Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Studium v zahraničí

Nejznámější a pravděpodobně i nejjednodušší možnost, jak studovat v zahraničí, nabízí program Erasmus (dříve Socrates) zaštiťovaný Evropskou unií. Kromě něho existuje ale i mnoho dalších možností získání stipendia anebo studium v zahraničí na vlastní pěst.

Erasmus (Socrates) program

Erasmus program byl zřízen na podporu vysokoškolského vzdělávání v Evropě. V programu jsou zahrnuty kromě zemí Evropské unie i Švýcarsko, Norsko, Island a Lichtenštejnsko a kandidátské země na vstup do EU – Turecko. Program je určen především studentů, učitelům a zaměstnancům vysokých škol.

Účast v programu je nabízena prostřednictvím vysokých a vyšších odborných škol, přičemž každá škola spolupracuje s jinými univerzitami a stanovuje si vlastní kritéria výběru studentů – nejčastěji to bývá prospěch, jazykové znalosti a motivace výjezdu. Výběr studentů probíhá nejčastěji v březnu.

Erasmus program nabízí studentům vyjet do zahraničí na studijní pobyt, pracovní stáž nebo na intenzivní jazykové kurzy.

Další možnosti stipendia

Kromě programu Erasmus nabízí stipendia na studium v zahraničí i jednotlivé univerzity a různé organizace nebo nadace. Patří mezi ně například Fulbrightova komise, německá organizace DAAD, francouzský ústav pro výzkum CEFRES a mnohé další. Podrobnější informace o jednotlivých stipendijních programech v článku Stipendia pro studium v zahraničí.

Aktuální nabídku stipendií můžete najít na stránkách Ministerstva školství.

Studium v zahraničí bez stipendia

Studium v cizí zemi je možné si zařídit i zcela samostatně. V zemích Evropské unie platí, že student z jiného členského státu musí mít stejné podmínky pro studium jako místní občané. Pokud se tedy v dané zemi neplatí školné, neplatí ho ani ostatní občané EU. Ke studiu ve členských zemích EU není nutné studentské vízum, po přijetí na vybranou školu se stačí pouze přihlásit na místních úřadech. V zemích Evropské unie mohou studenti také pracovat, v ostatních zemích záleží na přesných pomínkách stanovených pro vydání studentských víz.

Vyřízení samostatného studia v zahraničí bývá často administrativně náročnější, protože si uchazeč musí sám zjistit všechny informace o škole a podání přihlášky, projít přijímacím řízením, zajistit si ubytování apod. Na druhou stranu ale získává možnost zúčastnit se v zahraničí celého studijního programu a získat například bakalářský nebo magisterský titul, což většina stipendií neumožňuje.

Při studiu na vysoké nebo střední škole v cizí zemi je možné požádat na Ministerstvu školství a tělovýchovy o uznání statutu studenta. Stát potom nadále platí sociální a zdravotní pojištění, vyplácí případné sociální dávky jako například přídavky na dítě apod.

Zkušenosti se studiem v zahraničí si můžete přečíst v článku Studium ve Švédsku - Luleå.

Klikněte, zavolejte, zeptejte se
kvalifikovaná pomoc s hledáním kvalitního studia v zahraničí

Studium na jazykové škole v zahraničí

Univerzitní studium v zahraničí je samozřejmě i velkým přínosem pro rozvoj cizího jazyka. Je však otevřeno pouze studentům vysokých škol. Naštěstí existují i jiné alternativy. Kromě toho, že se můžete do zahraničí vydat za prací a přitom si procvičovat jazyk v praxi, lze zkusit přímo studium v jazykové škole.

Mimo možnosti zlepšovat konverzaci v cizím jazyce v kontaktu s rodilými mluvčími se rapidně zvýší i vaše úroveň psaného cizího jazyka. Jako bonus navíc poznáte cizí kulturu a osobnostně vyrostete (zjištění, že ponožky se samy neperou, má taky něco do sebe).

Než si vyberete konkrétní jazykový kurz v zahraničí, odpovězte si na několik otázek. Jaký jazyk chcete studovat, kde jej chcete studovat a proč? Jak dlouho si můžete dovolit (chcete) být v zahraničí? Jaký typ kurzu chcete (gramatiku, konverzaci, obchodní jazyky, příprava na mezinárodní zkoušku...)?

Jakmile si vyberete zahraniční jazykovou školu, nezapomeňte také na ubytování (často jej zajišťuje přímo jazyková škola). Pak už zbývá se postarat o jízdenku (či letenku), sbalit kufr, vyřídit pojištění do zahraničí a přibalit si nějakou tu korunu na útratu. A které země pro studium v zahraničí jsou ty nejoblíbenější? Velká Británie, Malta, Austrálie, Irsko, Kanada, USA.

Pokud uvažujete o studiu v zahraničí, bude se vám hodit vědět, jak napsat motivační dopis v angličtině a životopis v angličtině. Obecně je dobré osvěžit a procvičit si znalost cizího jazyka včas před odjezdem do vybrané destinace. Ideální je konverzační jazykový kurz (s výběrem Vám pomůže blízká jazyková škola).

Další zdroje o studiu v zahraničí


Sdílet tento článek

Další články k tématu

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Erasmus nebo něco jiného?
Autor: Lucka (02.12.2008)
Chtěla jsem se zeptat, jestli si myslíte, že je lepší vyjet studovat do zahraničí přes Erasmus, nebo radši využít jiné stipendia. Chci si o nějaké stipendium požádat a nevím, co je lepší...
Re: Erasmus nebo něco jiného?
Autor: Katka (03.12.2008)
Ahoj. Jestli máš možnost jiných stipendií, určitě vyzkoušej zažádat o všechna.. O tyto pobyty je většinou velký zájem a někdy je těžké se někam dostat. Většinou záleží na prospěchu a jazykových znalostech. Studijní pobyty většinou nabízí škola, tak se zkus nejprve zeptat.. Jinak Erasmus je určitě výborná věc.. :)
Autor: Renča (04.02.2009)
Čauky, je tady někdo, kdo byl na studiu v zahraničí bez stipendia? Přemýšlím o studiu v Anglii, ale netuším, jestli se to dá zvládnout, i když nedostanu stipendium.
Autor: míša (03.03.2009)
Ahoj já mam ted jít na vysokou,chtěla bych někam do zahraničí.Sem dobrá v angličtině a v učení nejsem taky moc špatná, Chci si požádat o stipendium a o nějaký pobyt ale vůbec nevím kde.
sex and ufo in the USA
Autor: georges (28.04.2009)
I would like to go to the USA to study there ..can yousend me some more information please?
Studium v Tarragoně
Autor: Martina (06.10.2009)
Ahoj, naše zkušenosti se studiem v zahraničí jsou dostupné na: www.tarragona.ic.cz/…
studium v zahranici
Autor: simona (29.11.2009)
Ahojky, rozhodla jsem se, že pristi rok chci odjet do Německa, pracovat a zacit studovat...jestli mate nekdo taky takove plany, ozvete se, vim, ze to neni lehke a oboustranna podpora by se urcite hodila. Je mi 23, a jsem ze strednich Cech, je mi jedno zda se ozve kluk ci holka, jen doufam, ze se nekdo takovy najde...prosim pis na
Studium na vysoke skole - Savonia, Finsko
Autor: Nadi (08.02.2012)
Do 14.2. 2012 mate moznost se prihlasit na vysokou skolu Savonia bakalarsky obor mezinarodni obchod portal.savonia.fi/am… nebo prumyslovy management portal.savonia.fi/am… Prijmaci zkousky se budou konat v Brne. Studium je v anglictine a zdarma! Vice informaci na portal.savonia.fi/am… nebo na . Studuji v Savonia druhym rokem :-)
Autor: ww (02.07.2012)
www.clickandstudy.com
Študuj a zarábaj v Nemecku - exkluzívna ponuka
Autor: Personálna agentúra LABORA (28.02.2013)
THE JOB OF MY LIFE

Využi jedinečnú príležitosť zapojiť sa do programu, ktorý v sebe kombinuje štúdium, prácu a perspektívu dlhodobého zamestnania v Nemecku!
Program The job of my life otvára dvere zahraničným záujemcom o nemecký typ štúdia „duale betriebliche Berufsausbildung“.

Čo je to „duale betriebliche Berufsausbildung“?

- jedná sa o nemeckú formu trojročného stredoškolského štúdia, ukončeného výučným listom
- pozostáva z výučby v škole a z praxe vo firme
- až 70% mladých ľudí v Nemecku absolvuje tento typ štúdia!

Výhody programu

- Tento program financuje nemecká vláda a pre účastníkov tohto programu vyčlenila finančné prostriedky, ktoré pokryjú náklady na ubytovanie, stravu, dopravu a jazykový kurz
- počas školskej praxe zároveň zarábaš, nakoľko ti firma odpracované hodiny zaplatí!
- Finančné príspevky od štátu a tvoj plat 100%-ne pokryjú tvoje výdavky na pobyt. Navyše ti z platu zostane ešte ca 300€!
- po úspešnom ukončení štúdia ťa firma, v ktorej si praxoval/a, ihneď zamestná na trvalý pracovný pomer!

Tvoj profil

- 18 - 30 rokov
- znalosť nemeckého jazyka min. na úrovni A2
- ukončené stredoškolské vzdelanie s dobrými výsledkami
- chuť študovať, pracovať a žiť v zahraničí

Ak ťa tento program zaujal a chcel by si sa o ňom dozvedieť viac, pošli nám životopis a motivačný list v nemeckom jazyku na .
Viac info na www.labora.sk
Motivacny list na Erasmu
Autor: Andrej (11.11.2015)
Ahoj :) Tento článok sa mi páčil. Motivačný list by som tak na ľahkú váhu nebral, môžu ho čítať aj v zahraničí a dosť zaváži ak je veľa ľudí na jedno miesto. Ja som o tom napísal aj článok – www.budystudio.com/p… Motivačný list je veľmi dôležitý.
Autor: RichardW (03.03.2024)
Já teda musím říct, že studium v zahraničí, respektive v USA a Velké Británii, bylo fakt to nejlepší. Hlavně USA jsem si zamiloval (abych na ně byl pak pár let naštvaný a teď se tam vracel).
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...



oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Další články k tématu

Au-pair pobyty

Jazykové kurzy v zahraničí

Nazkušenou.cz on Facebook