vám, abyste nenarazili na podvodníky a svou zkušenost si užili!
Pokud si chcete číst dál, doporučujeme články aupair pobyt a práce v zahraničí.
Informujte se o možnosti vrácení daní při práci v zahraničí.