Práce v EU
Jako občan České republiky máte od 1. května 2004 možnost pracovat ve většině států Evropské unie bez větších omezení. Z 27 státu EU uplatňují omezení volného pohybu pracovních sil již jen Německo a Rakousko (stav k 1.4.2010). Přestože EU zaručuje pracovníkům členských států volný pohyb, stále existují určité opatření a povinnosti, které budete muset splnit. Pojďme se na ně blíže podívat.
Vaše práva
„Jako občan členské země EU máte automaticky právo pracovat v jakékoli členské zemi EU a s tím spojené právo na rovný přístup k pracovním příležitostem.“ Toť definice Evropské unie. Prakticky to znamená, že můžete žádat o práci ve všech 27 zemích EU a měly by vám být nabídnuty stejné podmínky jako jakémukoliv jinému pracovníkovi z členských zemí. Měli byste tak mít nárok na stejnou výši platu, nárok na důchod, sociální dávky apod. Zlepšíte tak svoji angličtinu a další jazyky a zároveň zažijete něco neopakovatelného.
Co budete potřebovat?
Pokud se opravdu rozhodnete hledat práci v EU, měli byste se nejdříve seznámit s podmínkami na tamním pracovním trhu a informovat se o povinnostech, které jsou s práci v EU spojeny. Pokud uvažujete o práci v zahraničí v delším časovém horizontu, také je nutné, abyste si odhlásili platby pojištění a svůj pobyt v zahraničí ohlásili na příslušných úřadech.
Daně
Daňové podmínky si jednotlivé členské země upravují sami. Neexistuje tu tedy nějaký jednotný evropský zákon. Proto byste se měli informovat o konkrétní daňové povinnosti v zemi, kde hodláte pracovat. Existují také různé dohody, které upravují problémy spojené s placením daní ve dvou zemích současně apod.
Co dělat po příjezdu
Obecně můžete pobývat v jakékoliv zemi EU po dobu 3 měsíců pouze s cestovním pasem nebo s občanským průkazem se strojově čitelným kódem. Pokud se však rozhodnete hledat práci v EU, měli byste si po příjezdu zařídit následující záležitosti:
- Pracovní povolení (Stále vyžadují Německo a Rakousko. V ostatní zemích již můžete pracovat bez pracovního povolení. Některé země však mají různé formy registrace. Proto byste se o této povinnosti měli informovat ihned po příjezdu)
- Povolení k pobytu (Není vyžadován ve všech zemích ale obecně se doporučuje jeho vystavení. Může vám pomoci při zařizování účtu, pracovního povolení apod.)
- Registrace u místní správy sociálního zabezpečení (můžete si tak nárokovat nemocenské dávky a další příspěvky)
- Registrace na úřadu práce (Umožní vám pobírat dávky v nezaměstnanosti v rámci zákonů dané země)
Kde si hledat práci v EU?
Při hledání práce v EU se vám dnes nabízí nespočet možností. Od speciálních agentur, které si za zajištění práce účtují poplatky, přes mezinárodní pracovní vyhledávače, až po místní úřady práce.
Vybrali jsme odkazy na zajímavé weby, na kterých si můžete najít práci v Evropské unii:
Úřady práce v jednotlivých zemích:
- Britský úřad práce
- úřad práce
- Irský úřad práce
- Německý úřad práce
- Nizozemský úřad práce
- Norský úřad práce
- Rakouský úřad práce
- Řecký úřad práce
- Španělský úřad práce
- Švédský úřad práce
- Belgický úřad práce
Další informace o práci v zahraničí
Pokud hledáte bližší informace o podmínkách práce v jednotlivých zemích, přečtěte si naše dřívější články:
- Práce v Německu
- Práce ve Francii
- Práce v Anglii
- Práce v Rakousku
- Práce ve Finsku
- Práce v Irsku
- Práce v Holandsku
- Práce v Norsku
- Práce v Řecku
- Práce ve Španělsku
- Práce ve Švédsku
Informujte se o možnosti vrácení daní při práci v zahraničí.
Sdílet tento článek
Byl pro Vás článek užitečný?
Diskuze k článku
Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?kontakt e-mail :