Jazykový kurz španělštiny ve Valencii
Vždycky jsem toužila po studiu v zahraničí - jednoho dne jsem se tedy rozhodla, že se vydám na jazykový kurz. Po prozkoumání různých nabídek jsem se nakonec rozhodla pro slunné Španělsko. Užívat si pláže, slunce, letní atmosféru a navíc to ještě spojit i s něčím užitečným se mi jevilo jako nejlepší volba.
Jak to začalo
Při rozhodování, do kterého španělského města se vydat na jazykový kurz, pro mě kromě ceny byla důležitá velikost města, dopravní spojení se zbytkem země a přítomnost moře. Valencia je třetí největší město Španělska, leží na pobřeží zálivu a autobusem i vlakem se odtud pohodlně dostanete téměř kamkoliv.
Zajímavá místa ve Valencii
Ve Valencii je toho k vidění hodně, já zmíním alespoň pár míst. První zastávkou by mohlo být koloseum na náměstí Plaza de Toros (zastávka Xátiva, metro č. 3) a odtud se můžete pohybovat pěšky po celém cetru města. Další velká náměstí jsou Plaza del Ayuntamiento a Plaza de la Reina, odkud se dostanete třeba k budově Lonja de la Seda. Velmi důležitou centrální ulicí je Colón vedoucí z Plaza de Toros. Je to nejznámější valencijská „nákupní“ ulice a kromě mnoha obchodů zde najdete i nespočet barů a kaváren.
Mnoho turistů ve Valencii zajímá zejména komplex muzeí Ciutat de les Arts i les Ciències architekta jménem Santiago Calatrava. Muzea se nacházejí na jihu města a pohodlně se k nim dostanete například autobusem č. 40 (zastávka na náměstí Plaza d'Europa). Části komplexu se nazývají El Museu de les Ciències Príncipe Felipe (muzeum vědy, ale najdete zde i například koutek superhrdinů), Palau de les Arts Reina Sofía, L'Oceanogràfic (akvárium) a L'Hemisfèric (kino). Cenově nejvýhodnější vstupenka pro jednu osobu je souhrnná do obou muzeí a kina za přibližně 24 euro (studentská sleva). Návštěvu si můžete rozložit na více dní, ale už při koupi lístků musíte vybrané dny specifikovat a také si hned vybrat film, který chcete vidět.
Velmi zajímavá je botanická zahrada, kde se platí symbolické vstupné 1 euro. Ovšem člověku ze střední Evropy musí už samotná Valencia připadat tak trochu jako botanická zahrada.
Každý, kdo zavítá do Valencie, by se také měl podívat do zahrady Jardín del Turia, což je bývalý zavlažovací kanál, dnes nádherný park táhnoucí se celým městem.
Doprava
Jízdenky na autobusy, metro a tramvaje ve Valencii si můžete koupit v automatech na zastávkách, u řidiče autobusu, u prodejců na podzemních stanicích metra a v některých stáncích. Za jednu jízdu autobusem zaplatíte 1,20 euro a za jízdu metrem 1,30 euro. Proto je lepší koupit si kartu BONOBUS (5 euro, 10 jízd), BONOMETRO (6,10 euro, 10 jízd) nebo smíšenou měsíční jízdenku na bus i metro za 35 euro.
Autobusy a metro přestávají jezdit zhruba ve 23:00h a od té doby začínají fungovat noční linky označené písmenem N. Bohužel nejezdí úplně všude, ale na druhou stranu můžete využít místních taxislužeb, které jsou pohodlné, rychlé a ve srovnání s ČR poměrně levné.
Škola Don Quijote
O škole Don Quijote ve Valencii nemohu říct nic negativního. Příjemné prostředí, výuka, která vám něco opravdu dá a především skvělí a přátelští učitelé, to jsou důvody, proč si myslím, že jsem si vybrala správně. Abych stručně popsala výuku: první školní den napíšete vstupní test a poté, co je vyhodnocen, jste zařazeni do některé ze skupin, které odpovídají evropskému hodnocení znalosti jazyků, tedy A1 – C2. Výuka kurzu Intensive (asi nejběžnější kurz) probíhá buď od 9:00 do 13:00 nebo od 15:00 do 19:00 a každou skupinu vedou dva vyučující, kteří se střídají po dvou hodinách. Na konci vašeho pobytu můžete nebo nemusíte psát výstupní test a poté obdržíte certifikát.
Pro nově příchozí studenty se koná uvítací večeře nazvaná „Tapas de bienvenida“, jinak můžete každý večer v 19:00 navštívit hodinu kultury. Tyto hodiny jsou každý týden zaměřeny na něco jiného – španělský slang, zeměpis, poezie, tanec a další.
Ubytování
Jednou z ubytovacích možností je v tzv. studentské rezidenci, která se nachází ve stejné budově jako škole a od pláže je vzdálená 20 minut pěšky nebo 10 minut tramvají. Ubytování v rezidenci je velmi dobré a může konkurovat mnohým českým hotelům. Pokoje jsou prostorné, pěkně zařízené, s malým balkónem a vlastní koupelnou. Úklidový servis také fungoval moc dobře.
Rezidence je celkově hezky zařízená, v přízemí se nachází několik obchodů, kavárna, pizzerie a prádelna a v prvním patře začínají obytné prostory. Společenská místnost je m.j. vybavena stolním fotbalem, televizí a čtyřmi počítači s připojením na internet. Nevýhodou je bezesporu stravování v rezidenci. Jídlo nevalné kvality a prakticky bez chuti vás určitě nepotěší a proto doporučuji zaplatit si maximálně snídaně.
Zábava - především ta noční
Ve Valencii se nudit nebudete, zaprvé je tu vcelku pěkná písečná pláž a poměrně čisté moře. Přes den také můžete navštívit nepřeberné množství kaváren a restaurací, dát si výbornou zmrzlinu (od 1,50 euro a porce jsou nesrovnatelně větší než v ČR) a v noci zamířit do klubu. Těch je ve Valencii opravdu hodně a nejedná se jen o klasické diskotéky, ale často v klubu narazíte na nějaký zajímavý program. Turisty bude určitě lákat klub L'Umbracle (v komplexu Ciutat de les Arts i les Ciències, vstupné 15 euro, jeden drink v ceně).
Další zajímavá místa jsou Café del Duende, kde můžete shlédnout flamenco koncert nebo množství barů v bezprostřední blízkosti pláže. Nedaleko pláže se nacházejí také kluby Luna Rosa, Cha-cha či Las Animas. Za vstup na akce v těchto klubech se většinou platí, ale pokud s sebou přinesete leták oznamující tuto akci, máte vstup zdarma (letáky byly k nalezení téměř všude, například na pláži).
Koktejly stojí většinou od 7 euro výše a namíchají vám je opravdu poctivě. Zatímco v ČR se mnohdy marně snažíte zachytit alespoň sebemenší chuť alkoholu ve vašem koktejlu, ve Valencii dostanete vodku s džusem (colu s Malibu apod.) nejméně 50:50 a u složitějších koktejlů také není pochyb o tom, že se na vás barman nesnaží ušetřit.
Místní speciality
Ve Valencii si můžete pochutnat na mnohých specialitách, já osobně bych doporučila kavárny a jídelny v univerzitním kampusu, kde se najíte pohodlně a levně (např. menu za 4,5 euro – dvě jídla, dezert a pití). Rozhodně nejznámější valencijskou specialitou je paella podobná našemu rizotu. Další pochoutky jsou například tortilla, patatas bravas, jamón serrano, pečivo ensaïmadas či empanadillas. A nejobvyklejším nápojem je velmi sladké rýžové mléko zvané horchata.
Španělština ve Valencii
Valencia má pro výuku španělštiny jednu nevýhodu a tou je valencijština, jakási odrůda katalánštiny, která v písemné podobě připomíná mix španělštiny a francouzštiny a v mluvené podobě něco neuvěřitelně nesrozumitelného. Jen pro upřesnění, „správná“ španělština se nazývá kastilština.
Závěrem
Valencia by mohla být skvělým prázdninovým místem, ale také místem pro dlouhodobější pobyt. Zdejší lidé jsou celkově velmi přátelští a vstřícní k cizincům, klima příjemně teplé a město nabízí mnoho druhů zábavy. Navíc ceny jídla, oblečení a dalších věcí ve srovnání s ČR rozhodně nejsou vysoké. Moje nadšení umocnila i výuka ve škole Don Quijote, kterou mohu rozhodně doporučit, pokud se rozhodujete pro jazykový kurz ve španělsku.
Autorka: Petra Holubová
Sdílet tento článek
Byl pro Vás článek užitečný?
Diskuze k článku
Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?Přízemí disponuje jednou koupelnou s vanou, sprchovým koutem a toaletou, dále pně vybavenou kuchyní s myčkou, lednicí s mrazákem, mikrovlnou troubou, sporákem, pračkou. Dále je k dispozici toaster, kávovar, varná konvice, nádobí samozřejmostí, první patro má stejně vybavenou prostornou kuchyň ( kromě myčky ). Ve vile jsou celkem tři koupelny kompletně vybavené, z toho dvě jsou v prvním patře. Vila má pět ložnic po dvou jednolůžkových postelích, všude vestavěné skříně.
V centru Calpe najdete bezpočet obchodů, restaurací, barů, kaváren apod. Vzdálenost na pláž cca 800m.Více na www.taurustravel.eu