Práce v Belgii
Pokud si plánujete najít práci v zahraničí, máte to jako občan členské země Evropské unie relativně jednoduché. V rámci dohody EU byste měli mít nárok na nediskriminační zacházení a volný přístup k zaměstnání. Přestože tyto pravidla uplatňuje většina zemí EU, existují stále výjmky, které uplatňují různé druhy přechodných období. Jedním z nich je právě i Belgie o které bude řeč dnes.
Práce v Belgii není tak atraktivní, jako práce v Anglii, Německu nebo v jižních státech, což ale může být naopak výhodné z pohledu konkurence cizinců na pracovním trhu v Belgii. Belgii jako hlavní město Evropské unie nabízí zajímavé pracovní pozice především v hlavním městě Bruselu. Spousty cizinců zde pracují právě pro orgány nebo instituce EU. Proto je Belgie velice kosmopolitní země a najdete zde lidi z celého světa. Výhodu je také rozmanitost jazyků, takže si na některých pozicích můžete vystačit třeba jen s angličtinou či němčinou. Rozhodně ale máte vyšší šanci najít práci v Belgii za předpokladu, že ovládáte francouzštinu či holandštinu.
Pracovní povolení
Belgie, jako jedna z posledních zemí EU, uplatňuje vůči České republice omezení v podobě nutnosti pracovního povolení . Pokud si tak chcete najít práci v Belgii, budete potřebovat pracovní povolení. Pro Čechy je to pracovní povolení typu B, umožňující pracovat v Belgii po dobu až 8 let. Je ale potřeba si ho každý rok obnovovat. Podmínkou toho, abyste práci v Belgii získali, je fakt, že na danou pozici belgický zaměstnavatel nenašel vhodného belgického kandidáta. Toto nařízení je ale do jisté míry spíše formální a těžko se prokazuje. V praxi tak při vyřizování pracovního povolení pro práci v Belgii nebývají žádné větší komplikace.
Další omezení vyplývá z délky pobytu. V Belgii můžete bez omezení pobývat kratší dobu než 3 měsíce. Pokud ale plánujete v Belgii pracovat, nebo pobývat déle jak 3 měsíce, musíte se do 8 dnů od příjezdu přihlásit na registračním oddělení pro cizince, nejlépe v místě svého bydliště.
Práci v Belgii se vyplatí zprostředkovat přes agenturu či organizaci, protože pracovní povolení k práci v Belgii vám vyřídí právě oni. Nežádáte si o něj vy, ale váš belgický zaměstnavatel.
Daně
Práce v Belgii sebou obnáší i daňovou povinnost, která je shodná s podmínkami pro občany Belgie. Z hrubého platu budete odvádět sociální a zdravotní pojištění, které je aktuálně ve výší 13,7% - jde o jednotnou sazbu pro oba druhy pojištění, jak je známe z ČR. Daň z příjmu fyzických osob se pak pohybuje v rozmezí od 25% do 50%. Záleží na výši příjmu, jde tak o daň progresivní.
Kolik si můžete vydělat
Práce v Belgii sebou nese několikanásobně vyšší výdělky než v ČR. Obecně můžeme říci, že je průměrná mzda v Belgii cca 3x vyšší než v České republice. Stačí se podívat na minimální mzdu. Pro pracovníky nad 21 let je to 1 387,49 € a pro pracovníky nad 22 let s praxí 12 měsíců je to poté 1 440,67€. Takže částky jsou opravdu zajímavé, na druhou stranu je nutno počítat s odpovídající výši životních nákladu, jako je bydlení, strava a ubytování, které je také cca 3x vyšší než u nás. Záleží tedy na vašem životním stylu a práci, kterou budete v Belgii vykonávat.
Přijímací pohovor
Práce v Belgii má jista specifika. Jednou z nich je formát přijímacího řízení, na který je dán velký důraz. Na lepší pozice je několika kolové a přítomní jsou i členové managementu, případně vaši budoucí spolupracovníci. Velice dobré je mít také přichystány životopisy v různých jazycích (německy, francouzsky, holandsky). Může vám pomoci i životopis v angličtině, hlavně v mezinárodních firmách, či institucích EU. Také velice záleží na tom, zda hledáte ve Vlámské či Valonské části Belgie, protože se přístupy u těchto dvou částí Belgie mohou lišit.
Kde práci v Belgii hledat?
Vykoušejte tyto servery:
- http://www.orbem.be
- http://www.forem.be
- http://www.hotjob.be
- http://www.vacature.be
- http://www.promedia.be
- http://www.vlan.be/
- http://www.inforjeunes.be/
- http://www.jobat.be/
- http://www.jobscareer.be/
- http://www.jobstoday.be/
- http://www.monster.be/
- http://www.jobs-career.be
- http://www.meta.fgov.be
Návrat do ČR
Jakmile práci v Belgii opustíte a rozhodnete se vrátit do ČR, nechte si vystavit formulář E301, který plní funkci zápočtového listu, tedy potvrzení o zaměstnání pro potřeby úřadu práce. Zároveň potvrzuje doby sociálního pojištění, které budou brány v úvahu při přiznání podpory v nezaměstnanosti v České republice. Zažádejte si o něj ještě při práci v Belgii, či těsně po ukončení, ať se vyhnete komplikacím.
Může se vám hodit
Informujte se o možnosti vrácení daní při práci v zahraničí.
Sdílet tento článek
Byl pro Vás článek užitečný?
Diskuze k článku
Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?Vlastni zkusenost!!!!!!!!!!
Nedoporucuji!!!!!!!!!!!!
Kdo neuveri at to zkusi na vlastni kuzi a ziska dalsi zivotni zkusenost,bohuzel velmi velmi spatnou!!!!!!!!!
Je nas uz hodne az se spojime do k soudu!!!!!!!!!!
S pani Mgr.Simonou Marcoen
kontakt e-mail :
měla bych zájem o práci v Belgii. Nejlépe v Bruselu či nějaké malé město poblíž.
Bydlí tam můj přítel, jako překvapení pro něj si tam chci najít práci. Ubytování bych měla zařízené u něj.
Dorozumím se anglicky, neměcky, rusky.
Jsem ochotna jít do jakékoliv práce.
Prosím, dejte mi vědět :) jestli někdo o něčem ví :)))
mail -
Kam nebo na koho se obrátit ???
Díky za odpověď