Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Americké jazykové zkoušky a zkoušky studijních předpokladů

Jedním z požadavků pro přijímací řízení amerických a jiných zahraničních škol nebo stipendijních programů může být dodání výsledků ze standardizovaných zkoušek, které formou testu měří jazykovou úroveň studenta nebo jeho obecné či speciální studijní předpoklady. Angličtina na dané úrovni je samozřejmostí.

Jak zkoušky fungují

Testy se skládají u nezávislé testovací organizace (např. ETS: Educational Testing Service, Collegeboard). Škole se pouze dodá výsledek vyžadovaného testu, obvykle v podobě bodového skóre.

Výborný výsledek nemusí vždy zaručit přijetí či udělení stipendia, ale je jeho nezbytným předpokladem. Výsledek testu se totiž zpravidla posuzuje v souvislostech s ostatními předpoklady uchazeče a v porovnání s ostatními potenciálními studenty.

Ne všechny školy vyžadují pro přijímací řízení uvedené testy. Zjistěte si proto vždy předem, zda a jaké testy Vámi vybrané školy požadují, případně, zda a jaké mají požadavky na bodové skóre u konkrétního testu.

Přehled zkoušek

Mezi základní testy studijních předpokladů patří následující zkoušky. Všechny tyto základní zkoušky lze absolvovat v České republice:

  • TOEFL (Test of English as a Foreign Language) je jazyková zkouška ověřující úroveň praktického ovládání angličtiny u uchazečů, jejichž rodným jazykem angličtina není. Přesnější informace najdete v samostatném článku Jazyková zkouška TOEFL.
  • IELTS (International English Language Testing System) je jazyková zkouška, kterou uznává většina univerzit ve Spojeném království, Austrálii, Novém Zélandu, Kanadě a v USA. Oficiální stránky o jazykové zkoušce IELTS najdete na www.ielts.org.
  • SAT a ACT jsou testy studijních předpokladů pro přijímací řízení pro studium na vysoké škole. Obvykle se skládají ještě během středoškolského studia. Podrobnější informace o zkoušce ACT najdete na www.actstudent.org.
  • GRE (Graduate Record Examinations) je test studijních předpokladů pro studium programů Master a Ph.D. ve většině oborů.
  • GMAT (Graduate Management Admission Test) je test studijních předpokladů pro přijetí do programu Master of Business Administration (MBA).
  • TSE (Test of Spoken English) testuje schopnost vyjadřovat se anglicky mluvenou formou. Obvykle se vyžaduje pouze od studentů postgraduálního studia, kteří se uchází o pozici teaching assistant. Více informací o zkoušce TSE můžete najít na stránkách www.ets.org/tse.

Vedle těchto základních testů můžete narazit na speciální testy specifické pro různé obory. Např. to jsou:

  • LSAT (Law School Admission Test), který testuje předpoklady pro studium práv (ne však pro Master of Law - LLM programy). Oficiální stránky o zkoušce LSAT najdete na www.lsat.org.
  • MCAT (Medical College Admission Test), který ověřuje znalosti a předpoklady pro studium lékařství. Podrobnější informace si můžete přečíst na stránkách www.aamc.org/students/mcat.
  • USMLE (United States Medical Licensing Examination), což je licenční zkouška ověřující odborné znalosti absolventů lékařských škol, kteří se hlásí do Spojených států na absolventská místa před první atestací (tzv. residency). Bližší informace o zkoušce USMLE nabízí www.ecfmg.org.
  • GED (General Educational Development), což je zkouška, která funguje jako ekvivalent dokončení střední školy pro zájemce o studium na vysoké škole, kteří z nějakých důvodů střední školu nedokončili. Oficiální stránky zkoušky GED najdete na www.acenet.edu/clll/ged.
  • TOEIC (Test of English for International Communication), což jazyková zkouška podobná zkoušce TOEFL, ale zaměřená místo na akademický sektor na podnikový a manažerský sektor. Podrobné informace o zkoušce TOEIC naleznete na www.ets.org/toeic.

Jak zkoušky složit

Na všechny uvedené testy, a to i ty, které lze skládat v ČR, je třeba se registrovat s předstihem a je třeba počítat také s určitou dobou na vyhodnocení. Proto je nutné plánovat složení zkoušek i mnoho měsíců dopředu. Detaily k registračním procedurám k jednotlivým testům najdete v podrobných popisech zkoušek SAT, TOEFL, GRE a GMAT, případně na oficiálních stránkách testů.

Vzhledem k náročnosti testů je třeba počítat také s určitým časem na přípravu.

Zdroj: Fulbright.cz


Sdílet tento článek

Další články k tématu

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...



oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook