Uzávěrka Fulbrightova stipendia stanovena na 1.září
Až patnáct talentovaných českých studentů vycestuje v roce 2009 na postgraduální studijní nebo výzkumný pobyt do USA s Fulbrightovým stipendiem. Být výborným studentem ovšem na získání stipendia obvykle nestačí, a to i přesto, že statistická šance je dobrá. K datu uzávěrky 1. září je třeba také připravit kvalitní přihlášku. Výhodu proto mají ti, kteří začnou brzy.
Základy úspěšné přihlášky
Na přihlášce je proto třeba začít pracovat včas tak, aby kandidát měl možnost dostatečně všechny části přihlášky "vybrousit".
Základem úspěšné přihlášky je výborný výsledek z americké zkoušky TOEFL, případně také GRE. Potřebné testy je třeba složit již do poloviny července, aby výsledek dorazil do Fulbrightovy komise nejpozději k 1. září. Kandidáti si navíc musí vyčlenit dost času na důkladnou přípravu. Zvláště GRE je v tomto ohledu poměrně náročné, na tuto zkoušku se proto doporučuje připravovat i několik měsíců.
Výběrové řízení
Ve výběrovém řízení, kam obvykle postoupí kolem čtyřiceti konkurenceschopných přihlášek, rozhoduje o úspěchu kromě studijního a osobnostního profilu do značné míry to, jak je uchazeč schopen v přihlášce, včetně ostatních vyžadovaných podkladů jako jsou zmiňované výsledky z testů nebo doporučení, zdůraznit své kvality, popsat své plány a podat vše ve správném světle.
Pečlivá a dlouhodobá práce na všech podkladech se vyplatí. Stipendium se uděluje na jeden školní rok a pokrývá školné až do výše 18 tisíc dolarů, životní náklady, zdravotní pojištění i zpáteční letenku.
Blizší informace k Fulbrightovu stipendiu pro (post)graduální studium najdete na stránkách Fulbrightovy komise.
Zdroj: Fulbright.cz