Sezónní práce v Evropě
Léto se blíží a pokud uvažujete o brigádě v zahraničí, je nejvyšší čas na výběr a přípravu. Sezónní práce jsou příležitostí vyzkoušet si práci v jiném prostředí, poznat nové lidi, zlepšit se v cizím jazyce a nasbírat další životní zkušenosti. Jaké jsou možnosti práce v zahraničí a kde je hledat? Na co si dát pozor a co je třeba zařídit po příjezdu?
S agenturou nebo bez?
S přípravami je vhodné začít co nejdříve – čím dříve začnete, tím větší budete mít výběr. Nabízí se možnost jet tzv. „na vlastní pěst“, což s sebou nese určitá rizika, která jsou ovšem kompenzována větší nezávislostí a možností výběru. Pokud se rozhodnete hledat práci až na místě, myslete na dostatečnou finanční rezervu. Je však vhodnější mít už před odjezdem dohodnutou práci a ideálně i smlouvu. Druhou možností je využít služeb pracovních agentur, které práci v zahraničí zprostředkovávají.
Při výběru agentury buďte opatrní. Pracovních agentur existuje celá řada, vždy je však dobré se o jejich serióznosti informovat. Využijte reference známých nebo diskusní fóra na internetu, vodítkem pro vás může být také seznam agentur, které mají povolení Ministerstva práce a sociálních věcí. Vybírejte však takovou, která má povolení ke zprostředkování práce v zahraničí. Na této stránce najdete vyhledávač agentur práce MPSV.
Pozor na poplatky: „Pracovní agentura, která působí v České republice, nesmí od klientů – uchazečů o práci – vyžadovat žádný poplatek za zprostředkování práce. Ve prospěch agentury práce nebo uživatele jsou při zajištění zaměstnání rovněž zakázány jakékoliv srážky ze mzdy nebo z jiné odměny poskytnuté zaměstnanci. Agentura může provádět zprostředkování za úhradu, avšak pozor – úhrady neplatí občan, jemuž je zaměstnání zprostředkováno, ale zaměstnavatel, který využívá služeb agentury práce,“ tolik portál Eures.V jiných zemí může být situace jiná. Např. hned u našich sousedů, na Slovensku, mají agentury právo poplatek požadovat.
Ujistěte se, s kým podepisujete smlouvu – jestli s pracovní agenturou nebo přímo se svým budoucím zaměstnavatelem – může to mít zásadní vliv na podmínky práce. Existenci svého budoucího zaměstnavatele si vždy ověřte.
Formality po příjezdu
Poslední 2 země, které doposud bránily svůj trh práce před náporem pracovních sil ze zahraničí, tedy Německo a Rakousko, už otevřely hranice volnému pohybu na trhu práce a k 1.5.2011 skončilo jejich přechodné období. V žádné ze zemí EU tak nebudete potřebovat pracovní povolení.
Ve všech zemích vás ovšem i po příjezdu bude čekat nával byrokracie, kterým se musíte prokousat. Zpravidla je nutné zařídit si identifikační číslo, někdy také číslo za účelem odvodů sociálního pojištění, při delších pobytech pak povolení k pobytu. K jeho získání budete kromě průkazu totožnosti potřebovat pracovní smlouvu, v případě studijních pobytů jiný doklad o zajištění finančních prostředků.
Podmínky se však značně liší v závislosti na jednotlivých zemích. Podrobný přehled podmínek práce ve všech zemích EU najdete na této adrese.
Jazyková způsobilost, oblíbené destinace a možnosti uplatnění
Často vystačíte s angličtinou, ale znalost jazyka té které země vám samozřejmě značně rozšíří možnosti uplatnění. Požadavky na znalost jazyka se pochopitelně odvíjí od náplně práce, kterou chcete vykonávat.
Nabízí se práce v cestovním ruchu a restauracích, v turistických střediscích, na farmách, sběr ovoce a mnoho jiného. Možnosti se ovšem značně liší v závislosti na volbě země. K nejvyhledávanějším zemím, kam jezdí Češi za prací, patří Rakousko, Německo, Španělsko, Itálie, Dánsko a Nizozemí. Mezi nejžádanější práce pak patří sběr ovoce, a to i navzdory náročnosti práce a nepříjemným výkyvům počasí. V Rakousku hledají zejména pomocné kuchaře a číšníky, v přímořských letoviscích v Řecku, Itálii a Španělsku panuje poptávka po servírkách, animátorech a delegátech. Také na velkých turistických lodích je možné uplatnění pro číšníky, uklízeče, kuchaře, prodavače a fotografy. Je třeba si zajistit zdravotní průkaz a tranzitní víza (C1/D). Aktuální statistický přehled o volných pracovních místech v zahraničí, podle jednotlivých států, je k dispozici zde.
Kde hledat
Nemáte-li předem stanovené preference, kam byste chtěli vyjet, pak jsou tu pro vás celoevropské vyhledávače. Uvádíme některé z nich:
Práce v hotelích a restauracích po celém světě
http://www.lhotellerie-restauration.com
http://www.latoque.co.uk
http://www.jobs-in-the-alps.com/ - v alpských státech
Práce v rekreačních a turistických střediscích a v cestovním ruchu
http://www.resortjobs.com
http://www.newfrontiers.co.uk/travel/
http://www.holidayresortjobs.co.uk/
Práce na táborech
http://www.sci-ivs.org
http://www.work-camping.com
Práce v letních kempech
http://www.venueholidays.co.uk/UK/Jobs/jobs.htm
http://www.campcounselors.com
Krátkodobé práce v USA, Kanadě, Austrálii a Novém Zélandu
http://www.bunac.org
http://www.aweusa.com
Nabídky práce a průvodce s odkazy na ubytování
http://www.eurosummerjobs.com/
Nabídky po celém světě
www.anyworkanywhere.com – vyhledávání podle země a oboru, i mimoevropské země, navíc informace o vízech, pojištění, možnostech ubytování aj.
http://www.exis.dk - pracovní pobyty a jazykové kurzy po celém světě
http://backdoorjobs.com/
http://www.coolworks.com
http://www.payaway.co.uk/
http://www.gapyearjobs.co.uk
http://www.adventurejobs.co.uk - letní, zimní dobrodružné práce
http://www.seasonal-jobs.com
http://www.hotrecruit.com/
http://www.gapwork.com/
http://www.seasonworkers.com/
http://www.natives.co.uk/
http://www.aplus-summerjobs.com
Dobrovolnické práce
http://www.travellersworldwide.com
Hodně štěstí!
Zdroje
http://www.mpsv.cz/cs/8800
http://portal.mpsv.cz/eures/prace_v_eu/sezona
http://ec.europa.eu/eures/main.jsp?acro=job&lang=cs&catId=52&parentId=0
http://www.anglickysen.cz/cs/prace-v-anglii/165-odkazy-na-sezonni-prace-v-evrope-3.html
Informujte se o možnosti vrácení daní při práci v zahraničí.