Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Studium v Oxfordu

Kdo Oxford navštívil, je pravděpodobně zmatený z množství různých kolejí - Balliol College (má vlastní kolej), Exeter College (kde studoval J.R.R. Tolkien), Christ Church (kde se natáčel Harry Potter). Je jich více než třicet. A každá je nezávislou vzdělávací institucí.




V Balliol je nás v ročníku asi sto ( 16 historiků, 7 mediků, 1 student sánskrtu...). V koleji jíme, bydlíme, ale máme i svou knihovnu a vyučující. Po příjezdu jsem měl pocit, že v koleji je všechno a po celé tři roky nebudu muset její hradby opustit.

Univerzita a její fakulty jen zastřešují systém přednášek, zkoušek a reprezentují koleje navenek. Představte si Spojené státy - koho v Evropě zajímá Kalifornie nebo Texas? To jsou také “samosprávné” koleje, na které dohlíží Washingtonská administrativa.

Koleje mohou stále fungovat i proto, že Oxford stojí na individuálním přístupu ke studentům. Mám jedinou povinnou hodinu výuky týdně - sám se svým vyučujícím. Jako přípravu na týdenní téma musím přečíst odhadem 15 knih a napsat esej o asi pěti stránkách. Na četbu dostávám nezávazné doporučení. Vždy si ale můžu přečíst to, co mi přijde důležité a zajímavé.

Ve skutečnosti si i předměty mohu vybírat velice volně. Po výběru z 18 období teď studuji světovou historii 1941-73. Víc toho za  trimestr nestihnu. A ať už se jedná o komunismus v Československu anebo vzdělávací reformy okolo roku 1968, můj vyučující mi velice rád připraví nové seznamy literatury.

To všechno je možné proto, že Oxford dává důraz na pokročilé logické (a zároveň originální) přemýšlení. Encyklopedické znalosti jsou odsunuty na druhou úroveň. Ve vědomostních soutěžích by místní studenti proti českým dozajista neměli šanci. Ale tak je to asi správně - země potřebuje lidi, co přemýšlí, nikoli chodící Wikipedie.

Důraz na přemýšlení navíc dává smysl humanitním předmětům. Vždyť právě kvůli důrazu na vědomosti jimi v ČR mnozí opovrhují! A k tomu všemu je tu samotné bakalářské studium považované za ukončené vzdělání. Magistr či doktorát jsou určené pouze pro specialisty a vědce.

Kromě tvrdého tréninku v přemýšlení si místní studenti odnáší skvělé zkušenosti ze studentských organizací. Profesionální studentský tisk, produkce divadelních her, příprava přednášek se světovými osobnostmi, studentská samospráva - snad každý si student si tu najde něco pro svůj volný čas. I manažera baru si volíme z řad studentů. Lepší britští zaměstnavatelé požadují od studentů, aby za sebou měli zkušenosti z odpovědné pozice v některé ze studentských organizacích.

Studium na Oxfordu ani kdekoli jinde v Británii není nedosažitelně drahé. Všem studentům z EU pokrývá školné místní vláda. Studenti poté školné splácí nízkým procentem ze svých příjmů. Bydlení a jídlo jsou samozřejmě drahé - odhadem 5.000 liber za rok. Alespoň na Oxfordu existuje spousta sociálních stipendií, která mě osobně pokrývají téměř polovinu ročních výdajů.

Přihlášky pro studium v Oxfordu se podávají velice brzy. Běžné uzávěrky jsou začátkem kalendářního roku, ale na Oxford (a Cambridge) je to už v říjnu rok před nástupem. Před tím je samozřejmě potřebná doba na přípravu.

Vhodné je s přípravami začít už kolem Velikonoc. Přihláška musí kromě vašich známek a školního doporučení obsahovat i specifický motivační dopis. V něm musíte ukázat své nejsilnější stránky a akademické zájmy. Musíte oxfordské vyučující přesvědčit, že na školu patříte.

Potom bych už jen doporučil přečíst spoustu knih o tom, co chcete studovat. Pomůže vám to pochopit, co to vlastně chcete studovat. Přemýšlejte o každém argumentu, na který narazíte, z několika úhlů pohledu. Pokaždé nahlížejte pod pokličku. To je pro pohovory ten nejlepší trénink.

U pohovorů se nestresujte - jen si zkuste užít rozhovor s jedním z nejvíce vzdělaných lidí na světě. Jen si při tom pamatujte, že vědomosti vám místo nezískají. Tady je zajímá, jak umíte myslet. Případně hodně štěstí!


Autor Jan Indráček studuje druhým rokem historii na Balliol College.


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Financování Oxfordu
Autor: Josef Hazi (22.02.2011)
Ahoj, prosímtě, v článku píšeš, že v Oxfordu existuje množství sociálních stipendií, které ti pokryjí přibližně polovinu "living expenses". Letos jsem se dostal na St. Annes college na Materials Science. Nicméně, teďka mi tam ale dali podmínku, že jim musím zaručit, že budu schopen platit svoje náklady na žití. Poté co jsem jim poslal potvrzení o příjmech rodičů napsali, že jsou "concerned" a blablabla a jestli nemám nějaké jiné zdroje, z kterých bych to případně mohl financovat. Zatím to skončilo tak, že po mě chtějí potvrzení o tom, že získám stipendium...
Neměl bys nějakou radu pro mě?
Moc díky!

Josef
Re: Financování Oxfordu
Autor: michal (19.03.2012)
Ahoj, mám syna na Oxfordu a má stipendium od této nadace. Hodně štěstí!
www.nadacezb.cz/
Autor: Kelly (04.05.2011)
Ahoj, jsem teď v prváku (kvintě), ale už vím, že chci jít rozhodně na Oxford studovat práva buď na Brasenose nebo Balliol college.
Ráda bych se proto zeptala, jak je to s známkami - je potřeba mít nějaký specifický průměr, popř. jsou určené specifické předměty?
A také, jestli byste mi někdo, kdo zde studuje, mohl více přiblížit systém přijímacích zkoušek a všech těch dopisů a žádostí. Zároveň bych se ráda zeptala na to, kde bych mohla najít seznam stipendií.
Předem moc děkuji!!!
Re:
Autor: Ell (12.07.2011)
Ahoj, taky bych se chtěla dostat na Oxford na práva a také jsem teď dokončila prvák, tak třeba se tam potkáme :)
Re: ekonomie
Autor: ivo horák (06.11.2011)
Ahoj, jsem v kvartě a už pomalu začínám přemýšlet o své budoucnosti a mým velkým snem je jít studovat na Oxford. Chtěl bych zde studovat ekonomii, nebo něco s podobným zaměřením, ale nevím, čím na oxfordské profesory zapůsobut, aby mě přijaly?!
Re: Re: ekonomie
Autor: Nikdo (14.03.2017)
Určitě zaujmeš tím, když ve slově přijali napíšeš měkké I...
(nic mě nenapadá)
Autor: to není důležité (11.10.2017)
Já jsem v sekundě a taky bych chtěla jít na Oxford. Nakopla mě k tomu jedna hláška učitely...
Oxford kurzy lze studovat i v Česku.
Autor: Alpine Learning (04.05.2012)
Dnes se mohou studovat i Oxford kurzy v Česku. Oxford akreditované kurzy se vyučují pouze v aglickém jazyce a jsou vyučovány rodilým mluvčím, který má vystudovanou psychlogii na Univerzitě Cambridge, UK.

Momentálně jsou k dispozici pouze tyto kurzy:

- prázdninový dvoutýdenní kurz pro učitele anglického jazyka
- projektový management, jednoroční kurz
- operativní management, jednoroční kurz
- bakalářský dvouletý program Psychologie.

Všechny tyto programy jsou vyučovány pouze v anglickém jazyce a jsou zakončeny diplomem z Oxfordu.

Více na: www.alpinelearningce…

nebo na www.alpinelearningcenter.com
Přijímací řízení
Autor: Ola (23.05.2018)
Ahoj, chci se zeptat celkově ohledně dá se říct všeho. Jsem teď ve druháku na střední a chci se zeptat jestli jsou určité předměty, že kterých musím maturovat? A také jestli vůbec mám šanci, jestli přihlášku musím posílat už na začátku třeťáku a v druháku známky byli průměrné? Děkuji předem za odpověď
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...



oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook