Práce na Aljašce
Cestování mne bavilo snad hned od narození. A když jsem na nástěnce ve škole uviděl „Best summer of your life“ – možnost práce na J1 vízum v USA, dlouho jsem o plánech na léto neváhal. Když jsem se ještě seznámil s Petrem, který pracoval v létě v rybárně na Aljašce, bylo rychle jasno i o destinaci. Jeho vyprávění o nádherné divoké liduprázdné přírodě mne nadchlo.
Příprava na cestu
Pro získání pracovního povolení – J1 víza, bylo nutné kontaktovat jednu z agentur, které nabízejí program Work Experience (Work and Travel). Petr měl dobrou zkušenost se CCUSA. Dalším plusem této agentury bylo placení programového poplatku až po přijetí do programu. Do programu je člověk přijat, pokud splňuje podmínky programu stanovené vládou USA a po úspěšném absolvování přijímacího pohovoru v angličtině. Takže vlastně člověk nic neriskuje.
J1 vízum umožňuje strávit v USA celkem pět měsíců s tím, že pouze čtyři můžete i pracovat.
Pokud byste chtěli navštívit i Havaj, lze si pořídit i letenku Praha-Anchorage, a zpět Honolulu – Praha. Na Aljašce si pak již jen dokoupíte jednosměrnou letenku Anchorage – Honolulu.
Cesta na Aljašku
Cesta na Aljašku je dlouhá, s několika přestupy. Anchorage - největší město Aljašky, bylo založeno v r. 1914 jako hlavní zázemí pro železnici do Fairbanks a je odrazovým můstkem téměř kamkoliv na Aljašce. Ubytování jsme si zařídili v příjemném Spenard International Hostel.
Petr zde byl již před rokem, a tak bez větších nesnází nacházíme úřad práce, kde se právě koná nábor na práci do rybáren - fish processing. Pokud máte pracovní povolení a jste schopni tvrdě pracovat, což představuje i šestnáct hodin denně a sedm dní v týdnu stát na nohou, tak vám promítnou dokumentární film a položí pár otázek. Poté nám oznámili, že jsme přijmutí. Pracovat budeme v rybárně Pederson Point (PPT) na západním pobřeží Aljašského poloostrova. Vzdušnou čarou je to asi 480 km jihozápadně od Anchorage. Když tuto práci berete, tak nevíte, kdy se vrátíte zpět, protože nikdo neví, kolik bude ryb a společnosti se upisujete na dobu „potřebnou“. Většinou to je kolem 4 týdnů. Pokud se ale rozhodnete dát výpověď, tak si platíte zpáteční cestu sami. Letenka stála necelých US$ 400. Jinak, než letecky se do této oblasti nedostanete.
Před odletem do rybárny Pederson Point (PPT) máme pět dní volna. A tak se vydáváme za ledovci, fjordy a zasněženými horami na nedaleký poloostrov Kenai.
Práce v PPT
Letěli jsem nejdříve do King Salmon, zde jsme přestoupili do tří letadel. Rozdělili nás podle hmotnosti. Já jsem letěl v Cessna 208 Caravan pro 10 lidí. Byl to hornoplošník a připadal jsem si jako v safari. Škoda, že ten let trval snad jen deset minut :). Přistáli jsme na hliněné dráze, která byla ještě horší než běžná polní cesta...:)
Hned druhý den po příjezdu do rybárny jsme začali pracovat. Celý pracovní proces je zde rozdělen do třech oddělení. Butchreing - zde se ryby zabíjejí a vykuchají. Dalším oddělením je Grading - kde se ryby třídí podle jakosti a váhy a pak se dají na pár hodin zmrazit. Posledním oddělením je Case Up. V tomto oddělní se zmražení lososi jednotlivě balí do plastových sáčků a pak dávají do krabic. Takto jsou pak připraveny na export do Japonska.
Rybáren je na Aljašce hodně a pracovní i platové podmínky se u nich dost liší. Můžete být ubytování po dvou na pokojích, ale také spát ve stanech. Stejně si můžete platit dopravu sami a nebo vám ji platí rybárna. Jídlo a ubytování bývá zdarma. Také délka sezóny se v jednotlivých rybárnách liší, stejně tak druh zpracovávaných ryb. Proto doporučuji podívat se na stránky: Atsea.org a labor.state.ak.us.
Dalším místem, kde jsem na Aljašce pracoval a kde se mi líbilo ještě více, byl národní park Denali. Při vstupu do toho parku je několik hotelů a obchodů, kde se dá v sezóně pracovat. Sezóna začíná v květnu a končí v polovině září. Pracoval jsem jak u společnosti Aramark, tak u společnosti Princess.
Hodnocení
- Cesta na Aljašku mne obohatila nejen finančně, ale hlavně jsem poznal mnoho zajímavých lidí a získal další zkušenosti. Delší pobyt na jednom místě mi umožnil alespoň částečně více nahlédnout pod pokličku místním lidem.
- Procvičení angličtiny je samozřejmostí.
- Fakt, že jsem se na Aljašku ještě dvakrát vrátil potvrzuje, jak jsem si tuto oblast oblíbil.
- Negativní stránka? S odstupem času mne žádná negativní věc nenapadá.
Autor: Vlastimil Kotyk
Informujte se o možnosti vrácení daní při práci v zahraničí.
Sdílet tento článek
Byl pro Vás článek užitečný?
Diskuze k článku
Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?teprve nyni jsem se podival na ten clanek a uvidel vase poznamky. Co pisi je pravda. Nejdrive jsem jel s agenturou CCUSA do detskeho tabora. Na Program Work experience USA jsem nemel dost penez. Do tabora stacila tak petina, cca 10-12 tisic Kc. www.vlasta.org/cz/ce…
Pri sve treti navsteve jsem potkal Petra a ten se akorat vratil z Aljasky. Rok na to jsem ji navstivil.
Vsechny cesty jsou popsany na www.vlasta.org/cz/ce…
Hodne stesti.
Předem všem zpřízěným duším moc děkuji.
KONTAKT:
Jet sama nebo s někým a praci tam vždycky najdeš. good luck
Jaké jsou způsoby sehnání VÍZ?? přesněji... stačí si koupit letenky, (nějak sehnat ty víza) a na místě si sehnat práci (máme již ted pár kontaktu) ale problém nám dělají ty víza...
děkuji moc za pomoc a jakékoliv rady...
Navic za jakoukoliv práci kterou tam budeš dělat budeš mít
rozhodne víc jak tady. good luck
zajímalo by mě, jak (a jestli) lze sehnat pracovní povolení na území USA. Dostudoval jsem teď VŠ a chtěl bych odjet za prací do Států. Jelikož jsem ale studium už ukončil, nemám nárok na J1 vízum, chápu-li to dobře.
Předem děkuju za případné rady
Vazeny Pane,
K vyrizeni pracovniho viza musite mit jiz predem domluveneho pevneho zamestnavatele.
Celý proces vyřízení pracovního víza začíná v USA, kde váš budoucí zaměstnavatel nakráčí na nejbližší imigrační službu, dnes úřad DHS – USCIS (Department of Homeland Security) a tam ve váš prospěch podá žádost o vyřízení pracovní petice. Schvalování trvá 2 – 3 měsíce a pokud je kladné, petice je zaslána na náš úřad a vy si můžete zažádat o pracovní vízum v Praze tak, jak je uvedeno na našich stránkách, prague.usembassy.gov… .
S pozdravem, ConsPrague
Prosím ozvi se, buď na mejl: nebo na 721858560, děkuju moc!! A pormiň, jestli tě otravuju...Zatím
mysliš,že by se dalo na Aljašce zustat natrvalo?
Aljaška je teda pecka a láká mě taky bych to chtěl vyzkoušt, ale nejsem student takže nevím jestli by to bylo možné každopádně kdyby jo asi bych se nebránil...sháním práci v zahraničí a tohle by mlha být bomba, takže jestli máš pořád zájem, můžeme to začít nějakým způsobem řešit
dneska jsem na netu nasel, ze vubec nejaka takova prace pro studenty existuje a hnedka jsme se o to se spolubydlicim zacli vice zajimat :) na webu je dost clanku od lidi, kteri uz to zazili, ale je proklate malo informacvi pro potencialni zajemce, zvlast kdyz nekdo nechce jet pres agneturu. Cetl jsem, ze ve fabrice je drtiva vetsina Cechu a Slovaku, takze by nebylo na skodu nekoho kontaktovat, aby se podelil o informace, popripade, pokud by letos jel znovu, tak by se dle meho nazoru dalo cestovat s nim a praci shanet az na miste a clovek nemusi davat cca. 10K agenture. Tot muj nazor, predem dekuji za info a pokud by se nekdo chtel podelit vice a zaslat kontakt, tak pls na
v červnu odlétám pracovat na Aljašku (Wasiila). Je tu někdo, kdo jede také a nebo zná někoho, kdo má jet? Budu ráda, za jakýkoli kontakt.
Také bych se chtěla zeptat lidí, kteří již mají s touto zemí zkušenosti, jak je to tam s dopravou. Přilétám ve 23:30 do Anchorage, je pak možné se dostat autobusem nebo vlakem přes noc do Wasilly?
můžu se zeptat, kam tam jedeš pracovat? Právě dle mých informací je práce v rybárně už pasé.
Je to na 3.měsíce, vizum H-2B. Dříve to bylo pod vizem Work and Travel, ale ted už to je pro všechny nejen pro studenty. Zaregistroval jsem se a přišel ma email, že nábory se budou konat někdy v únoru, místo se ještě potrvrdí.
www.seafoods-alaska.cz
též jsem se tam zaregistroval, ale zatím chybí jakékoliv bližší info jak o dalším postupu, tak o věrohodnosti stránek. Kdo je vlastně provozuje a komu jde programový poplatek? Kromě mailu neuvádí nic.
Děkuji :)