Jak úspěšně zvládnout pracovní pohovor – nejzáludnější otázky
Také se vám to již několikrát stalo? Čekáte před dveřmi místnosti s názvem ředitelna a nebo management společnosti , v ruce nervózně žmouláte kus papírového kapesníku a přejete si, aby už to konečně bylo za vámi? Vaši nervozitu snadno překonáte, pokud se dopředu připravíte na otázky, které na pohovoru mohou padnout. Pojďme si projít nejčastější otázky, které vás na pracovním pohovoru mohou potkat.
Proč jste opustili své předchozí zaměstnání?
Pokud důvodem odchodu z vaší minulé práce byl milenecký poměr s vaším kolegou nebo dokonce šéfem, potom lžete. Ani důvody „nebyl jsem příliš pracovitý“ a nebo „většinou jsem přišel pozdě do práce“ neuvádějte. Místo toho se raději usmějte a řekněte, že firma přecenila lokální nárůst poptávky po své současné produkci a najal další pracovníky. Když o půl roku později zjistila, že bude muset propouštět, propustila nově přijaté, méně zkušené zaměstnance (pokud jste vy ten nový) a nebo naopak (jste-li zkušený zaměstnanec firmy) propustila některé zaměstnance zkušenější, protože jsou pro firmu dražší a firma zahájila období drastického snižování nákladů.
Jaké jsou vaše tři nejsilnější a tři nejslabší stránky?
Co se týče otázky ohledně vašich předností – snažte se vždy zmínit něco, co má návaznost k dané pozici. Hlásíte-li se na například na pozici učitelky, zmiňte se o trpělivosti, komunikačních schopnostech a o tom, že dokážete řešit věci v klidu a máte kladný vztah k dětem. Pozor si ovšem dejte na otázky typu „jaké jsou vaše největší slabiny?“ Nezapomeňte vždy uvést buďto vlastnosti, které se dají pochopit jako přednosti (např. jste upovídání = jste vlastně komunikativní typ) a nebo nemají návaznost na danou práci (např. aktivně již několik let neřídím, i když mám řidičský průkaz – používejte jen u zaměstnání, kde po vás řidičský průkaz nechtějí a nebo uveďte, že jste trémista).
Jakých cílů chcete ve svém životě dosáhnout?
Pokud je to jen trochu možné, buďte u této otázky specifičtí. Udejte, čeho přesně chcete dosáhnout a do kdy. Řada uchazečů o zaměstnání totiž zmíní klasické, otřepané „chci mít stabilní zaměstnání.“ Vy ale buďte jiní a zaujměte! Zdůrazněte např., že máte rádi cizí jazyky a do dvou let si chcete udělat zkoušku FCE/CAE a nebo že ve svém volnu navštěvujete kurzy účetnictví či komunikačních schopností. Snažte se odlišit. Musíte si uvědomit, že se na danou pozici mohou hlásit desítky uchazečů a vy na pohovoru musíte zaujmout. Proto buďte konkrétní a zdravě sebevědomí.
Jak velký chcete váš nástupní plat?
Jedná se o klasickou záludnou otázku se kterou se dnes setkáte na většině pracovních pohovorů. Buďte na ni připraveni a nestřílejte do boku. Doporučujeme prohlédnout si oficiální statistiky, kde se dozvíte, jaký je průměrný plat pro vámi hledanou pozici. Svoje platové očekávání pak přizpůsobte tomu, jaké máte zkušenosti, schopnosti aj. Pokud se bojíte, že vaše platové očekávání je příliš vysoké, jděte na to od lesa. Řekněte si o menší plat na první 3 měsíce, kdy by probíhala vaše zkušební doba – zaučování, pak ale nezapomeňte dodat, že po zkušební době byste chtěl např. 10 % nárůst platu.
Pokud jste právě teď ve fázi hledání zaměstnání, upřímně doufáme, že vám naše rady pomohou uspět při pracovním pohovoru. Připravili jsme pro vás také návody, jak správně napsat životopis,strukturovaný životopis, motivační dopis nebo, pokud si nejste jisti, stáhněte si vzor životopisu a nechte se inspirovat.
Sdílet tento článek
Byl pro Vás článek užitečný?
Diskuze k článku
Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?www.mini-kurzy.cz/pr…
mnoho zdaru