Práce na Islandu
Island je po Velké Británii druhým největším evropským ostrovem. Omýván bouřlivými vodami severního Atlantiku. Na první pohled nehostinný kus země, kde se člověk nachází ve zcela neznámém a nehostinném prostředí a kde všudypřítomný vítr nenechá krajinu ani na chvíli vydechnout. Na druhý pohled se však ocitáte ve světě, v němž můžete nalézt pohádkové duhy nad vodopády, divoké řeky deroucí se mezi skalisky, nekonečné horské ledovce, rozsáhlé sopečné pustiny, lávová pole, soustavy sopek, gejsírů a horkých pramenů.
Práce na Islandu a administrační náležitosti
Na podzim roku 2006 začala česká stavební firma realizovat projekt Héđinsfjörđur na Islandu. Jedná se o realizaci dvou tunelových komplexů v horském pásmu Tröllaskagi (země Trollů) na severu ostrova v kraji Norđurland. O práci na uvedeném projektu jsem ve firmě projevil zájem a byl jsem zařazen do projektového týmu, který vlastní stavbu realizuje.
Pro práci na Islandu není nutné vízum, země rovněž spadá do tzv. Schengenského prostoru a stačí tedy na tamních úřadech požádat o pracovní povolení, které je se vydává zpravidla na tři roky s následnou možností jeho prodloužení. Každý, kdo dostane k práci na Islandu od tamních úřadů povolení obdrží kartičkou se svým osobním číslo, tzv. „kennitalas“. Pracovní povelení nám zprostředkoval zaměstnavatel včetně zdravotního pojištění. Doma v Česku však bylo nutné se prozatím odhlásit se zdravotního systému pojištění a být plně pojištěn na Islandu, na případné návštěvy doma pak stačí připojištění na danou dobu pobytu.
Příprava na cestu na Island
Není nutné se na cestu na sever nijak zvlášť připravovat, určitě se ale vyplatí přibalit pár teplých a hlavně nepromokavých věcí s sebou. Dobré boty jsou pro toho, kdo chce poznat alespoň zlomek islandské krajiny nutností. Já osobně jsem si doma zakoupil dobrou a přehlednou mapu a vytipoval si přírodní zajímavosti, které jsem chtěl navštívit.
Islanďané běžně používají při cestách nepřehledným terénem satelitní navigace, pokud ji člověk vlastní, neměl by ji zapomenout. Člověk na Islandu by se měl připravit na častý déšť a mlhy. V zimě pak sněžení. Zejména sever ostrova, který je jen těsně pod hranicí polárního kruhu má počasí velmi nestálé.
Pobyt na Islandu
Pobyt na Islandu, již od svého počátku musí být pro každého středoevropana velkou neznámou. Země a lidé jsou izolovaní od okolního světa, mají své zvyky a tradice, a pokud člověk těmto zákonitostem neporozumí, tak si bude jen velmi těžko zvykat. Ale i přes drsné podmínky pro život jsou islanďané usměvaví a přátelští lidé, se kterými se vám bude velmi dobře spolupracovat a zůstanete-li na ostrově poněkud déle, jako já, tak vás velmi brzy přijmou mezi sebe.
Mluví se zde islandštinou, jazykem dávných obyvatel ostrova Vikingů, ale s téměř každým se zde rovněž domluvíte anglicky. A pokud párkrát navštívíte některou ze zapadlých rybářských hospod třeba na severu země a budete-li mít možnost popovídat si s někým neznámým, ihned pochopíte, jak jsou rádi, že je o ně zájem, že chcete vědět něco málo o nich a o jejich životě. Islanďané působí velmi dobrým dojmem.
Moje zaměstnání na Islandu
Naše firma pracuje v městečku Ólafsfjörður, které leží asi hodinu cesty od druhého největšího města na Islandu Akureyri. Je to vlastně malá rybářská vesnice, která se nachází u malebného fjordu a je vklíněna mezi štíty hor. Častokrát byla v minulosti uvězněna pod přívaly sněhu, izolována od okolního světa a přístupná pouze po moři. Právě snaha islandské vlády o lepší dostupnost takto izolovaných měst vede k budování okružní silniční komunikace podél ostrova. Mnohé cesty jsou rovněž nepřístupné v zimních měsících, a proto se razí desítky kilometrů tunelů pod horami, staví mosty a silnice přes horské bystřiny.
My realizujeme spojení k sousednímu městu Siglufjörður, které leží vzdušnou čarou asi 15 km, ale v zimě vám cesta zabere bezmála 4 hodiny. Ubytování a veškeré vybavení, jako jsou například skladovací haly, máme nedaleko města, těsně na úpatí hor, kterými bude v budoucnu procházet tunel. Celý komplex kde bydlíme byl vybudován na začátku stavby, jedná se o malé dřevěné buňky, které jsou sestavené do sebe a tvoří celistvý ubytovací kemp s kuchyní a jídelnou. Ubytování je to skromné, ale čisté a velice solidní.
Náš pracovní režim nám umožňuje mít volné víkendy, případně nějaká náhradní pracovní volna, která se vždy snažíme využívat k cestování a poznávání ostrova. Pestrost a četné možnosti k výletům skýtá zejména léto s dlouhým slunečním svitem. Zimy jsou naopak temné a k cestování nevhodné. Proto téměř veškeré mé zážitky a zkušenosti se váží k období léta až podzimu, kdy můžete i přespávat volně venku v krajině, stanovat při termálních pramenech, které vám po ránu zajistí dostatečný luxus v podobě horké koupele.
Horké koupele a ledovce
Každý, kdo chce poznat Island, nesmí nechat doma plavky. Koupat se pak dá zejména u „Muchničkového jezera“ Mývatn, kde vás rovněž uchvátí čilý ptačí život, že téměř zapomenete na štiplavý zápach síry a dotíravý hmyz. Mezi největší atrakce patří určitě tzv. „Golden Circle“, což je vlastně okruh přes jihozápadní část ostrova, kde se nachází světoznámý Geysir (dal jméno všem dalším gejsírům), dále pak zlatý vodopád Gullfoss, který jako něco nadpozemského padá přes dva skalní stupně do hlubokého kaňonu. Nedaleko je také historické sídliště Ϸingvellir, kde byl založen první parlament na světě. Říká se, že nejkrásnější koupaliště mezi Evropou a Amerikou je v tzv. „Bláa Lónnid“ (Modrá laguna).
Dalším nezapomenutelným zážitkem jistě bude pro každého túra po ledovci Vatnajökull, což je největší evropský ledovec, ze kterého lze spatřit monumentální horskou krajinu Islandu a ploché písčiny až k vodám Atlantiku. Na Islandu je opravdu nepřeberné množství přírodních krás, snad jen ještě sopka Askja, propast Ásbyrgi, skalní stěna Látrabjarg a pohled na ledovcem pokrytou vyhaslou sopku Snæfellsjökull by neměl žádný z návštěvníků Islandu vynechat.
Mimo pevninu, ve vodách Grónského moře, pak lze zejména z jara pozorovat velryby. Mezi nejznámější místa patří městečko Húsavík, dále pak Óslavík nebo i přístavy jihozápadně od Reykjavíku.
Návštěva Reykjavíku
Hlavní město ostrova Reykjavík je další šancí pro každého návštěvníka ostrova zažít zábavu, vždyť zde žije téměř polovina ze všech 300 tisíc obyvatel Islandu. V Reykjavíku pak jistě stojí za návštěvu Národní muzeum Islandu. Zde se seznámíte s nejstaršími dějinami Islandu v průběhu vikingské doby až k pozdní islandské lidové kultuře. Rovněž se zde dozvíte, že prvním objevitelem Ameriky byl Leifur Eriksson. Jeho památník stojí naproti kostela Hallgrímskirrke.
Z věže kostela je nádherný výhled na město, stejně tak jako z otáčivé restaurace Perlan, která se za necelou hodinu otočí o 360 stupňů. Je to jakási futuristická skleněná kopule postavená na pěti lesknoucích se cisternách s horkou vodou. No a zcela jistě mohu doporučit procházku po Reykjavíku večer, kdy město žije rozličnými hospůdkami a bary, kam za zábavou proudí denně řada místních, ale také nemalá část cizinců.
Každému kdo navštíví Island trvá alespoň několik dní, než si utřídí své dojmy. Tak moc se charakter zdejší krajiny liší od toho co známe z Evropy. Může se vám zdát, jako byste se ocitli v úplně jiném světě, na zcela jiné planetě. Uhrančivost a mocnost toho všeho vás nutí na zdejší krajinu a na život pohlížet trochu jinak. Cesta na Island bude pro každého neopakovatelným zážitkem, kterou mohu každému vřele doporučit.
Autor: Pavel Čeliš
Další nformace najdete v článku práce na Islandu
Informujte se o možnosti vrácení daní při práci v zahraničí.
Sdílet tento článek
Byl pro Vás článek užitečný?
Diskuze k článku
Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?Díky
Už asi 10let toužím dostat se tam.... Má finanční situace však není vůbec příznivá....I přesto že má profese(grafik)by mohla působit jako lukrativní nemohu v ČR najít práci...Na Islandu bych chtěla i žít a to z celou mou rodinou, jestli někdo víte jak nejlevněji se tam dostat a získat povolení k pobytu sem s tím.....
Zajimalo by mnekdybych chtala zit na v Islandu,
jestli by nebyl vlky problem sehnat praci i treba na farme.Dekuji za odpoved.S pozdravem Jana
No nic, pro vsechny,www.ninukot.is, tam se podivejte, tam je ted moznost dostat se na farmu, vetsinou se dela cely tyden, ale zalezi na domluve, naplni byva starani se o zvirata, priprava sena na zimu, dojeni, kdyz maji kravky.
Ubytovani byva zadarmo na farme a jidlo spolecne s farmari, taky zadarmo. Plus okolo sta tisic ISK mesicne do kapsy. Pobyt tak 5 az kolik vam reknou mesicu, treba i roky v kuse. Ja to mel domluveny na 5 mesicu a i mi propadl pas, tudiz jsem mel trochu obavu jestli se dostanu dom, ale nastesti to moc neresili.
Jinak lidi jsou skveli, anglicky neni problem, pomuzou, poradej, nic nehrotej, pohoda.
Na Euresu jsou ted nejaky inzeraty na farmy a jeste neco, tak to zkuste tam.
Jen pronajmy ve mestech jsou brutalne drahy, v jednom cloveku je to dost na hrane, v takovym pripade zapomente na nejaky uspory.
Oldas.
Na sousedni farme byl jeden madar a ten uz tam je dva roky a nehodla se vratit v nejblizsi dobe domu. Bohuzel nemam na nej mail, mohli byste psat primo jemu. Ale jak rikam, je to opravdu dobra zkusenost, muzu opravdu doporucit. Ovsem pokud jde nekomu jen o penize, tak to nema moc cenu, miliony tam nevydelate. Ale jako misto pro zivot je to uzasny.
Na sousedni farme byl jeden madar a ten uz tam je dva roky a nehodla se vratit v nejblizsi dobe domu. Bohuzel nemam na nej mail, mohli byste psat primo jemu. Ale jak rikam, je to opravdu dobra zkusenost, muzu opravdu doporucit. Ovsem pokud jde nekomu jen o penize, tak to nema moc cenu, miliony tam nevydelate. Ale jako misto pro zivot je to uzasny.
určitě je dobře pokud chcete na měsíc navštívit Island, ale nevím jestli je šťastné spojit práci a cestování. Ale i tak to určitě bude bezvadná zkušenost. Co se týče míst, která se dají doporučit, tak na Islandu jich je opravdu spousta. Například mě se moc líbylo navštívit ostrov Grímsey, jediné místo, které leží za polárním kruhem. Na Grímsey se dá dostat lodí z Dalvíku a pokud budete mít jen trochu štěstí, dají se po cestě pozorovat velkryby. Samotná návštěva Reykjavíku je také jedna z věcí, která bych doporučil, a právě tady by asi byla největší možnost najít i práci. No a pokud se Vás láká koupání v horkých pramenech, tak je jedno zapomenuté místo cestou na Západní fjordy (rovněž fantastické místo), na Isafjordur, kde se dá kout pod horami v malé laguně a je to opravdu romantické a dech beroucí zárověň. Ostatně jako celý Island...
Ať se Vám daří a kdykoli se můžete ozvat.
Pavel
koukněte na: www.islandklub.com/
a vsobotu přijďte na ISLANDSKÝ DEN!!!
ZDRAVÍ PAVEL
S pozdravem Eliška (emala@seznam.cz)
Zdravim z Bergenu, JV
a jak vidis je to jednoduchy, me trvalo tyden, nez mi prisla zpet od uradu, zadna byrokracie ani uredni buzerace.
S tou registraci na policajtech a povolenim nevim, opravdu jsem nemel ani jedno a nikdo nic neresil, mozna proto, ze to byla farma kdesi na konci sveta a vsichni se tam znaji a vedi jak to chodi, ve meste jsem byl asi trikrat behem peti mesicu, ale uprimne ani mi to moc nevadilo, docela ti zavidim, podival bych se tam zase...
A co se tyce uradu je to pohoda, ne takova byrokraticka buzerace jako u nas, otevreno dokonce pet dni v tydnu, uprimne moc cizincu tam nejezdi makat a ted obzvlast, ale to pochopite, az zazijete tri dny trvajici vichrici :-).
vlastní zkušenost, pošta ti pak prijde tam....vlastni zkusenost
Tudiz budes-li mit 150 000 ISK cistyho, tak si to podel a vis na cem jsi, plus tam neni uplne levno... hlavne pronajmy jsou docela sila, ovsem ted mluvim jen o Akureyri, nevim jak je to v Reykjaviku, tam jsem moc nebyl.
A da se tam dostat z Kodane do Akureyri pres leto to ale jen lita a nebo treba z Berlina do Reykjaviku, lita to i odjinud, ale tohle byla moje volba, nejlevnejsi je Iceland express.
A ja mel kontakt primo na farmu, kde jsem se primo domluvil se sefem co a jak, takze zadnej ojeb pres tri lidi a sest agentur, da se najit neco na netu, ale musi se trochu vic hledat. Zkus eures, ale ne tu ceskou mutaci, tam je prd.
U farmaru vedou border kolie a ty se snesou si myslim s kazdym psem.
A myslíš si, že tamní farmáři by tedy neměli býti zásadně proti?
v článku Práce na Islandu www.nazkusenou.cz/pr… Najdete podrobnosti podmínkách práce a taky odkazy na nabídku volných míst v angličtině i islandštině. Přeji hodně štěstí při hledání práce! :)
A mimo EU si musis źaplatit pojisteni u nejaky komercni pojistovny a potom to dolozit na cesky zdrav. pojistovne, ze jsi byla pojistena, jinak ten cas budes muset zpetne doplatit. Jako treba ja po Islandu, z oficu miu prislo, ze jsem tam nebyl zdravotne pojisten, tudiz jsem caloval...
Pojedte nekdo do Kanady, jsem tu a kamos za par tydnu odjizdi, prace je tu hafo.
Díky
JK
přemýšlíme s manželem(spíše jsme už rozhodnuti), že bychom se přestěhovali právě na Island. Máte s tím někdo zkušenosti? Samozřejmě, že jako předvoj by jel manžel na pár měsíců - zajistit si práci, najít bydlení atd. Pak bych vyrazila s dětmi. Myslíte, že to je reálné? Všude čtu o sezonních pracích, ale co takhle celoročně? Kolik tak stojí bydlení pro rodinu? Je lepší auto koupit zde nebo tam? Pokud někdo máte nějaké zkušenosti, co by jste mi poradili atd, pak mi prosím napište na .. navíc máme psa, kterého bychom chtěli vzít sebou, ale co čtu, tak to je asi problém. Je to pibulka.. díky moc všem, kteří mi pomohou
Děkuju :-)