Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Erasmus ve Finsku - University of Jyväskylä

Jak to začalo

O stipendium Erasmus jsem se dozvěděla velice obyčejně z nástěnky na své fakultě. Lákala mě Skandinávie a protože jsem slyšela hodně pozitiviních referencí na Finsko, vybrala jsem si právě tuhle zemi. Na první místo na přihlášce jsem napsala University of Jyväskylä, protože se mi líbily její stránky a pro zahraniční studenty nabízela hodně mimoškolních aktivit. K přihlášce jsem ještě přidala certifikáty z angličtiny, motivační dopis a studijní průměr za všechny roky studiu a pak jen doufala, že budu vybraná.

Příprava na cestu

Na začátku dubna jsem se dozvěděla, že jsem stipendium dostala a na konci srpna 2004 odjížím na sever. Narychlo jsem v obchodech sháněla poslední zbytky teplého oblečení, které ještě na regálech zbyly. Moji příbuzní a kamarádi se asi snažili podobně, protože ke svým srpnovým narozeninám jsem dostala obsáhlou kolekci huňatých šál, teplých ponožek a rukavic.

Ve Finsku jsem pak zjistila, že nákupy byly víceméně zbytečné. Oblečení tam totiž stálo stejně jako u nás a hlavně bylo lépe přizpůsobené místním podmínkám. Na místě jsem se proto vybavila ještě teplými palčáky, čepicí a punčocháči a celou zimu přežila ve zdraví.

Začátky

Říká se, že každý začátek je těžký. O začátku mého pobytu ve Finsku to ale rozhodně neplatilo. Samozřejmě jsem se trochu bála, jestli všechno půjde tak, jak mi bylo slíbeno v předchozích emailech s univerzitou. Hned po příjezdu na mě ale čekala tutorka (studentka, která mi měla v začátcích pomáhat), přivezla mě na koleje, předala mi Survival Kit - igelitový pytel se základním vybavením a řekla mi, kde se další den potkáme.

Na kolejích, kde jsem bydlela, byli navíc ubytovaní hlavně výměnní studenti, se kterými jsem se rychle seznámila, a hned první den byla pozvaná na večírek, kterých se pak během semestru pořádalo nepočítaně.

Během prvního týdne pořádala škola přednášky pro nové zahraniční studenty, na kterých jsme se dozvěděli všechno podstatné. Tutoři nám pomohli vyřídit formality (např. založení účtu v bance, přihlášení na policii) a připravili další party, kde jsme se mohli seznámit s dalšími lidmi.

Náklady

Finsko není levná země, ale v Jyväskylä se dalo poměrně snadno vyjít s přiděleným stipendiem 390 eur měsíčně. Škola všem zahraničním studentům přidělila samostatný pokoj na kolejích, za který jsem platila asi 180 eur. Zbytek stipendia padl na jídlo, zábavu a cestování, na které jsem si částečně doplácela i z vlastní kapsy.

Cestování vlakem nebo autobusem je ve Finsku docela drahé, ale studenti mají nárok na 50% slevu. Pokud cestuje víc lidí, někdy se vyplatí i půjčení auta a rozdělení nákladů. S náklady může hodně zamávat návštěva barů, diskoték nebo hospod, protože ceny za alkohol jsou asi trojnásobně (a více) vyšší než u nás.

Praktické informace

Pokud jste ve Finsku, rozhodně se vypravte do některého z přírodních parků a do Laponska. Nejlepší sezóna pro návštěvu Laponska je asi na začátku září, kdy neštípou komáři, ale ještě není moc velká zima. Zajímavá je i návštěva vesničky Santa Clause na polárním kruhu v Rovaniemi, připravte se však na silnou komerci.

Města ve Finsku celkově moc velkým lákadlem nejsou. Helsinki mně osobně přišly jako pěkné město, které se ale dá projít za jeden den. Stejně tak jsme se jednou vypravili do Raumy, jejíž historický střed je zapsaný v UNESCO, nadšení jsme ale příliš nebyli.

Pokud chcete navštívit Stockholm nebo Tallinn, zajděte do některé z místních cestovních kanceláří a zeptejte se, jestli tam pořádají jednodenní výlety. Finové totiž do těchto dvou měst často jezdí trajektem, na kterém se dá koupit levnější alkohol, a cestovní kanceláře mají hromadné slevy na jízdenky na trajekt. Za nízkou cenu tak můžete strávit jeden den ve městě a navíc ještě zažít atmosféru na trajektu.

Přínosy a ztráty

Ve Finsku jsem poznala jiný styl výuky ve škole a dostala se k předmětu, jenž mě pak inspiroval i k výběru tématu diplomky. Zlepšila jsem si angličtinu a naučila se základy finštiny. Poznala jsem spoustu nových a zajímavých lidí. Procestovala jsem Finsko a navštívila Stockholm, Tallinn a Rigu.

Po dvou měsících jsem se rozhodla, že si zkusím pobyt prodloužit z jednoho na dva semestry. Naštěstí se mi to podařilo a dodnes považuju rok, který jsem v Jyväskylä strávila, ze jeden z nejlepších a nejpřínosnějších v mém životě.

Galerie


Areál univerzity
Budova Agora v areálu univerzity

Bruslení na jezeře
Bruslení na zamrzlém jezeře v Jyväskylä, Finsko.

Polární záře
Polární záře, národní park Kuusamo, Finsko

Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Autor: Lenka (12.11.2008)
ahoj, nebolo tazke zvladnut skusky v anglitcine? Bola moznost privyrobit si aj na brigadach? Kolko si si dala predmetov vo Finsku? diky. lenka
Re:
Autor: Barbora (12.11.2008)
Ahoj, těžké to nebylo, uměla jsem anglicky celkem dobře, ale byli tam i lidi, kteří uměli špatně a postupně se hodně zlepšili. Předmětů jsem měla celkem málo - v prvním semestru asi 4 nebo 5, v dalším myslím 5 nebo 6, ale už si to moc nepamatuju. Celkově doporučuju si předmětů nebrat přespříliš, ať si můžeš pobyt pořádně užít.

Možnost si něco přivydělat moc nebyla, jedna kamarádka si našla pár hodin úklidu týdně, ale byla jediná, o které vím, že pracovala. Se stipendiem jsem ale vystačila v pohodě.
Autor: David - FTVS (16.12.2008)
Velice pěkný článek, dobře se čte. Já jsem strávil podobně semestr ve Švédsku, vcelku to bylo podobné...
Re:
Autor: Katka (18.06.2009)
Ahoj Davide, studium ve Svedsku me teprve ceka. Dneska me zastihla nemila zprava, ze jsem nedostala koleje. Byla bych vdecna za kazdou radu. Mohl by ses mi prosim ozvat na email: . Diky. Mela bych par otazek.
Re: Re:
Autor: David-FTVS (12.06.2010)
tak to jsem nestihl včas.... :)
Autor: Dominika (24.07.2009)
ctěla bych se zeptat,jak se dá získat sleva pro studenty na dopravu -vlak,bus-někde sem vyčetla že chtějí kartu o studiu,ale těžko mi uznají naši českou...je potřeba isic?nebo se koupit se dá speciáln finská někde na nádraží?
Re:
Autor: Barbora (24.11.2009)
Už si přesně nepamatuju, jak se sleva na vlaky získávala, ale myslím, že jsme si museli vyřídit nějakou kartičku na nádraží nebo ve škole. Platilo se za ni asi pár eur, ale ty se vrátily během první jízdy.
Autor: Nella (23.11.2009)
Ahoj! Moc se mi tvůj článek líbí a hlavně jak mluvíš o Finsku jako takovém, jsem ještě nadšenější než před tím :D Jak sis to zařídila na fakultě tady v Čechách? Studovala jsi nějak jazyky nebo jak? =D Trošku hloupé otázky ale scháním o tom nějaký podrobnosti, chystám se na nějaké to studium či jazykový kurz =D
Re:
Autor: Barbora (24.11.2009)
Ahoj, naše škola spolupracovala s finskou univerzitou, takže jsem jen zažádala o stipendium a bylo to. Studovala jsem ekonomii, anglicky jsem uměla docela dobře, finsky vůbec :-)
Autor: Pavla Fejlová (15.03.2011)
Ahoj Báro,
prosím tě chtěla jsem se tě zeptat, zda jsi měla i přímo výuku nějaké předmětu spojeného s informatikou. Dělám semestrální práci na Výuku ICT ve Finsku a docela by mě tvé zkušenosti vytrhly trn z paty.
Děkuji za info.
Autor: Simona (13.07.2011)
Ahoj, chtěla bych se jen zeptat. Mám vyjet do Helsinek na Erasmus. Nebyla mi však přidělena kolej, a tak se to nějak snažím řešit. Neporadila bys mi kam nebo komu napsat případně kde hledat? Díky
Autor: Karel (04.03.2013)
Ahoj,vím že píšu trochu opožděně, ale shodou náhod jsem teď v Americe na výměnném pobytu. Pomalu mi tu končí střední a moje hodně dobrá kamarádka tady je z Finska. Přemýšlel jsem o tom, že bych si sehnal školu, se kterou bych se dostal k ní. Tahle škola je přijatelná hodně pro ní a ona uvažuje, že by tam i šla.
Tak se ptám, mohla by jsi mi dát e-mail, nebo FB, kde bych tě mohl zkontaktovat a mít pár otázek ohledně studia tam. Díky :)
Autor: Eva (02.03.2015)
Ahoj, právě jsem se dozvěděla o výsledcích výběrového řízení na tuto fakultu a sháním nějaké info, článek mi moc pomohl, už nemám také obavy, naopak, děkuji
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...



oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Další články k tématu

Studium v zahraničí

Zkušenosti našich čtenářů

Za vzděláním do země tisíce jezer

Nazkušenou.cz on Facebook