Pomaturitní studium jazyků
Pavel jde na vejšku, Kamila pracovat a Adéla chce vyrazit za dobrodružstvím do Ameriky. A co já?
Čeká vás maturita, ale nevíte, co pak. Sondujete nabídky práce, jenže zatím nic. Co když přijímačky na vysokou nevyjdou? Je lepší mít plán B. Nebo už jste odmaturovali, ale na vysokou vás nevzali? Chcete zkusit štěstí zase za rok, ale co do té doby? Rádi byste okusili život v zahraničí, ale pokaždé, když chcete dát dohromady větu v angličtině, zaskočí vám v krku? Možná si jenom potřebujete srovnat věci v hlavě, trochu zvolnit a zjistit, co dál se životem. Nechcete rok jen tak proflákat. Co takhle se naučit něco, co v budoucnu užijete při studiu, práci i na dovolené? Je pomaturitní studium jazyků dobrá volba?
Učím se jazyk od základky. A ne že by to bylo zrovna poznat.
U výuky jazyků platí, že klíč k úspěchu je v pravidelnosti. Když se budete cizímu jazyku věnovat pět dní v týdnu několik hodin, jste na nejlepší cestě dostat ho pod kůži a konečně se rozmluvit.
„V mém případě se jedná o značné zlepšení úrovně verbální komunikace v anglickém jazyce…“ Marián Šebo, student jazykové školy Elvis
Při výuce se zpravidla střídá hned několik lektorů, Čechů i rodilých mluvčích, takže nudit se rozhodně nebudete. Ve skupině je maximálně 18 studentů, často méně (cca 10-12), a tak se nemusíte bát, že se nedostanete ke slovu. Obvyklý je pokrok o jednu až dvě, někdy i více jazykových úrovní podle evropského referenčního rámce. Podmínky jsou tedy ideální. Zbývá to nejdůležitější: jazyk se sami musíte chtít naučit.
„S angličtinou jsem zde začínala a mohu říct, že jsem se zde za 1 rok naučila mnohem víc jak za 10 let učení "mno spíš mučení" němčiny od základky až po střední, kdy jsem po skončení školy v podstatě neuměla kváknout německy...“ Alča Šifnerová, studentka jazykové školy Mavo
Anglicky se nějak domluvím. Proč se dál namáhat?
Nechcete-li se spokojit s hůře placenou nebo druhořadou prací, tím, že se „nějak domluvíte“, už dávno moc zaměstnavatelů neoslníte. Jejich nároky stoupají a plynnou angličtinu dnes považují za samozřejmost. Personální agentura Grafton Recruitment udává, že pouze čtvrtina aktuálně poptávaných pracovních míst v nabídce nemá jako podmínku znalost cizího jazyka. Pokročilá úroveň C1 a C2 je vyžadována u 46 % volných míst. Přitom podle nejnovějšího průzkumu Grafton Recruitment má pokročilou znalost cizího jazyka jen třetina z bezmála tří tisíc testovaných zájemců o práci. Jste mezi nimi? Pokud ne, pomaturitní studium angličtiny vás u pracovních pohovorů dostane do mnohem lepší pozice.
„Díky pevnému a neúprosnému režimu výuky se mi podařilo udělat státní zkoušku a vzápětí získat jedinečnou práci - u pracovního pohovoru byla důležitá především úroveň angličtiny...“ Daniel Rot, student jazykové školy Bohemia Institut
Pro rostoucí množství pracovních nabídek navíc zaměstnavatelé žádají i znalost dalšího cizího jazyka, a to často alespoň na středně pokročilé úrovni B2. Trh práce nabízí nyní řadu dobře placených pracovních příležitostí zejména německy mluvícím uchazečům, ti jsou však mezi mladými Čechy vyloženě nedostatkovým zbožím. V průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory o využívání cizích jazyků ve firmách celé dvě třetiny dotázaných firem působících v ČR uvedly, že znalosti němčiny jsou v jejich společnosti velmi důležité.
Platí to nejen pro management, ale i pro inženýry a odborné pracovníky. Chcete-li tedy své šance na dobré místo významně zvýšit a nechat se zaměstnat třeba jednou ze 6 000 německých či rakouských firem působících v ČR, rozhodně zvažte pomaturitní studium němčiny. Firmami jsou žádané dále hlavně francouzština, ruština, holandština, italština, španělština, polština a skandinávské jazyky. I ty se můžete v pomaturitních kurzech naučit.
Velmi širokou nabídku jazyků pomaturitního studia jazyků v Brně může nabídnout Státní jazyková škola v Brně. Jako bonus dostanete ZDARMA odpolední kurz dalšího z cizích 6 jazyků. Více zde: Pomaturitní studium angličtiny a němčiny ve státní Jazykové škole Brno.
Pomaturitní kurzy angličtiny otevírá kvůli vysokému zájmu zdaleka nejvíce škol, včetně regionálních. Následují pomaturitní kurzy němčiny. Coby hlavní studovaný jazyk s dotací dvacet hodin týdně nicméně nabízí některé jazykovky hlavně v Praze a Brně také francouzštinu či španělštinu, vzácně i ruštinu, italštinu, japonštinu a čínštinu. I na menších městech si ale k angličtině, případně němčině jako hlavnímu jazyku můžete doplňkově přidat některý z méně běžných jazyků.
Jazykový certifikát nebo řidičák? Obojí!
Na konci roku obdržíte závěrečné osvědčení o absolvování pomaturitního studia. Doporučujeme u toho nezůstat a zúročit nově nabyté jazykové znalosti i získáním mezinárodně platného certifikátu odpovídající úrovně, případně složením základní nebo všeobecné státní jazykové zkoušky. Oblíbené mezinárodní zkoušky z angličtiny jsou Cambridge English (úrovně PET, FCE, CAE a CPE), TOEIC, TOEFL, TELC nebo Pearson (PTE a LCCI). Z němčiny jsou to Goethe certifikáty (ZD, ZdfB, ZMP a ZOP), WiDaf, TELC nebo rakouský ÖSD. Z francouzštiny jsou to DELF, DALF, TELC nebo TFI, ze španělštiny pak DELE či TELC.
„Díky vstřícným lektorům a intenzivní jazykové přípravě se mi podařily dva úspěchy - dostat se na pedagogickou fakultu (obor ČJ-FJ) a udělat si mezinárodní certifikát TELC B2 z francouzštiny...“ Karel Dáňa, student jazykové školy Bohemia Institut
Na plánované zakončení studia certifikátem je dobré myslet už při výběru jazykové školy. Určitě si porovnejte dostupnou nabídku. Někde je totiž poplatek za zkoušku už v ceně kurzu, jinde ne, a ještě jinde vám v případě zájmu o certifikát na něj škola přispěje až 50 %. V některých jazykovkách je možné zkoušku složit přímo ve škole, jinde vás na ni připraví, ale vlastní testování proběhne jinde. Ať už máte dopředu jasno v tom, kterou zkoušku chcete složit, třeba kvůli specifické práci nebo pobytu v zahraničí, anebo zatím nevíte, konzultujte váš záměr co nejdříve ve škole, ať k tomu může vaše příprava směřovat.
„Každý pátek se píší přípravné testy na závěrečnou zkoušku, které dopomáhají k usnadnění finálního boje a jsou proto opravdu důležité...“ Tomáš Satran, student jazykové školy Elvis
Není to moc peněz?
Při zákonem daných čtyřech vyučovacích hodinách o délce nejméně 45 minut, pět dní v týdnu, se ceny pomaturitního studia pohybují okolo 30 Kč za vyučovací hodinu, což je ve srovnání s kratšími a méně intenzivními jazykovými kurzy bezkonkurenční cena.
Překážkou není, ani když nemáte celý obnos pro zaplacení ročního studia. Školy běžně umožňují hradit školné průběžně, ve dvou až deseti splátkách bez navýšení. Navíc, pokud zvládnete nebo jste letos už zvládli maturitu či absolutorium na konzervatoři, zůstane vám díky pomaturitnímu studiu na akreditované jazykové škole status studenta na celý další školní rok, tedy až do 31.8. Znamená to, že pro účely státní sociální podpory, důchodového a zdravotního pojištění jste stále studenty, stejně jako na střední nebo vysoké škole. Zdravotní a důchodové pojištění tedy za vás v plné míře hradí stát. Pozor ale na případ, kdy při studiu vykonáváte ještě výdělečnou činnost, která zakládá účast na pojištění - tehdy jste pochopitelně povinni důchodové pojistné odvádět. Další úlevou jsou daňové výhody: sleva na dani z příjmu 4020 Kč či sleva na dítě a sociální dávky (přídavky aj.). Ušetřit lze i díky slevám v dopravě, kultuře a podobně. Výsledná úspora může představovat více než 40 000 Kč.
Získám status studenta?
Pro získání výše popsaných výhod musíte splnit několik podmínek:
- Úspěšně jste vykonali první maturitní zkoušku nebo absolutorium na konzervatoři v kalendářním roce, ve kterém zahájíte pomaturitní studium. Pokud to vaše škola umožňuje, můžete naskočit do pomaturitního studia i později než v září, např. až v pololetí, ale pro získání statusu studenta to musíte v každém případě stihnout do 31.12. roku, ve kterém jste maturovali či absolvovali.
- Může vám být nejvýše 25 let včetně.
- Škola či instituce, na kterou nastoupíte, musí být MŠMT pro daný školní rok schválena a zařazena do seznamu zveřejněného na webu ministerstva.
- Status studenta lze získat pouze pro jeden školní rok - pokud byste tedy pomaturitní studium absolvovali víckrát, tuto výhodu budete mít pouze první rok.
- Pokud jste složili maturitní zkoušku mimo území ČR nebo SR, je třeba pro přiznání statusu studenta doložit uznání středoškolského vzdělání s maturitní zkouškou.
Zase škola?
Pomaturitní studium není jenom sezení v lavici. Mnoho škol zpestřuje svým studentům život pořádáním různých volitelných aktivit mimo školu. Bowlingové turnaje, párty, kulturní akce, filmový klub, výlety a dokonce i zahraniční zájezdy, které některé školy nabízejí, jsou perfektní příležitost, jak se s lektory i spolužáky lépe poznat a zároveň potrénovat konverzaci v cizím jazyce. Proč si nevychutnat studentský život?
„Nejvíce se mi líbily mimoškolní akce a neformální, přátelská atmosféra...“ Alice Štemberová, studentka jazykové školy Mavo
Nikdy není pozdě
Nárok na výhody spojené se statutem studenta mají jen čerství maturanti, kteří na pomaturitko nastoupí v témže roce, co odmaturovali. To ale neznamená, že pokud máte maturitu už pár let za sebou nebo jste ji neudělali, je vám tento typ studia zapovězen. Máte-li motivaci se jazyk naučit a chuť věnovat se tomu intenzivně, na pomaturitní studium chodit můžete. Jen si musíte pojištění platit sami nebo studium skloubit s prací, kdy za vás pojištění odvede zaměstnavatel (např. brigáda na dohodu o pracovní činnosti nebo na dohodu o provedení práce - pak ale potřebujete příjem od zaměstnavatele přesahující 10 000 Kč měsíčně).
„Tento rok byl pro mě velkým přínosem do života a dalšího studia...“ Denisa Součková, studentka jazykové školy LEVL languagesNa pomaturitní kurzy také není bezpodmínečně nutné nastoupit 1. září. Pokud má škola ve vhodné pokročilostní skupině volná místa, zpravidla opozdilcům umožňuje přistoupení do výuky během několika prvních týdnů. Na některých školách je možné začít studovat i v pololetí, pokud jste třeba po prvním semestru ukončili vysokoškolské studium.
Dobře, jak to teda probíhá?
Pomaturitní studium začíná 1. září a končí 30. června. Docházíte od pondělí do pátku na čtyři vyučovací hodiny denně, zpravidla dopoledne. Můžete chodit i na víc hodin, pokud si přiberete ještě druhý nebo dokonce třetí, doplňkový jazyk nebo jiný odborný kurz z nabídky školy. Přijímačky dělat nebudete, škola si vás ale pozve na rozřazovací testy a podle zjištěné pokročilosti vás zařadí do nejvhodnější skupiny. Jste-li úplný začátečník, rozřazení neděláte a budete chodit se začátečnickou skupinou.
„School began at 8:30, so I did not need to rush to school...“ Ondřej Zelenka, student jazykové školy LEVL languages
Vyplatí se nenechávat vše na poslední chvíli a jazykovou školu oslovit co nejdříve. Většina škol přijímá přihlášky k pomaturitnímu studiu už od jara a včasný zápis některé z nich odměňují výraznými first-minute slevami. Kapacity jednotlivých pokročilostí navíc mohou být omezené. Pokud se po přihlášení na pomaturitko přece jen dostanete na vysokou a dáte jí přednost, požádejte školu o vrácení školného – většina jazykových škol vám vyhoví.
Jakou školu vybrat?
Prohlédněte si nabídku pomaturitních kurzů včetně cen, přečtěte si, co o škole říkají studenti a nasajte atmosféru školy přímo z fotek a videí v profilu školy. Určitě se zeptejte na ukázkovou hodinu, a pokud se vám zamlouvá konkrétní lektor ze seznamu lektorů pomaturitního studia, ověřte si ve škole, zda skutečně bude vyučovat pomaturitní studium a zda se svou pokročilostí můžete chodit přímo k němu.
Přehled vybraných škol s nabídkou pomaturitního studia
Město | Nabídka pomaturitních kurzů | ||
---|---|---|---|
Brno Reference | Státní jazyková škola s právem SJZ Brno Nabídka pomaturitních kurzů článek: Pomaturitní studium angličtiny a němčiny ve státní Jazykové škole Brno | ||
Praha 10 Reference | Bohemia Institut Nabídka pomaturitních kurzů článek: Pomaturitní studium jazyků v Bohemia Institutu se slevou i se statutem studenta | ||
Praha 1 Reference | Jazyková škola MAVO Nabídka pomaturitních kurzů | ||
Praha 1 Reference | Lingua Sandy Nabídka pomaturitních kurzů článek: Pohodové pomaturitní studium v Lingua Sandy | ||
Další školy z celé ČR včetně referencí
Chcete probrat pomaturitní studium jazyků s dalšími maturanty a zeptat se na cokoli ke studiu nebo na zkušenosti ostatních s jazykovými školami? Zapojte se do facebookové skupiny Pomaturitní studium. Naleznete zde další informace, odkazy a aktuality ohledně pomaturitního studia jazyků.
Převzato z: Pomaturitní studium jazyků 2022/23 – velký přehled jazykových škol