Příběh ze studií a života v Dánsku
Dánsko patří mezi nejšťastnější státy, má jedno z nejlepších vzdělání na světě a všichni určitě znají rčení „Pít jako Dán“, tak kde jinde by vlastně mohlo být lepší místo pro vysokoškolské studenty, než právě v Dánsku?
Ze začátku jsem měla strach. Věřte mi, že není zrovna jednoduché vystoupit z komfortu domova, vydat se na vlastní pěst do zahraničí, a to konkrétně do země, kde mluví řečí, která je jak z jiné planety. Doma jsem měla prakticky všechno a nebyl důvod utíkat, ale já jsem se rozhodla, že chci něco víc. Chtěla jsem se co nejdříve postavit na vlastní nohy a vize studia na vysoké škole v České republice mi vůbec nevyhovovala. A tak jsem se tu vlastně objevila, ve městě Horsens v Dánsku.
Studium v Dánsku
Jsem studentkou na škole VIA University College a studuji bakalářský obor Information and Communication Technology Engineering, který je vyučovaný v anglickém jazyce. Samostatné studium se liší od toho, co známe z českých fakult. Předmětů máme méně, učivo, které profesoři vysvětlí, je hodně zaměřeno na využití v praxi a škola nikoho nenutí do žádných zbytečných aktivit navíc, které se studijním programem nesouvisí. Osobně si myslím, že zdejší systém je o krok napřed před tím českým. Teorii se učíme minimálně a výuka se více zaměřuje na analytické myšlení, profesoři vás nechají být kreativní a opravdu se připravíte na kariéru, kterou si pro své budoucí zaměstnání vyberete. Profesoři jsou k vám naprosto přátelští a ochotní vám kdykoliv pomoct. Při rozhovoru s profesorem jste si rovni a nemáte pocit, že by profesor měl být „něco víc“. Zároveň se ve škole drží hesla, že žádný dotaz není špatný dotaz. Prakticky se tedy můžete zeptat na cokoliv a nikdo vás nebude zesměšňovat, naopak jsou rádi, že se zajímáte a snažíte se něco naučit. Na cvičeních pracujeme většinou ve dvojicích a na semestrálních projektech pak ve čtyřčlenných skupinách. Naučíte se tedy velmi důležité dovednosti pro budoucí zaměstnání, tedy pracovat v týmu a být kolektivní. Na zkoušce vás tu nebude nikdo vyhazovat proto, že jste řekli pár věcí špatně. Pokud uděláte něco špatně, tak se vás profesor pokusí nasměrovat ke správnému výsledku a nebude se vás snažit potopit. Hlavní je, že si uvědomíte svoji chybu a napravíte ji. Další skvělou příležitostí je povinná pracovní stáž, kterou musíte absolvovat během svého studia většinou místo jednoho semestru. Stáž si můžete vybrat jak v Dánsku, tak v úplně jiné zemi. Získáte tak pracovní zkušenosti již během svého studia.
Práce v Dánsku
Hledání práce v Dánsku není vůbec jednoduché a je to opravdu výzva, ale jakmile si práci najdete, dokážete se tu uživit sami a postavit se na vlastní nohy bez problémů. Obecně je velkým plusem znalost dánštiny, i když se tu bez ní obejdete. Dánové ovládají angličtinu velmi dobře. Pokud hledáte nějakou kvalifikovanou práci, určitě najdete nějaké mezinárodní firmy, kde vám bude stačit angličtina. Na druhou stranu v případě neodborné práce obvykle nebudete potřebovat dánštinu vůbec. Ovšem pro takovou práci v obchodě je dánština velmi důležitá. Pokud plánujete najít práci jen na pár měsíců, pak se vyplatí obcházet různé restaurace, obchody, bary, fast foody a podobně. Mezi servery, které můžete využít, a naleznout tak práci, patří třeba Jobnet, Jobindex, Denmark Jobs nebo Work in Denmark. Také jsou k dispozici různé personální agentury téměř v každém větším městě, které vám sice nedají stálou práci, ale aspoň nějakou.
Dánsko už roky patří k zemím s nejvyšší průměrnou mzdou na světě. Zároveň to ovšem neznamená, že by si Dánové žili na vysoké noze. S vysokými platy přicházejí i vysoké daně. Dánům to ovšem připadá přirozené a naprosto normální, protože jsou zvyklí na vysokou životní úroveň a za tu je potřeba platit.
Zaměstnanci si pak mohou naplánovat své pracovní dny podle svých potřeb. Pracovní doba je v Dánsku obvykle 37 hodin týdně. Většina z nich si tak zařídí kratší pracovní týden. To znamená, že pracují od pondělí do čtvrtka 8 hodin a pak v pátek odcházejí v brzkých odpoledních hodinách domů. Já momentálně pracuji v dánské firmě Trendhim, kde si mohu flexibilně nastavit hodiny, kdy chci přijít do práce, abych to zvládala zároveň se školou. Jako student pracuji přibližně 10 – 12 hodin týdně. V práci jsem v kolektivu mladých lidí jak z Dánska, tak z jiných koutů světa, proto mi pro mou práci postačí anglický jazyk.
Život v Dánsku
Jak jsem již psala výše, když si najdete v Dánsku práci alespoň na částečný úvazek při škole, tak se dokážete uživit sami. Velkou výhodou je, že studenti ze států EU nemusí platit školné, tzn. je pro ně toto univerzitní studium zdarma. Studenti mají v Dánsku i spoustu výhod, jako větší úlevy na daních, možnost získat stipendium a získávají různé slevy. Další kapitolou jsou dánské ceny. Z mého pohledu ceny již nejsou tak hrozné, ale stále jsou o dost vyšší než v České republice. Oblečení stojí přibližně stejně, potraviny jsou o něco dražší a liší se obchod od obchodu. Orientační cena pro chléb je 37 Kč, pro mléko 20 Kč, pro 1 kg sýra, který je tu opravdu drahý, to pak bude více než 160 Kč. Restaurace jsou velmi drahé a v barech se o víkendech po půlnoci nevyplatí tahat ani peněženku, cena alkoholu se totiž zvedne o dvakrát tak větší cenu než je ta původní, a mohli byste být ráno nemile překvapení. Dánské pivo se nemůže s tím českým srovnávat, ať už chutí (opravdu se těším na české točené pivo) nebo cenou. Točené pivo vás v baru pak může vyjít až na 70 Kč. Velmi oblíbená jsou tu plechová piva, která stojí přibližně 15 Kč. Jídlo v dobré restauraci vás bude stát více než 370 Kč, levnější pizza asi 210 Kč, oblíbené jsou tu ovšem obří velikosti pizz, které stojí okolo 700 Kč. Ve fast foodech jsou pak ceny jen o něco málo vyšší než v České republice. Například za cheeseburger si nezaplatíte 25 Kč, ale 35 Kč.
Dánové nejsou tak nepříjemní a chladní, jak se o nich říká. Naopak potkávám každý den usměvavé Dány, kteří mě jen tak pozdraví a dají se bez problému do řeči. Dánské počasí bych nazvala jako „aprílové počasí“ během celého roku. Už se mi také stalo, že jsem ráno šla do školy se sluníčkem a jarem v zádech a o pár hodin později jsem odcházela ze školy za sněhových přeháněk. Počasí ale není nic, co by Dány mohlo zastavit při jízdě na kole. Cyklistické stezky jsou tu snad úplně všude a ať je teplo nebo zima, vždycky potkáte každý den spoustu cyklistů. Jízdou na kole ušetříte dost peněz, protože jedna jízda městskou dopravou vás vyjde na 74 Kč. Cestování vlakem mezi vzdálenějšími městy je pak výrazně dražší. Například cesta z Horsens do Kodaně, přibližně 270 km, vydá na 1 400 Kč.
Většina příchozích má pak největší problém s hledáním ubytování. Já jsem měla to štěstí, že se v mém městě nachází studentské ubytování, něco jako studentské koleje. Dánské studentské koleje se nedají srovnávat s těmi českými, jsou to spíš takové byty či apartmány. Na apartmánu můžete bydlet po dvou či po třech, máte vlastní pokoj a pak společnou koupelnu a kuchyň. Celkem mě však zaráží, že organizace, která poskytuje studentské ubytování v mém městě, se z mého pohledu snaží dostat ze studentů co nejvíce peněz. Nájemné zde vyjde na jednoho 12 000 Kč na měsíc a dělají velké problémy při vracení depozitu. Proto jsme se nyní rozhodli odstěhovat. Z mých vlastních zkušeností není hledání ubytování opravdu jednoduché. Větší výhodu tu mají páry či manželé, kteří chtějí brzo zakládat rodinu. Nás, jako tři studenty, nechtěli minimálně do pěti bytů, protože si radši vybrali nějaký pár. Naštěstí jsme již narazili na milého pána, který nám pronajal velmi krásný byt. Měsíčně pak budeme každý platit přibližně 9 000 Kč. Další problém, na který můžete během hledání nového ubytování narazit, je vysoký depozit + předplacené poslední dva až tři nájmy. Nás vyšel depozit dohromady na 72 150 Kč a poslední tři předplacené nájmy pak vycházejí na stejně vysokou sumu, takže může být pro dost lidí opravdu velký problém zaplatit tak vysokou částku naráz.
Dánsko je velmi bezpečná země a má zdravotnictví na vysoké úrovni. Základní lékařská péče je v Dánsku zdarma, ale například léky vás vyjdou na vysokou částku, je tedy lepší dovést si nějaké s sebou. Co se týká zdravotního pojištění, pokud budete chtít v Dánsku studovat nebo pracovat, musíte se v ČR odhlásit ze zdravotního pojištění a vrátit pojišťovně průkazku pojištěnce. Pokud budete v Dánsku déle než 3 měsíce, co nejdříve si musíte zařídit žlutou kartičku - CPR -, což je obdoba rodného čísla. Žlutá karta slouží jako kartička zdravotního pojištění. Vyřízení všech dokladů vyžaduje návštěvu několika úřadů a vydání žluté karty trvá až 2 měsíce, při delším pobytu tedy raději navštivte úřady hned po příjezdu. Nejdříve si musíte vyřídit povolení k pobytu, potom na jeho základě CPR. Poslední věc, na kterou se musíte před odjezdem do Dánska připravit, je lékořice. Příchutě lékořice najdete úplně, ale úplně ve všem.
Mé rozhodnutí odjet studovat do Dánska považuji za jedno z nejlepších, co jsem kdy mohla udělat. Jediné, co mě mrzí, je rodina a mé hobby, které jsem musela nechat v České republice. Rodinu tak vídám párkrát do roka. Ale rodina chápe, že se mi tu líbí, a podporují mě, jak jen můžou. Všechno má svou cenu a vždycky musíme něco obětovat pro větší dobro. Studium v Dánsku za to rozhodně stojí.
Autorka: Karolína Beliharová
Chcete se vydat za studiem do zahraničí jako Karolína? Pak mrkněte na školy a agentury, jež vám se vším důležitým poradí!