Modelová konference OSN ve Winterthur
Jak to začalo
O Modelové konferenci OSN (MUN) jsem se dozvěděla ještě na gymnáziu. Jednalo se o několikadenní simulaci konference OSN, kde byl každý delegátem za jednu cizí zemi. Studenti z různých koutů Evropy se tak mohli sjet, aby procvičili svou znalost angličtiny, flexibilní reakce a samozřejmě samotné debatování.
Problematika mezinárodních problémů mne vždy velmi zajímala, a tak jsem se rozhodla, že by se mi podobná zkušenost mohla líbit. Přihlásila jsem se do „výběrového řízení“ a po splnění několika úkolů, jsem byla vybrána.
Příprava na cestu
I když se jednalo pouze o několikadenní summit, příprava začala už poměrně brzy. Bylo totiž nutné důkladně prostudovat dvě předem daná témata, jež se měla řešit, a navíc bylo potřeba vytvořit návrh rezoluce, kterou jsem následně musela se svým partnerem obhajovat. Před odjezdem jsme samozřejmě museli vyměnit švýcarské franky, žádné zdlouhavé vyřizování ale naštěstí nebylo třeba.
Pobyt v zahraničí
Švýcarsko je nádherná země, jezdit tam autobusem ale po zkušenostech raději nedoporučuju. Ihned po nekonečné jízdě nás ale čekalo milé přivítání studentů a učitelů, kteří konferenci pořádali. MUN byla vlastně maturitním projektem jedné ze studentek, nicméně se na její organizaci podílelo větší množství lidí.
Bydleli jsme v rodinách, což bylo příjemné, neboť člověk tak jaksi odhalí, jak to tam doopravdy funguje. Hned první den jsem se tedy ubytovala a odpoledne už nás čekal program v podobě malého rautu na přivítanou a seznámení s dalším pokračováním zájezdu. Večer jsme měli welcoming party, kde jsme se mohli seznámit nejen se Švýcary, ale také s ostatními účastníky konference.
Další dva dny byly určené pro samotnou konferenci, takže se diskutovalo, dohadovalo a snažil se najít nějaký rozumný kompromis. Každý večer pro nás měli připravenou nějakou party, takže o seznámení opravdu nebyla nouze. Poslední den jsme navštívili Zurich a okolní zajímavé památky. A už nás čekalo jenom loučení a ještě jedna dlouhá cesta domů.
Náklady na pobyt
Náklady na pobyt naštěstí nebyly moc vysoké, protože jednak nám alespoň část cesty proplatila škola a jednak jsme v rámci pobytu neplatili téměř nic (snad kromě nějakého toho pití na večerních party, ale i tam to nebyla moc velká částka, protože nás hodně zvali místní). Přispěli jsme si tedy jenom nějakou část cesty, což za parádní zážitek určitě stálo.
Praktické informace
Jelikož můj pobyt nebyl až tak dlouhý, moc negativ jsem na něm (až na dlouhou cestu) nenašla. Určitě bych podobnou konferenci doporučila zejména těm, kteří se o problematiku opravdu zajímají, není totiž až tak jednoduché zastávat názor země, pokud o celé problematice a postojích „své“ země víte jen základ. Je určitě výhodou, pokud se alespoň částečně naučíte postup a jazyk konferencí, jedná se totiž o slovíčka, která obyčejný člověk nevyužívá každý den.
Obohacení ale nepřijde jen formou nové slovní zásoby či znalostí o problematice, poznáte nové lidi, nové kultury a setkáte se s vysoce postavenými lidmi z praxe. Švýcarsko je krásnou zemí, za podívání určitě stojí jak samotné menší městečko Winterthur, tak i blízké okolí, příroda a také Zurich, kde můžete nalézt spoustu zajímavostí a památek. Pokud byste měli více času než já, za prozkoumání by stálo i celé Švýcarsko.
Přínosy a ztráty
Pobyt mi kromě řady nových zkušeností a kamarádů dal velkou inspiraci pro mé další studium - studuju obory mezinárodní vztahy a politologie na brněnské Masarykově univerzitě. Tady jsem znovu docenila zmiňovanou slovní zásobu, zkušenost s vystupováním na mikrofon před velkým množstvím zcela cizích lidí a také nutnost rychlých reakcí.
MUN byla jedinečným zážitkem, musím ale uznat, že pokud bych se o mezinárodní vztahy nezajímala, byla bych tam ztracená a za celou dobu bych toho raději moc neřekla. Pokud se o něco podobného zajímáte, určitě neváhejte - teď je navíc možnost jet (mimo MUN) také na modelovou konferenci EU či NATO.
Autorka: Petra Vaškových