Zkouška SAT
Zkouška SAT, kterou vytvořila a nabízí americká organizace College Board, slouží k ověření studijních předpokladů u uchazečů o studium na vysoké škole. Tuto zkoušku pro přijímací řízení ovšem nevyžadují povinně všechny vysoké školy.
Pod názvem SAT se vlastně skrývá více zkoušek - obecný SAT Reasoning Test a SAT Subject Tests. Předmětové Subject Tests jsou vyžadovány jen výjimečně, obvykle pouze velmi výběrovými školami.
Od zkouškového termínu v březnu 2005 se testuje nová verze SAT tzv. New SAT, který se liší od verze testované do té doby. Často kladené dotazy ke změnám, které test potkaly a které patří mezi největší za uplynulá desetiletí, si můžete stáhnout zde.
Kompletní informace o SAT najdete na oficiálních stránkách testu testovací organizace College Board a v oficiálním bulletinu, který lze zdarma vyzvednout v Poradenském centru Fulbrightovy komise.
Obsah zkoušky
SAT Reasoning Test
Ověřuje obecné předpoklady. Zkouška má několik částí - Math, Critical Reading a od jara 2005 také Writing. Writing hodnotí schopnost vyjadřování písemnou formou. Critical Reading hodnotí schopnost hodnotí porozumění čtenému textu a slovní zásobě v souvislostech. Matematická část ověřuje znalost řešení matematických úloh vyučovaných během středoškolského studia. Zkouška trvá 3 hodiny 45 minut
SAT Subject Test
Ověřuje znalosti z vybraného oboru. Na výběr je 21 Subject Tests (Literature, United States History, World History, Math Level 1, Math Level 2, Biology E/M, Chemisty, Physics, jazykové testy pouze jako Reading - French, German, Moder Hebrew, Italian, Latin, Spanish nebo pouze jako Reading & Listening - Chinese, French, German, Japanese, Korean, Spanish, English Language Profieciency Test).
Forma zkoušky
SAT se testuje v papírové formě. Testovaný vybírá nejčastěji z několika (zpravidla pěti) možností odpovědí, z nichž jen jedna je správná, ale v matematické sekci existují i otázky, kde k výsledku musí dojít sám vlastním výpočtem. U eseje student dostane přidělené téma, o kterém bude psát.
Testovací termíny a uzávěrky
SAT je možno skládat pouze v předem stanovených termínech. Testovací termíny bývají až šestkrát během školního roku, počínaje říjnem a konče červnem, obvykle v sobotu. Uzávěrky registrací končí zhruba pět týdnů před termínem. Konkrétní aktuální seznam testovacích termínů najdete na oficiálních stránkách a v bulletinu.
Registrace a placení
Na test se nelze registrovat a platit za něj v ČR (mimo Standby registraci, viz níže). Zájemci o složení testu se musí registrovat před stanovenou uzávěrkou pro každý termín přímo u americké testovací organizace. Za test se platí při registraci. Registrovat se lze dvěma základními způsoby:
- Online - Nejpohodlnější způsob, uskutečnitelný přes oficiální stránky testu, ale možný pouze v případě, že můžete platit online pomocí platební karty.
- Poštou - Zdlouhavější způsob, protože je třeba připočítat čas nutný k doručení formuláře do USA, ale jediný možný, pokud nemůžete platit kartou. K vyplněnému formuláři, který je vložen do bulletinu (k vyzvednutí v Poradenském centru), je třeba zároveň přiložit platbu. A to buď ve formě bankovního šeku v cizí měně (např. České spořitelny, Živnostenské banky či dalších bank) nebo International Money Orderu (IMO). IMO vystavuje např. pobočka American Express v Praze. Šeky i IMO musejí být vystavené nejlépe v dolarech a splatné testovací organizaci College Board, Princeton, New Jersey, USA
Standby registrace
Pokud uchazeč zmeškal uzávěrku, může ještě zkusit tzv. standby registraci. Pokud má testovací centrum dostatek místa a testových materiálů, pak může zájemce zaregistrovat na místě. Za standby registraci se platí poplatek navíc ve výši USD 36 (opět buď kartou nebo bankovním šekem či IMO, viz výše).
Místo a den testu
V České republice se zkouška skládá na International School of Prague v Nebušicích. Škola ale neprovádí registrace (kromě standby), pouze administruje fyzické složení testu v testovacím termínu.
Předem zaregistrovaný uchazeč by měl od testovací organizace nejpozději dva týdny před testem obdržet tzv. Admission Ticket. Na testování, spolu s Admission Ticket, je třeba donést platný identifikační průkaz - občanku nebo pas, dvě tužky (měkké, číslo 2) a gumu. Lze si vzít i kalkulačku. Na místo je třeba dorazit obvykle před osmou hodinou ranní, pokud Admission Ticket neuvádí jinak.
Výsledky testu
Výsledkem testu je bodové skóre za každou část zkoušky (Writing, Critical Reading a Math) v rozmezí 200-800 bodů. Celkové skóre představuje součet bodů za jednotlivé částí. Na výpisu budou uvedeny budou rovněž tři podskóre - 20-80 za otázky ze sekce Writing a skóre 2-12 za esej (součet známek od dvou hodnotitelů eseje).
-
LONDON INSTITUTE PRAHA s.r.o.
Praha 1 -
BOHEMIA INSTITUT
Praha 10 -
Cool Study
Sedlčany -
STUDYLINE
Praha 1 -
Camp Center International s.r.o.
Vysoká nad Labem
Uchazeč by měl obdržet výsledek v době mezi čtyřmi až osmi týdny po složení testu. V registračním formuláři může testovaný zadat také další příjemce výpisu skóre, např. školy, kam se hlásí. V základní ceně testu jsou čtyři instituce, za další výpisy se platí. Dodatečné výpisy lze za poplatek objednat také později.
Zdroj: Fulbright.cz