Pracovní stáž v agencii OSN v Bonnu
Musím se neskromně přiznat, že myšlenka na pracovní zkušenost právě z prostředí Organizace Spojených Národů mě provázela celým mým studiem. Nicméně nikdy jsem tak úplně nevěřila, že bych mohla obstát v konkurenci dalších stáže-chtivých studentů světa. Nakonec ovšem zvítězilo staré známé „za zkoušku nic nedám“ a prostřednictvím webových stránek dobrovolnického programu OSN – United Nations Volunteers (UNV) jsem objevila nabídku perfektní pracovní stáže v německém Bonnu. A vyplatilo se. Vedle odhodlání byla však potřeba také notná dávka trpělivosti, jelikož výběrové řízení a s tím spojený administrační proces trval 5 měsíců.
Hlavním posláním UNV je podpora dobrovolnictví, v rámci kterého vysílá mezinárodní dobrovolníky do mírových misí a rozvojových programů OSN po celém světě. Stejně jako ostatní agencie OSN i UNV nabízí každoročně několik pracovních stáží pro studenty vysokých škol. Existuje však jeden zásadní problém, kterému čelí stážisté v systému OSN. Pracovní stáže totiž nejsou finančně ohodnoceny a prostředky pro realizaci stáže si tak studenti musí hledat sami. V mém konkrétním případě byla stáž hrazena z finančních prostředků projektu UP PSTROS, který je zaměřen na zvyšování uplatnitelnosti studentů rozvojových studií.
Po zdánlivě nekončícím kolotoči vyřizování a papírování jsem se nakonec jedno zářijové ráno po desetihodinové cestě autobusem ocitla se dvěma obrovskými kufry v bývalém hlavním městě tehdejšího Západního Německa. Bonn je krásné, mezinárodní město počtem obyvatel srovnatelné s Brnem. Přestože hlavní město se v roce 1990 přesunulo do Berlína, sídlí zde stále několik vládních úřadů. Prázdné budovy po přesunutých institucích posloužili mezinárodním organizacím, jako i například OSN, která sídlí v budově bývalého parlamentu.
Velkou výzvou pro mne bylo hledání ubytování. Má stáž byla tříměsíční a sehnat pokoj na tak krátkou dobu a za dobré peníze se jevilo takřka nemožně. Prostřednictvím FB skupin a webových stránek zaměřených na ubytování v Německu se mi ale nakonec povedlo sehnat pokoj u místní rodiny v okrajové části města, přes 7 km vzdálené od budovy OSN. Vzhledem k tomu, že cesta mezi kanceláří a ubytováním vedla po nábřeží Rýnu, které je lemováno krásným parkem, výběr dopravního prostředku byl jednoznačný – kolo! Shodou okolností jsem jako stážistka měla možnost zapůjčit si zdarma kolo od OSN a tak se stalo, že jsem za celé tři měsíce mého pobytu v Bonnu využila městskou hromadnou dopravu dvakrát.
Během své stáže jsem se věnovala zejména výzkumu a analýze zdrojů pro publikaci State of the World’s Volunteerism Report 2015 a logistickému zajištění workshopů pro mezinárodní dobrovolníky, kteří se jejich prostřednictvím připravovali na mise v rozvojových zemích. Pracovní prostředí v UNV je nesmírně motivující, možná i díky tomu, že kolektiv je velmi mladý a různorodý. Díky tomu jsem během těchto tří měsíců nejen procvičila běžnou i oficiální komunikaci v angličtině a ve francouzštině, ale také jsem měla možnost pracovat s lidmi s velmi odlišným kulturním pozadím. V rámci stáže jsem dále měla možnost účastnit se konferencí a jiných událostí organizovaných OSN v Bonnu, díky čemuž jsem získala širší rozhled v dané problematice.
Stáž v UNV či jiných agenciích OSN bych určitě doporučila všem, kteří se chtějí zabývat problematikou mezinárodní spolupráce. Člověk získá skvělé zkušenosti (které se při následném hledání práce určitě neztratí), nová přátelství, příležitost pro zlepšení svých jazykových schopností a další nedocenitelné výhody.
Autor: Anna Chrastinová