Letní práce v Řecku na Thassosu
Jak to začalo
Práci v Řecku jsem si chtěla vyzkoušet už od základní školy, protože jsem už tehdy Řecko zbožňovala a navíc jsem se chtěla zdokonalit v řečtině. Když mi kamarádka nabídla, abych s ní jela v létě 2007 pracovat do hotelu na Thassosu, neváhala jsem.
Předem upozorňuji, v tomto článku píši mimo jiné o Řecích z ostrovů, kteří se chováním někdy až neuvěřitelně liší od lidí z velkých měst. V Řecku mám kamarády a vím, že rozhodně nemůžu jejich chování generalizovat.
Příprava na cestu
Na cestu jsem se nemusela nijak zvlášť připravovat, bohužel jsem ale začala příliš pozdě shánět letenky a na výběr byly v podstatě jen celkem drahé a ještě dražší, pokud jsem chtěla letět z ČR. Trasa letu také nebyla ideální, z Prahy jsem letěla do Atén a odtamtud zpět na sever do Kavaly. Z Kavaly na Thassos vedou dvě cesty, já jsem si vzala taxi do přístavu Keramoti , z něhož jsem se dopravila do Limenasu, hlavního města ostrova, odkud mě kamarádka odvezla do Skala Rachoni.
Pobyt v zahraničí a práce
Hned na začátku jsem doplatila na typickou řeckou vlastnost – nikdy není nic jisté. Majitel hotelu sice práci slíbil, ale hned po mém příjezdu si to rozmyslel. Tak jsem skončila hned první den s kufrem na pláži, bez práce a bez ubytování.
Naštěstí trvalo jen pár hodin, než jsem dostala práci v nedalekém baru a ubytování ve 4 km vzdálené vesnici Agios Georgios. Další háček byl v tom, že za ubytování (pěkný malinkatý pokojík s koupelnou) jsem musela v noci pracovat ve vesnické taverně (servírování a umývání nádobí) a tak jsem pracovala okolo 12 hodin denně, volno jsem nedostala ani na jeden den a po práci jsem jen padla do postele a spala.
Zjistila jsem, že Řekové se k člověku chovají neuvěřitelně odlišně podle toho, zda je platící turista nebo někdo, kdo pro ně pracuje. Sezónní pracovníci jsou někdy považováni za sluhy, kteří si nezaslouží respekt. Možná, že jsem si toho všímala o to víc, že jsem spoustě řeckých zákazníků rozuměla. A opravdu se mi vyplatilo neprozrazovat hned, že umím řecky, protože to, co jsem od některých vyslechla, by přede mnou jinak určitě nevyslovili. Pokud jedete do Řecka pracovat například v taverně, připravte se na to, že od zákazníků uslyšíte většinou jen naštvané "Dones mi," "Udělej," "Kde s tím vězíš?"
Cizinci byli vesměs velmi milí, obzvlášť Němci, kterých je vesnice Agios Georgios v létě plná, neboť v ní mají letní domy a jsou to právě oni, kdo drží vesnici "nad vodou". Místní Němci mi mnohokrát pomohli, když jsem potřebovala někam odvézt. Také díky Němcům jsem si posledních pár dní mého pobytu konečně užila, známá mi pomohla dostat poslední den volno a vzala mě na prohlídku ostrova a pár mladých Němců se mě poslední dny ujalo, když viděli, že celý den pracuji. Noci venku pro mě znamenaly ještě méně odpočinku před dalším těžkým pracovním dnem, ale za tu zábavu to opravdu stálo.
Plat
Za den práce v baru jsem dostávala 25 Euro, což je běžný plat pro barmany či servírky v Řecku. Se spropitným můžete počítat od cizinců, ale od místních většinou ne. Zvláště pokud jsou to známí vašeho zaměstnavatele, připravte se na to, že vám mnohdy ani nezaplatí vše, co projedli a propili.
Náklady
Ubytování a jídlo
Můj domácí mi nikdy neřekl, kolik bych platila za ubytování. Servírku v taverně potřeboval a tak jsme neřešili variantu, že bych platila za ubytování a nepracovala pro něj. Stejně tak za jídlo jsem pracovala – snídani a večeři jsem měla také v taverně.
Zaměstnavatel si běžně bere 5 Euro za den ubytování, ale nepočítejte s tím, že dostanete nádherný pokoj v hotelu, kde pracujete. Personál bydlí většinou ve vlhkých sklepních pokojích. Za jiné ubytování (třeba v apartmánu) zaplatíte stejně jako byste platili za ubytování na dovolené – na Thassosu v sezóně na některých místech i 65 Euro za noc.
Doprava
Doprava na ostrově není finančně náročná. Trajekt z pevniny stojí 1,50 za osobu a taxi na ostrově 1 Euro za kilometr. Kromě toho vás vcelku ochotně svezou místní, tedy pokud budete mít odvahu. Spousta z nich je zvyklá jezdit v opilosti ("Vždyť jezdím pořád stejnou trasu!") a často i s lahví ouza v ruce. Za jízdy se pouštějí volantu a jsou obličejem otočení k cestujícím na zadním sedadle.
Zábava
Vstupenky na diskotéky bývají drahé a stejně tak alkohol. O víkendu a v případě zvláštního programu dáte za vstup na diskotéku i několik desítek Euro. Nejznámější diskotékou je klub Bolero, kde se čas od času konají i koncerty řeckých celebrit. Pivo v denních barech a tavernách stojí okolo 3 Eur za malou láhev, v nočních barech je dražší a za koktejl (což je i vodka s džusem) dáte asi 8 Euro.
Praktické informace
Na co se připravit
Mějte pevné nervy. Možná narazíte na skvělou práci a zaměstnavatele, který chápe, že nejste otroci, ale častěji to bude opak. Na druhou stranu je to skvělá zkušenost a je potřeba myslet na to, že těch pár týdnů (nebo měsíců, chcete-li) vám dá hodně a nebudete jich litovat.
Jazyk
Nepotřebujete umět řecky, ale naprosto nutná je angličtina. Samozřejmě je dobré naučit se pár frází řecky. Pokud umíte aspoň trochu řecky, nebojte se tak mluvit na domácí zákazníky, zvlášť když si na vás budou příliš dovolovat (je třeba se chovat mile, ale nenechat si líbit např. osahávání, což dost Řeků servírkám dělá).
Zdraví
Pro zdraví turistů je na ostrově zřízená klinika Health Center ve městě Prinos. Na Thassosu mě poprvé v životě zastihla alergie a potřebovala jsem kapky do očí a za pár dní také antibiotika, když mě pobodal infikovaný sršeň. Právě doktor z Health Center mi pomohl. Antibiotika na čtyři dny mě stála 25 Euro. Takže doporučuji nezapomenout jakýkoliv formulář od pojišťovny, kam vám doktor zaznamená cenu ošetření. Jen tak budete mít šanci, že tyto peníze dostanete v ČR zpět. A samozřejmě si schovávejte podepsané a orazítkované účtenky od léků.
Kam se podívat
Určitě nevynechejte hlavní město Limenas (na starších mapách Thassos), přístav je krásný a i v Limenasu najdete pozůstatky antických staveb. Kromě toho je v každé vesnici kostel a sem tam nějaká ta památka, na tomto ostrově ale budete spíš obdivovat olivové háje a přírodu.
Kdy na Thassos
Na přelomu července a srpna přece! 31.7. se oslavuje příchod léta a ve vesnicích se pořádá skákání přes ohně, tuhle akci vřele doporučuji!
Přínosy a ztráty
Můj pobyt mi vzal některé iluze o Řecích. Poznala jsem, jak strašně se umějí chovat a často si vyslechla věty typu "Co není řecké, je k ničemu." Po návratu jsem byla opravdu unavená, na druhou stranu ale ráda, že tuhle zkušenost mám.
Moje řečtina se zlepšila a i díky tomu jsem se naučila jednat s Řeky, a ačkoliv jsem byla jen barmanka z ciziny, naučila jsem se, jak sebou nenechat "zametat". Pochopila jsem, že když ostrované říkají "My víc slavíme, než pracujeme," znamená to v praxi, že téměř nic na ostrově nefunguje a všude se válí smetí.
Přesto mám Řecko pořád stejně ráda, vždy to bude jedno z mých nejoblíbenějších míst na dovolenou a musím uznat, že několik ostrovanů mi dokázalo, že umí pomoct, když je potřeba. Práci v turistickém ruchu si na Thassosu už zopakovat nechci, ale všem radím si to jednou vyzkoušet, škola života to tedy opravdu je.
Galerie
Skala Rachoni – sever ostrova; část baru, ve kterém jsem pracovala
Pohled z vesnice Agios Georgios na kostel a protější vesnici Rachoni
Pozůstatky antických památek ve městě Limenas
Autorka: Petra Holubová
Informujte se o možnosti vrácení daní při práci v zahraničí.
Sdílet tento článek
Byl pro Vás článek užitečný?
Diskuze k článku
Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?Je to bar Mitros, doporučuji navštívit, pokud se dostanete na Thassos, je ve velmi příjemném prostředí hned u pláže.
našla jsem na netu Vaši informaci, že jste na Thassosu žila asi 2 roky. Nikdy jsem na chatu nebyla, takže nevím, jestli je to velká troufalost Vás oslovit.
Už dlouhou dobu hledáme informaci, jestli někdo z Česka nekoupil na Thassosu dům. Nenarazila jste náhodou na někoho, za tu dobu, co jste na Thassosu byla?
Moc bychom se chtěli s někým seznámit a podělit se s ním o zkušenosti.
Děkuji předem za čas, který budete e-mailu věnovat a za jakýkoliv tip budeme velmi rádi.
Můj e-mail:
Moc děkuji a zdravím
Zuzana Bahníková
Najdete tu totiz jen nezodpovednost, nervy, zavist, pomluvy, pretvarku a fales..sedrou vas z kuze a pomluvi, ze jste pomali!!! Neplati prescasy a slibuji hory doly.. Obtezuji sexualne a zahrnuji darkama a nabidnou i penize-uuuffff!!!, lezou dost do soukromi-ptaji se zda jsi vdana atd. a s kym jakou rasou..!!! Nenajdete odvolani nikde.. Jsou totiz i rasisti..zazila jsem na vlastni kuzi!!!
Ma posledni pracovni zkusenost je jako uklizecka v malem 3 hvezd.hotelu Pyli Bay,v Marmari na ostrove Kos,a jsem tolik rozbourena, ze si pujdu stezovat na urad prace a na pojistovnu.. Jednani a pristup tamnejsich lidi katastrofalni!!!
Chci tam teď jet makat, pouze s angličtinou do baru, zprostředkovatelská agentura je etga.sk : máte s nimi někdo zkušenosti?
Jinak když tam jede pracovat sama holka tak chápu že z toho neni nějak nadšená a že na ní místní dorážej...tak jako hezká holka sama snad kdekoliv...!
Přesto mě rodiče od Řecka zrazují. Zajímám se o brigádu v Anglii, zdá se mně, že se to podaří. Nemám chuť ze sebe nechat dělat služku od všelijakých ušmudlanců, kteří nejsou k Čechům nijak příjemní, jak slyším.
Ženy s obtěžováním počítat prostě musí, plus platí vše výše zmíněno včetně nájezdu do soukromí ze všech stran, pomluvy, útlaky, naschvály, intriky, vše si užijete dosyta. :)
Řecko pořád sebemrskačsky miluju, ale budu si ho muset nechat už jen na dovolené, protože pracovně to bylo zatím peklo (včetně Kypru - podobná mentalita- jsem měla celkem asi 7 zaměstnavatelů a to nepočítám jejich různé zástupce s protichůdnými příkazy apod).