Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Zdravotní pojištění v zahraničí

Poskytnutí zdravotní péče ve státech Evropské unie

Čeští občané mají v případě potřeby nárok na nezbytnou zdravotní péči v členských zemích Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru (Norsko, Island a Lichtenštejnsko) a ve Švýcarsku.

Do nezbytné zdravotní péče se zahrnuje péče, která je nutná k tomu, aby se pacient nemusel vracet do země pojištění dříve, než zamýšlel. Nejedná se o zdravotní péči, za kterou pacient vycestoval, propláceny nejsou ani náklady na převoz do České republiky.

Hrazení nákladů na ošetření

Zdravotní péče musí být poskytnutá za stejných podmínek jako místním obyvatelům. Občan jiného státu tak musí zaplatit i případnou spoluúčast, která je v dané zemi běžná a která mu následně nebude proplacena. Ve většině zemí EU se za zdravotní péči – návštěvu lékaře, hospitalizaci i léky připlácí.

Aby byla zdravotní péče zaplacena domácí pojišťovnou, měl by pojištěnec využít veřejných zdravotnických zařízení. U soukromých středisek a nemocnic bude muset většinou zaplatit celou péči sám. Nárok na poskytnutí péče se prokazuje Evropským průkazem zdravotního pojištění (modrý průkaz), který dostanete od své zdravotní pojišťovny.

Pokud musíte z jakéhokoli důvodu zaplatit ošetření v hotovosti, měli byste si uschovat účty, které potom předložíte své domácí pojišťovně. Ta by měla ošetření proplatit do výše, kterou by běžně uhradila instituce ve státě, kde ošetření proběhlo.

Zdravotní pojištění mimo státy EU

Česká republika uzavřela také mezistátní smlouvy o sociálním zabezpečení s Chorvatskem, Srbskem, Černou Horou, Makedonií a Tureckem. V těchto státech mají čeští občané nárok na nutnou a neodkladnou péči, která je hrazená z českého pojištění. Před odjezdem do většiny z těchto zemí byste si u své zdravotní pojišťovny měli vyžádat formulář, který vás opravňuje k čerpání zdravotní péče.

Smlouvy o hrazení zdravotní péče se většinou nevztahují na soukromé zdravotnické zařízení. Lékaři také často o existenci mezistátních smluv nevědí a vyžadují platbu v hotovosti. Je proto lepší si zařídit zdravotní připojištění, u kterého máte jistotu, že dostanete zpět všechny případné výdaje.

Ve státech, se kterými Česká republika neuzavřela mezistátní dohody, si musíte veškeré náklady na zdravotní péči platit sami a česká zdravotní pojišťovna pak výdaje zpětně neproplácí.

Zdravotní připojištění do zahraničí

Zdravotní připojištění byste si měli sjednat vždy, pokud cestujete do zemí mimo EU, se kterými neexistují mezistátní dohody o hrazení péče. Z tohoto pojištění se pak budou hradit veškeré výdaje na vyšetření, návštěvu u doktora, léky, nebo pobyt v nemocnici.

Zdravotní připojištění si můžete sjednat i na cesty do členských států EU. V případě zdravotních potíží se pak z připojištění proplácí například poplatky spojené s ošetřením nebo hospitalizací, příplatky na léky, ošetření v privátních zařízeních, převoz do České republiky, nebo repatriace ostatků.

Při výběru pojištění si zjistěte:

  • míru spoluúčasti – některá připojištění hradí zdravotní péči pouze v případě, že její cena přesáhne stanovenou finanční částku. Vysoká míra spoluúčasti se ve většině zemí EU nevyplatí, protože nepokrývá velkou část běžných poplatků spojených s návštěvou lékaře nebo krátkou hospitalizací.
  • maximální délku pobytu v zahraničí – většina pojištění sjednaných s platebními nebo jinými kartami (např. ISIC), omezuje délku pobytu v zahraničí, po kterou se zdravotní péče hradí.
  • výše hrazení zubařské péče – zubařská péče nebývá často zahrnuta v základním pojištění a musíte si ji zaplatit celou. Některá zdravotní připojištění neproplácí ošetření u zubaře vůbec, jiná pouze do určité částky.
  • další omezení – běžná cestovní připojištění se většinou nevztahují na ošetření úrazů vzniklých při sportu, v důsledku opilosti apod. Pokud tedy jedete například lyžovat, sjednejte si pojištění, které případné úrazy při sportu nevylučuje.

Zaměstnanci v zemích EU

Pokud začnete pracovat v některé ze zemí EU, musíte se odhlásit z českého systému zdravotního pojištění a vrátit Evropský průkaz zdravotního pojištění. Od doby, kdy začnete pracovat v cizí zemi, spadáte pod zdravotní pojištění tohoto státu. V České republice máte poté nárok pouze na nezbytnou zdravotní péči, která bude proplacena zahraniční pojišťovnou.

Osoba výdělečně činná nemůže být zároveň zdravotně pojištěná ve dvou zemích, pokud jí nebyla udělena výjimka. Ta se uděluje například občanům, kteří v ČR podnikají a zároveň jsou zaměstnaní v jiném státě EU.

Další informace

Informace o zdravotní péči v jednotlivých zemích Evropské unie naleznete na:www.cmu.cz v sekci Zvláštní část. Informace o zdravotní péči v zemích, se kterými ČR uzavřela dohody o hrazení zdravotní péče, najdete na této stránce.


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Autor: Zimní sporty (02.03.2010)
Nevíte, jestli kdyz pojedu lyzovat, tak se mi na to vztahuje normalni pojistka ?
Autor: milada (09.05.2012)
prosim chtela bych pracovat v rakousku mam v cesku pojistovnu vzp kdy se mohu v rakousku nahlasit napojistovnu tesne pred praci? a kterou pojistovnu vybrat
Autor: Barbora (03.10.2012)
Dobrý den,
dostala sem práci v Rak.na ŽL a volala sem na ministr.prum. i na konzulat do Gratzu a nikde mi nejsou schopni řict, jestli si musim vyřidit vše v Rak.nebo mi stači český ŽL,pojiš.atd.Nemáte někdo info,jak postupovat nebo kde se informovat? Díky
zdravotni pojisteni
Autor: Milan (03.04.2013)
je pravda ze vsude pisi ze ze staci cesky pojisteni pri ceste do zahranici/EU/
ve skutecnosti kdyz pujdete k doktorovy v nemecku nebo v holansku musite zaplatit v hotovosti!!!!V Nemecku jsou ty poplatky vetci protoze tam jste soukromy pacient !!!!!
Tisíce Čechů mají v cizině problémy s placením u lékaře, VZP doporučuje připojištění
Autor: Robinsonka (28.06.2013)
Tisíce turistů z Česka se každý rok setkávají v cizině s tím, že je lékaři odmítnou ošetřit bezplatně v rámci veřejného zdravotního pojištění. Oni pak musí na místě zaplatit hotově, přestože je to v rozporu s předpisy. Pokud si ale nechají vystavit účet, VZP svým klientům tyto platby refunduje. Podobné problémy, na které už letos média upozornila zejména ve Španělsku, lze navíc omezit cestovním připojištěním.
více zde:www.trijednicky.cz/temata-komunity/tisice-cechu-maji-v-cizine-problemy-s-placenim-u-lekare-vzp-doporucuje-pripojisteni?strana=1
Re: Tisíce Čechů mají v cizině problémy s placením u lékaře, VZP doporučuje připojištění
Autor: Milan (29.06.2013)
tyto problemy nemaji jeno cesi,tyto problemy maji vsechni cizinci, v zapadni evrope neexistuje statni pojisteni,statni lekari vsechno je privatni.Zadnay lekar toto pojisteni neuzna.kazdy lekar to chce myt cerny na bylem ze ty poplatky dostane ta procedura pres operatora je hrozne komplikovana trva hrozne dlouho.Ja mam nejlepsi holansky pojisteni ,ja mam nemecky pojisteni.vsude musim platit.V nemecku je jeste dalsi problem kdyz chchi tabley ale potrebuji jenom 3 tablety musim koupit cely balicek.V Holansku je moznost na recept cizincu jenom 3 tabley koupit.kdyz pujdete k zubari tak si zubar necha zablokovat kreditni kartu natu ocekavanou castku jinak vas nebude osetrovat.Protoze je riziko ze ta karta nema dost limit aby seto dalo zaplatit.Toto vym 1000% muj partner je lekar a ja mu obcas pomaham s Buchhaltung.dival jsem se do systemu v Holanskym systemu neexistuje zadna smlouva.Jak jek jeto v nemocnicich to nevym nemam zadny informace sorry
Autor: monika (01.05.2017)
pracuji v nemecku mam pojisteni v nemecku.bydlim v cechach.lekar me u nas s akutnimi bolestmi bricha odmitl osetrit presto ze mam karticku pendlera s tim at si jedu do nemecka,podotykam v noci s bolestmi.muze si toto dovolit?diky
Autor: MARIE (17.06.2017)
Pracuji ve Švýcarsku, pojištění mě platí zaměstnavatel, trvalý pobyt v ČR. Musím v ČR platit zdravotní pojištění? V ČR jsem OBZP.
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...



oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook