Erasmus ve Finsku - University of Jyväskylä
Jak to začalo
O stipendium Erasmus jsem se dozvěděla velice obyčejně z nástěnky na své fakultě. Lákala mě Skandinávie a protože jsem slyšela hodně pozitiviních referencí na Finsko, vybrala jsem si právě tuhle zemi. Na první místo na přihlášce jsem napsala University of Jyväskylä, protože se mi líbily její stránky a pro zahraniční studenty nabízela hodně mimoškolních aktivit. K přihlášce jsem ještě přidala certifikáty z angličtiny, motivační dopis a studijní průměr za všechny roky studiu a pak jen doufala, že budu vybraná.
Příprava na cestu
Na začátku dubna jsem se dozvěděla, že jsem stipendium dostala a na konci srpna 2004 odjížím na sever. Narychlo jsem v obchodech sháněla poslední zbytky teplého oblečení, které ještě na regálech zbyly. Moji příbuzní a kamarádi se asi snažili podobně, protože ke svým srpnovým narozeninám jsem dostala obsáhlou kolekci huňatých šál, teplých ponožek a rukavic.
Ve Finsku jsem pak zjistila, že nákupy byly víceméně zbytečné. Oblečení tam totiž stálo stejně jako u nás a hlavně bylo lépe přizpůsobené místním podmínkám. Na místě jsem se proto vybavila ještě teplými palčáky, čepicí a punčocháči a celou zimu přežila ve zdraví.
Začátky
Říká se, že každý začátek je těžký. O začátku mého pobytu ve Finsku to ale rozhodně neplatilo. Samozřejmě jsem se trochu bála, jestli všechno půjde tak, jak mi bylo slíbeno v předchozích emailech s univerzitou. Hned po příjezdu na mě ale čekala tutorka (studentka, která mi měla v začátcích pomáhat), přivezla mě na koleje, předala mi Survival Kit - igelitový pytel se základním vybavením a řekla mi, kde se další den potkáme.
Na kolejích, kde jsem bydlela, byli navíc ubytovaní hlavně výměnní studenti, se kterými jsem se rychle seznámila, a hned první den byla pozvaná na večírek, kterých se pak během semestru pořádalo nepočítaně.
Během prvního týdne pořádala škola přednášky pro nové zahraniční studenty, na kterých jsme se dozvěděli všechno podstatné. Tutoři nám pomohli vyřídit formality (např. založení účtu v bance, přihlášení na policii) a připravili další party, kde jsme se mohli seznámit s dalšími lidmi.
Náklady
Finsko není levná země, ale v Jyväskylä se dalo poměrně snadno vyjít s přiděleným stipendiem 390 eur měsíčně. Škola všem zahraničním studentům přidělila samostatný pokoj na kolejích, za který jsem platila asi 180 eur. Zbytek stipendia padl na jídlo, zábavu a cestování, na které jsem si částečně doplácela i z vlastní kapsy.
Cestování vlakem nebo autobusem je ve Finsku docela drahé, ale studenti mají nárok na 50% slevu. Pokud cestuje víc lidí, někdy se vyplatí i půjčení auta a rozdělení nákladů. S náklady může hodně zamávat návštěva barů, diskoték nebo hospod, protože ceny za alkohol jsou asi trojnásobně (a více) vyšší než u nás.
Praktické informace
Pokud jste ve Finsku, rozhodně se vypravte do některého z přírodních parků a do Laponska. Nejlepší sezóna pro návštěvu Laponska je asi na začátku září, kdy neštípou komáři, ale ještě není moc velká zima. Zajímavá je i návštěva vesničky Santa Clause na polárním kruhu v Rovaniemi, připravte se však na silnou komerci.
Města ve Finsku celkově moc velkým lákadlem nejsou. Helsinki mně osobně přišly jako pěkné město, které se ale dá projít za jeden den. Stejně tak jsme se jednou vypravili do Raumy, jejíž historický střed je zapsaný v UNESCO, nadšení jsme ale příliš nebyli.
Pokud chcete navštívit Stockholm nebo Tallinn, zajděte do některé z místních cestovních kanceláří a zeptejte se, jestli tam pořádají jednodenní výlety. Finové totiž do těchto dvou měst často jezdí trajektem, na kterém se dá koupit levnější alkohol, a cestovní kanceláře mají hromadné slevy na jízdenky na trajekt. Za nízkou cenu tak můžete strávit jeden den ve městě a navíc ještě zažít atmosféru na trajektu.
Přínosy a ztráty
Ve Finsku jsem poznala jiný styl výuky ve škole a dostala se k předmětu, jenž mě pak inspiroval i k výběru tématu diplomky. Zlepšila jsem si angličtinu a naučila se základy finštiny. Poznala jsem spoustu nových a zajímavých lidí. Procestovala jsem Finsko a navštívila Stockholm, Tallinn a Rigu.
Po dvou měsících jsem se rozhodla, že si zkusím pobyt prodloužit z jednoho na dva semestry. Naštěstí se mi to podařilo a dodnes považuju rok, který jsem v Jyväskylä strávila, ze jeden z nejlepších a nejpřínosnějších v mém životě.
Galerie
Areál univerzity
Budova Agora v areálu univerzity
Bruslení na jezeře
Bruslení na zamrzlém jezeře v Jyväskylä, Finsko.
Polární záře
Polární záře, národní park Kuusamo, Finsko
Sdílet tento článek
Byl pro Vás článek užitečný?
Diskuze k článku
Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?Možnost si něco přivydělat moc nebyla, jedna kamarádka si našla pár hodin úklidu týdně, ale byla jediná, o které vím, že pracovala. Se stipendiem jsem ale vystačila v pohodě.
prosím tě chtěla jsem se tě zeptat, zda jsi měla i přímo výuku nějaké předmětu spojeného s informatikou. Dělám semestrální práci na Výuku ICT ve Finsku a docela by mě tvé zkušenosti vytrhly trn z paty.
Děkuji za info.
Tak se ptám, mohla by jsi mi dát e-mail, nebo FB, kde bych tě mohl zkontaktovat a mít pár otázek ohledně studia tam. Díky :)