Jak se dobrovolničí ve Vermontu
Už v patnácti jsem se rozhodla, že se pokusím vidět ze světa tak hodně, jak jenom budu moci, a to co nejlevněji. V šestnácti jsem se prvně rozhodla a jela dělat dobrovolníka na tři týdny do Německa. Později jsem přes léto absolvovala podobné pobyty v Polsku, Belgii a Srbsku.
Letní pobyty jsou většinou dvou až tří-týdenní a perfektně naplňují léto dle schématu „chci něco vidět, někoho nového poznat, někomu pomoct“. Ještě předtím než jsem v červnu ukončila druhého bakaláře, jsem se rozhodla dát si roční pauzu od školy a využít ji opět na cestování. Využila jsem proto rozšířenou možnost letních pobytů, takzvané MTV a LTV, tedy
mid-term- a long-term volunteering programy.
Práci jsem si našla přes agenturu
Nejlepší možností jak se dozvědět o krátkodobých letních táborech, nebo MTV/ LTV je prohledávat stránky, které se takovýmito dobrovolnickými programy zabývají, tedy například INEX-SDA, vybrat si vhodný projekt a kontaktovat vysílací agenturu. Jelikož jsem většinou na letních táborech pracovala manuálně, chtěla jsem se na svém dlouhodobějším pobytu zaměřit více na pomoc určité skupině znevýhodněných obyvatel.
Na stránkách INEXu jsem našla projekt ve Vermontu v USA, který se věnuje bývalým vězňům a jejich zapojením zpět do plnohodnotného občanského a společenského života. Mezi požadavky neziskovky v USA bylo, abych jim zaslala svůj životopis a motivační dopis. Netrvalo dlouho a odepsali mi, že by byli moc rádi, kdybych pro ně mohla dělat dobrovolníka po dobu 10 týdnů.
Před odjezdem nebylo nutné zařídit nic speciálního, kromě turistických víz do USA (tzv. ESTA- Electronic system for travel autorization), které opravňují pobyt v USA po dobu kratší než 90 dnů a dobrovolnictví sem rovněž spadá jako nevýdělečná práce, zajištění si letenky a pojištění.
Náklady byly vysoké
Náklady nebyly úplně nejmenší a to z důvodů ceny letenky do New Yorku a následně letu do Vermontu. Zpáteční letenka vyšla na 18 000 Kč. Do New Yorku se dá cestovat i levněji, jelikož jsem ale letěla až v červenci, tedy mimo sezonu, kdy odlétají účastnící Work and Travel programu a letenku jsem si nekupovala s předstihem, nezbylo mi, než cenu akceptovat. Malý poplatek, kolem 2000 Kč se platí i INEXu. Pojištění mě vyšlo na 1000 Kč, kupovala jsem si ho jako vlastník platební karty v ČSOB a jeho výhoda je, že platí celý rok na vycestování kratší než 90 dnů, což se mi přesně hodilo. Dále jsem si sebou vzala kapesné.
Vermont
Moje dobrovolnická zkušenost se odehrávala v největším městě státu Vermont, Burlingtonu. Samotný stát má jenom něco přes 600 tisíc obyvatel. Burlington je univerzitní město na břehu jezera Champlain, které tvoří přirozenou hranici států New Yorku a Vermontu s Canadou. Vermont je většinou zalesněný, s velkou spoustou farem a turistických možností zejména pro lyžaře, ale i turistiku, lezení a vodní sporty.
Náplň mé práce
Náplní mé práce byla zejména administrativa, pomáhala jsem s chodem kanceláře, která sídlila v domě, kde jsem i bydlela. Pracovala jsem se speciálním programem určeným na chod neziskové organizace, obvolávala jiné organizace, posílala dokumenty a zajišťovala další dobrovolníky z místní komunity, to všechno 4-5 hodin 5 dní v týdnu.
Dismas House vznikl z potřeby zapojit zpět do plnohodnotného života lidi, jež pobývali ve vězení a to zejména z důvodu požívání drog, alkoholu, malých přestupků nebo krádeží. Mnoho z ni po propuštění nemá kam jít, a tak jim Dismas House poskytne ubytování a stravu, než si najdou práci, zabezpečí jim kurzy a hlavně se jim snaží i s pomocí dobrovolníků jako jsem já, ukázat, že ne všichni lidé je odsuzují za jejich minulost.
Práce zadarmo
V rámci tohoto programu jsem nedostávala žádné kapesné, nicméně v domě, kde jsem bydlela, byla plná lednice jídla. Každý večer přinesl někdo z místních dobrovolníků výbornou večeři, měla jsem vlastní pokoj sdílený s další dobrovolnicí z Anglie a brali mě na nespočet výletů a akcí. Zařídili mi bezplatný vstup do knihovny a posilovny a zaplatili jeden víkendový výlet do města, které jsem si vybrala- v mém případě do Bostonu.
Dobrovolnictví je výborná zkušenost
I když se může zdát, že počáteční náklady byly nemalé, jsem víc než přesvědčena, že jsem si vybrala dobře. Neznám tady nikoho jiného než Američany, takže poznávám nefalšovanou Novou Anglii, s jejími klady i zápory, kulturou, zvyky i jídlem :-)
Nemusím se bát, jestli si vydělám dost na nájem a jídlo a rovněž moje práce není nijak vyčerpávající. Mám velké štěstí na dobré lidi kolem sebe a Nová Anglie je krásné místo, kam se zajít podívat.
Dobrovolnictví je nejsnadnější cesta, jak opravdu poznat a pochopit danou zemi a najít si nové úžasné přátelé.
Autorka: Zuzana Schmidtová
Sdílet tento článek
Byl pro Vás článek užitečný?
Diskuze k článku
Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?Autorku článku malinko znám a myslím, že by vám byla ochotna i více poradit a snad i pomoct.
Sama autorka mi o tom mnoho pověděla a bylo to zajímavé.
Já osobně bych se pro toto sice nerozhodl, jelikož mám již jiné cíle. Ale být mladší a vědět o těchto možnostech, neváhal bych.
Cestám světem zdar, Marek :-)