Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Pracovní stáže v institucích Evropské unie

Studenti nebo absolventi vysokých škol mají možnost vycestovat za svou první velkou pracovní zkušeností v Evropské unii prostřednictvím stáží. Ty mohou být přínosné hlavně proto, že stážista projde výbornou průpravou na své budoucí povolání. Velkým bonusem je také zisk odborných i jazykových zkušeností a kontaktů, které mu mohou pomoci v jeho budoucí kariéře.

Nejčastěji stážisti putují do Evropské komise a Evropského parlamentu, tedy do dvou nejvýznamnějších institucí Evropské unie, kam je většinou možné vyjet pracovat ve dvou termínech: první je od března do července a druhý od října do února. Stážisty čeká různorodá práce, největší množství z nich pracuje jako překladatelé, administrativní pracovníci či asistenti. Přihlášky se podávají hodně s předstihem (asi půl roku), většina uzávěrek je v říjnu a březnu, je ale nutné sledovat konkrétní data u jednotlivých programů.

Obecné informace o stážích v institucích EU

Zájemce o stáž by měl být občanem členské země Evropské unie. Délka trvání stáže se odvíjí od toho, kam přesně má zájemce namířeno, většinou však stáž probíhá v rozmezí od tří do pěti měsíců. Každá instituce má své vlastní podmínky pro přijetí kandidáta (například některé instituce přijímají pouze absolventy vysokých škol, jiné preferují spíše studenty). Stáže v Komisi a Radě probíhají převážně v Bruselu, pro zkušenosti z kanceláře ombudsmana si stážisti musí dojet do Štrasburku.

Druh práce

Stáž je vlastně prací v odborných útvarech jednotlivých institucí. Jedná se většinou o překladatelské či administrativní a asistenční práce (zapisování průběhu schůzí, hodnocení programů a projektů a podobně), při kterých se stážisté naučí, jak daný útvar funguje. Pracovní plán je u každého útvaru jiný, záleží na instituci a jejím zaměření. Předpokládá se alespoň základní znalost v dané oblasti (například u stáží v kanceláři ombudsmana je nutné mít za sebou alespoň částečné právní vzdělání) a ochota naučit se novým věcem. Součástí stáží jsou také semináře, přednášky a workshopy, které by měly prohlubovat znalosti o instituci a zjednodušit tak orientaci v problematice.

Podmínky pro pro podání přihlášky

Uchazeč musí splňovat tyto základní podmínky:

  • být občanem členské nebo kandidátské země EU
  • mít vysokoškolské vzdělání, popřípadě být student vysoké školy (s třemi odstudovanými lety doloženými diplomem)
  • být mladší 31 let
  • měl by mít znalost úředního jazyka EU

Nejvíce uchazečů přijímá Evropská komise (asi 630 každý rok), další v pořadí je Evropský parlament, Hospodářský a sociální výbor a Výbor regionů. Dostat se mezi stážisty není rozhodně nic jednoduchého. Každý rok se přihlásí asi šest až sedm tisíc kandidátů, pravděpodobnost přijetí přihlášky tedy nijak povzbudivá. Ani přijetí přihlášky ale ještě neznamená jisté místo. Po přijetí přihlášky jsou kandidáti zařazeni do tzv. Blue Book (Modré knihy), ze které jsou následně vybráni vhodní adepti. Z Modré knihy je přijata asi polovina adekvátních adeptů, záleží ale na tom, o jaké uchazeče je zrovna zájem.

Finanční podmínky

Stáže mohou být placené i neplacené. U placených stáží činí měsíční příjem kolem 900 - 1000 euro, což většinou stačí na živobytí a náklady spojené s pobytem. Tento finanční obnos většinou není veden jako mzda, jedná se o stipendium či grant od dané instituce EU. U neplacených stáží některé orgány poskytují alespoň menší příspěvek na ubytování či na náklady spojené s pobytem. Takový příspěvek sice nepokryje veškeré výdaje, je ale dobrou finanční injekcí. O výši příspěvků se uchazeč může dozvědět na stránkách jednotlivých institucí předem, nemělo by to tedy činit větší potíže.

Základní rozdělení stáží u institucí Evropské unie:

  • Stáže v Evropské komisi - Komise vypisuje místa zejména pro placené stážisty, kteří jsou zaměřeni na překladatelství. Možné je také využít placených i neplacených stáží s obecným zaměřením.
  • Stáže v Evropském parlamentu - Parlament nabízí různé druhy placených či neplacených stáží: s obecným zaměřením, se zaměřením na žurnalistiku, stáže pro překladatele a tlumočníky.
  • Stáže v Radě EU - V Radě EU je možné přihlásit se jak na placenou, tak na neplacenou stáž, a to buď s překladatelským nebo obecným zaměřením. Velmi malý počet míst je také vypisován pro žurnalisty a tlumočníky.
  • Stáže u Soudního dvora - Soudní dvůr je specifický tím, že zde využijete znalost francouzštiny více než u jiných institucí. Stážisté musí mít právní nebo politologické vzdělání (pokud se ucházejí o stáž s obecným zaměřením a administrativní činnost) nebo vzdělání překladatelské.
  • Stáže u Účetního dvora - Účetní dvůr je určen pro uchazeče, kteří mají alespoň částečné vzdělání v oblasti zájmu Účetního dvora. Stážista musí projít odborným přeškolením. Stáž se dá absolvovat pouze jednou.
  • Stáže u Výboru regionů - Výbor regionů připravuje pro stážisty zejména odbornou úřednickou práci, která může být zaměřená více na politiku, nebo naopak zahrnuje spíše administrativní úkoly.
  • Stáže u Evropského hospodářského a sociálního výboru - Stáž v EESC zahrnuje zejména asistenční práci a stáže s obecným zaměřením.
  • Stáže u Evropského ombudsmana - Stáž zahrnuje různé práce (především administrativního a asistenčního typu). Stážisté u Evropského ombudsmana za sebou musí mít právní vzdělání doložitelné diplomem.

Informační brožura a kalendář stáží

Evropský úřad pro výběr personálu (EPSO) vydal speciální brožuru určenou pro zájemce o stáž u institucí Evropské unie. Tam lze mimo jiné zjistit webové adresy, kde naleznete informace k jednotlivým institucím nebo podrobnější podmínky pro přijímání kandidátů.

Doprava

Máte již vybranou stáž? Pak je potřeba zamyslet se nad dopravou. Letenky do Bruselu, kde sídlí Evropské instituce, je možné koupit online. Výhodnější je přicestovat přímo na městské letiště Brusel, kam z Prahy denně létají Brussels Airlines a ČSA. Nízkonákladové společnosti využívají letiště Charleroi, z Prahy sem létá například Wizz Air.

Užitečný je také kalendář stáží v jednotlivých institucích, kde jsou uvedeny jednak termíny konkrétních stáží a jednak také uzávěrky přihlášek. Aktuální uzávěrky přihlášek můžete najít například na stránkách Eurodesku ve čtvrtletníku Eurokompas.


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Autor: Linda (28.07.2008)
Podarilo se vam nekomu dostat se na nejakou staz? Zajimalo by me, jak moc je to slozity.
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...



oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Hlavní článek:

Zahraniční stáže

Nazkušenou.cz on Facebook