Práce v Amsterdamu - moje vlastní zkušenost
Vše bylo celkem narychlo. Odlétal jsem již za dva dny, ostatně takto tomu bylo i v únoru. Letenky nám, stejně jako práci a ubytování zařizovala agentura WERK&IK, na cestu a ubytování jsme přispěli 50 eur, které nám měly být strženy z platu.
Očekával jsem, že stejně jako v předchozím případě, nejprve vyřídíme SOFI number (číslo přidělené cizincům úřadem práce – bez něj nelze podepsat pracovní smlouvu), následně podepíšeme smlouvu a druhý den vyrazíme do práce. Na letišti nás však čekal řidič, který nás zavezl rovnou do práce. Neměli jsme na vybranou, takže od šesté hodiny večerní jsme pracovali do devíti do rána (dívky do dvou hodin do rána) a to vše s jednou přestávkou.
Náplň práce obnášela úklid na největším nizozemském výstavišti RAI. Zametání různých větších či menších nečistot, odnášení starých koberců a především – luxování. Nekonečné mnohahodinové luxování jednoho místa stále a stále dokola.
Ubytování
Když nás agentura v únoru nastěhovala do kempu s letními chatičkami, vyřešili jsme zimu horkou vodou, kterou jsme v pet lahvích měli pod peřinou. Pohodlné to sice nebylo, ale přežít se to dalo. V září to však bylo jinak.
První noc práce, kdy dívky odjely s jedním ze zaměstnanců na byt, kde již měly čekat naše věci, mi vyděšeně volala kamarádka, že naše věci v bytě nejsou a všechny postele na spaní jsou obsazené a na stěnách jsou plakáty s erotickou tématikou. Okamžitě jsem kontaktoval Patrika Krammera z agentury, který měl záležitost na starosti. Prý dívky zavezl na špatný byt a vše vyřeší. O víc jsem se nestaral a když v devět ráno skončili, těšil jsem se do postele. Pan Rewiesh z agentury nám však oznámil, že potřebuje sedm pracovníků na práci během dne. Když nikdo neměl zájem (přihlásila se únava z cesty navíc po celonoční práci), zkrátka nás sedm vybral. V jedenáct jsme začali a skončili v pět. Řidič (když jsme se ho konečně dočkali) nás zavezl na byt do města Naarden-Bussum. (Pokud si vzpomenete ze školy, v Naardenu je pochován Jan Ámos Komenský, bohužel návštěvu jeho muzea jsme nikdy nestihli, zavíralo už ve čtyři).
Původně jsme však měli mít zajištěno ubytování v Amsterdamu. Patrik Kramer nás zavedl do postranní uličky před dům, který dříve sloužil jako nevěstinec. Růžové stěny, erotické plakáty, nikomu nepatřící spodní prádlo... Přiložené fotky situaci vystihnou nejlépe.
Tři dny nám na rozkaz pana Rewieshe netekla teplá voda, protože jsme si dovolili používat i koupelnu ve druhém křídle stavení (nikdo nám to ale původně nezakázal a navíc nás zde bydlelo dvanáct, takže nám to přišlo normální). Povlečení na peřiny jsme raději nepoužívali, čisté určitě nebylo.
Druhý den naše práce pokračovala vynášením odpadkových košů a umýváním záchodů. Gina a Jerry, kteří nás vedli, byli moc prima. Jerry nám dokonce za dobrou práci koupil pizzu a Gina holkám poslední den zákusky.
Naarden-Bussum, jak jsme později zjistili, je klidné a pěkné místo (měli jsme pocit, že musíme bydlet v těch nejhorších podmínkách, jaké lze ve městě najít). Lidé zde ani nezamykají dveře svých domovů. Jídlo není o moc dražší než v Čechách, navíc v Bussumu je výborná čokoládovna. Právě čokoládové bonbóny mi dodaly potřebnou energii pro další práci.
Bez smlouvy
Po několika dnech jsme stále neměli smlouvu ani SOFI number. Jednu noc pak za námi přijel cizí člověk, který chtěl naše pasy, aby je mohl zavést do kanceláře, kde by mohli vytvořit smlouvy. Pasy jsme mu nechtěli dát, viděli jsme ho poprvé v životě. Vysvětloval jsem mu, že ostatní ještě nemají vyřízeno číslo SOFI. Volal do agentury p. Rewieshovi, abychom se s ním domluvili, ale ten byl zřejmě opilý a nebylo mu rozumět. S agenturou byly zmatky běžné.
Dívky měly odlétat o tři dny dříve a nás chlapce čekala ještě práce na poště. Ti, kteří měli řidičský průkaz měli jezdit s dodávkou i do vzdálenějších čtvrtí. Já řidičský průkaz nemám, takže jsem ani řídit nemohl. Ani řidiči však nepodepsali žádný dokument o zodpovědnosti. První odpoledne po práci na poště jsme dorazili domů a volala mi kamarádka, že domů neodletěly, protože je nevyzvedl řidič, který je měl dovézt na letiště. Řidič na ně zkrátka zapomněl (za poslední tři dny spal jednu hodinu) a p. Rewiesh ho před námi strašně ponížil. Peníze za letenky mu strhl z výplaty a z jeho dvouměsíční brigády mu tak nic nezbylo. Dívky nakonec odletěly až třetí den, protože agentura si ještě spletla datum odletu dalšího letadla.
Poslední den na poště jsem pracoval s kolegou ze Slovenska. Po návratu vrátil dodávku, kterou řídil a klíče. Konečně jsme pak v kanceláři podepsali smlouvy, které byly sestaveny tak, abychom se případně nemohli ničeho dovolat. Pak jsme konečně odletěli (řidič pro nás přijel pozdě, ale nakonec díky rychlé jízdě, jsme let stihli).
O pár týdnů později začali mí přátelé dostávat výplatu. Já však stále nic. Napsal jsem p. Rewieshovi a ptal se, kde to vázne. Odepsal mi, že mně a kolegovi ze Slovenska, se kterým jsem dělal na poště, strhl každému 250 euro, protože jsme poničili dodávku. Odpověděl jsem, že to není pravda, a že se to mělo v tom případě řešit na místě po šichtě a ať mi tedy pošle dokumenty týkající se opravy a dokumenty dokazující, že jsme dodávku skutečně poškodili my. Jako další argument jsem uvedl fakt, že nemám řidičský průkaz a navíc jsem nepodepsal žádný papír, který by upravoval mou spoluzodpovědnost za dopravní prostředek jako spolujezdec. Dostalo se mi strohé odpovědi, že pokud nemám řidičák, uvidí, co se dá dělat.
Po dvou týdnech mlčení jsem volal na českou pobočku WERK&IK, kde mi řekli, že s tím nemohou nic, a že s holandskou pobočkou nemají nic společného. Přesto poslali p. Rewieshovi mail, který mi potom odepsal, že celou kauzu postoupil děvčatům z administrativního oddělení a ať počkám. Na mé další maily neodpovídá dodnes a to je únor 2012.
Desetidenní brigáda, ze které mělo být pár tisíc (domluvený plat byl 5 eur za hodinu, v noci 6), se najednou stala brigáda, kterou jsem nakonec musel ještě splácet, protože abych vůbec mohl do Amsterdamu jet, půjčil jsem si od rodičů.
Závěrem snad mohu jen říct, že krajně nedoporučuji tuto agenturu. Budou s vámi jednat jako s kusem hadru a nejsem rozhodně jediný, kdo nedostal své peníze. Urážky nejsou ojedinělé, nedovoláte se ničeho. Snad vám byl můj příběh přínosný, beru to jako zkušenost a jediné, co mohu udělat, je předat ji dál, aby lidé jako jsou ti z WERK&IK věděli, že takhle jednat nemohou.
(Omlouvám se za kvalitu fotografií, fotil jsem mobilním telefonem.)
Autor textu není členem redakce. Publikovaný text nemusí vyjadřovat názory redakce.
Sdílet tento článek
Byl pro Vás článek užitečný?
Diskuze k článku
Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?neodjizdejte hlavne, pro vas prospech.
Děkuji! Petr
O tento projekt se starali dva mladí kluci Jules s Ondrou, kteří se o nás starali,vše zajišťovali, dělali veškeré papírování,. Byli jsme s nimi neustále v kontaktu,navíc nám dělali šoféry,zajišťovali směny..
Mě osobně vždy vyšli vstříc a o vše se postarali.
Mětečko Landsmeer ve kterém jsme bydleli bylo nádherné, ubytování super, navíc vše po ruce.
Práce někdy poměrně vyčerpávající, ale s tím se počítá. Výplaty chodily jak měly a pokud se vyskytl sebemenší problém, byl ihned vyřešen.
Bylo to super léto, nejen že jsem měla možnost podívat se do zahraničí a vydělat si nějaké peníze, procvičit angličtinu..ale potkala jsem především skvělé lidi.
Pro ty, co o tom uvažujete a bojíte se to zkusit, už jen proto, že čtete na netu negativní recenze.. fakt se není čeho bát. Taky jsem to četla, nevěděla jsme do čeho jdu a bála jsem se, okolí mě přesvědčovalo, že je to dobrá příležitost, tak jsem jela. A stálo to za to! Jela bych znova :)
Neadekvátní přístup...
My jsme byli v Amsterdamu loni v říjnu na fotbale na kvalifikaci o Euro a bydleli jsme v www.a-hotel.com/cs/n… 55-ph-apartment-suites/ . Bylo nás celkem 6, takže jsme měli ten větší apartmán a vešli jsme se tam úplně luxusně. Je to sice malinko dražší, ale zase jsme byli úplně v centru a vyspali jsme se taky super. I když díky společenské únavě by to šlo dobře určitě i jinde. Jediný problém byl s trochu složitějším vyzvedáváním klíčů, kdy jsme museli nejprve zajít na nedalekou recepci, ale jinak opravdu můžu doporučit a to zvláště pro skupinky, jako byla ta naše,či větší rodiny. Chápu, že tohle je asi trochu jiný druh pobytu, ale maji i dost dalších apartmánů www.a-hotel.com/cs/n… ytovani=apartmany, takže si může vybrat každý podle svého gusta. Když budete chtít ušetřit, tak mimo centrum jsou ceny výrazně levnější.
Děkuji za ochotu
Nedělejte taky tu chybu, pod "Léto v Amsterdamu" určitě nejezděte, a klidně to šiřte i dál.
Nebyli by jste jen zklamaní, bylo by to ještě horší. Věřte mi ...
Klidně mi napište, řeknu vám k tomu více
( www.facebook.com/bullgoo )
Tento rok jedu s přítelem do Holandska přes Otto, jsme docela skromní. Minulé roky jsme bydleli na farmě pod stanem. Takže jestli má někdo nějaké info ó dobré brigosku nebo ó agentuře Otto nebo nějaké dobré. Tak bych byla ráda byste mi dali vedet
Předem děkuji za odpověd..
Nedoporučuji a nedopadne to dobře, jestli odjedete, myslím to pro vás dobře. Jen ne tuto agenturu, žijou tam samí poláci, alkoholici, špína, neberou telefony, nedodržujou dohody, nic!!!!
Hodně štěstí!
Nejdřív odvoz - za ten si účtují 100€. Přijedete do "nikam" kolem vás nic, jen nechutné olivově zelné kasárny z dob války. Všechny vás vyženou na jedno parkoviště, kde naposledy slyšíte jazyk, kterému rozumíte. Z kanclu vyjde slovena, která začne řvát, abychom se okamžitě shromáždily v kanclu, pokud chceme mít se svými hrdličkami pokoje alespoň vedle sebe (pozn.: v olomoucké kanceláři je vše domluvené tak, abyste spolu žili v jednom pokoji - přichází tedy nová informace o dvou pokojích). Vystojíte 2 hodinovou řadu, kde vám předají klíče a zdůrazní, že pokoje budeme odevzdávat ve stejném stavu, jako jsou teď. Jediné plus za celý tento pracovní tábor beru to, že jsme vyfasovali novou matraci! Po chvíli dohadování, že nám stačí jeden pokoj, vám povolí sdílet jeden pokoj ve dvou, ale ten druhý (nevyužitý, prázdný) budete stejně platit. V příloze uvidíte, kolik jsme za 14 dní toho hnusu museli platit - přiložím výplatní pásku - pro zábavu). To, do čeho jsme vešli a v čem jsme měli následujících x měsíců žít, by se nehodilo pro squattery, smažky ani pro bezďáky. Naštěstí jsme měli čistotné sousedy, kteří nám půjčili savo a a veškeré čisticí prostředky. Pokoj byl pomalovaný, zatuchlý, plesnivý, smradlavý. Ale každý si to musí udělat hezké, aby tam nezbláznil (při odchodu jsme ho tedy dali po původního stavu, jak po nás žádali).
Šli jsme navštívit onu vychválenou společenskou místnost :D - na webu samozřejmě fotky z doby výstavby, vše nedotčené - krása. Realita - místo baru, na kterém je vysázených několik pc s internetem, trčeli vytrhané dráty ze zdi, pár pc tam bylo, ale nefunkčních. Biliard hrál všemi barvami a neměl koule. Zkrátka vybydlená místnost, ve které nejspíš žili uprchlíci (které jsme mimochodem měli po týdnu před barákem, celý tábor, taky krása). Nezbývá vám nic jiného, než se opít a to dost.
Další den jsme doufali, že půjdeme do práce - omyl - nejsi polák, práce jen tak nebude. Skoro měsíc nás posílali do práce, resp. do všemožných prací, hlavně ne do té, se kterými jsme měli uzavřenou smlouvu. Do práce nás stále vozil autobus, popř. dodávky či osobní auta, kterých měli, jak ve vozovém parku. Ještě aby na to auta neměli peníze, když jsme za transport platili tolik, že by mě vyšel levněji jaguár s osobním řidičem.
Moje práce byla celkem fajn, pokud jsem ale byla poslána zase někam jinam, nastal děs a hrůza. Všichni ignorovali vaše požadavky a jen vás okřikovali a (bez prominutí) buzerovali.
Pozemky, na kterých byly kasárny, koupilo Otto od města za pár €. Nám pronajímali jednu usmrkanou místnost za 70 € týdně! :D :D Vývar z toho měli dobrý.
Pokud nejste polák, nevyděláte si nic navíc. Jen tolik, abyste zaplatili nájem a příplatky za vše. Polákům byli upřednostňované všechny směny a měli k dispozici i auta. Asi po měsíci všeho přežívání, měl přítel pracovní úraz. Celkem vážný. Stav se mu zhoršil hodinu po tom, co přijel z práce. Sehnali jsme léky od sousedů. Samozřejmě jsme v noci nespali a nějak přečkali do rána. Běžela jsem do polského kanclu pro auto. Nikdo se mnou nechtěl mluvit, posílali mě od dveří ke dveřím, prý se jich tyto věci netýkají!? Neposkytli mi žádnou pomoc. V kanceláři visel papír s číslem na doktora, jediné, na co ten ***** ukázal prstem – číslo neexistovalo. Podle vybledlosti barev na papíru už zřejmě nežil. Jeden mladý, ochotný mi tedy nějaké čísla vytiskl (ortopeda a zubaře). Praštila jsem do stolu se slovy, že končíme a že podávám výpověď. Za malou chvíli přišel do naše pokoje poslíček, ať nekončíme, že nám půjčí dodávku i s řidičem.Ceník: 14€ za řidiče + 90 € za cestu. A to bez legrace. Za minutu jsem byla opět v kanceláři a čekala na papíry s výpovědí. Naštěstí jsme kolem sebe měli pár dobrých lidí kteří nám půjčili své auto a jeli jsme do nedaleké nemocnice. Po návratu jsme sbalili věci a jeli zpátky domů.
Děkuji za info.
Druhý rok (2023) však úplne iná skúsenoť. Viacerí ľudia čo sme sa tam stretli z minulého roku sme sa zhodli že sa hrozne pokazili. Ľudí bolo viac ako práce, po týždni sme ešte nemali prácu napriek tomu že všetky potrebné papiere už sme mali vybavené. Boli tam ľudia, ktorým prišla prvá výplata po 3 týždňoch menej ako 100€. Ubytko extrémne drahé (180€/ týždeň) na poľskej ubytovni ďaleko od civilizácie. Odišli sme, no kamaráti čo tam ostali povedali že od nich pýtali nájom do konca mesiaca po ich odchode pričom sa platí po týždňoch a nájomnú zmluvu vypovedali v rámci výpovednej lehoty. Nikto z nás sa tam už po tejto skúsenosti nevráti. Viacerí sme boli nútení vyhľadať právnickú pomoc aby sme nemuseli platiť pokuty a poplatky šikovne zakomponované do zmluvy.
Naozaj neodporúčam.
Mess: Šárri Ščuko
Pojďme se o tom pobavit, vyměnit si názory, natěšení a nebo taky co si o tom myslíme nebo očekáváme.
Odjezd mám schválený. Teď už jen čekám až na NL úřadě doověří prověrku a až mi pošlou dopis, co po mě buduou chtít ještě dodat.
Pište na můj mess. Ráda si s někým popíšu o budoucích zážitcích atd.