Studium v Austrálii
Studium v zahraničí, konkrétně v Austrálii, je mezi mladými lidmi velice oblíbené. Kromě toho, že je Austrálie nádherná země, sem studenty láká možnost pracovat. Australské zákony studentům umožňují odpracovat dvacet hodin týdně, což většině mladých lidí výrazně pomůže. Studium v cizí zemi je tak hned levnější a práce v zahraničí je výborná zkušenost.
Práce v Austrálii jedině se studiem
Ten, komu se studovat nechce a rád by si v zemi klokanů pouze vydělal, má smůlu. Pracovat v Austrálii aniž byste u toho studovali, je možné jedině s business vízem. To je ovšem určeno spíš pro ty, kteří do Austrálie jedou na pracovní setkání či konferenci. Aby ho člověk získal, musí doložit zvací dopis nebo pozvánku na nějakou pracovní akci. Nechcete-li tedy investovat do vzdělání, ale pouze si třeba v létě vydělat, Austrálie se k tomuto účelu příliš nehodí.
Studium v Austrálii
Naopak pro ty, kteří do Austrálie jedou hlavně procvičit angličtinu a nejde jim o závratné výdělky, je Austrálie jako stvořená. Při studiu je možné odpracovat týdně dvacet hodin, v době prázdnin dokonce můžete pracovat na plný úvazek.
Pro koho je studium v Austrálii určeno?
Pokud jste se například nedostali v Česku na vysokou školu, není nic ztraceno. Jedním z ideálních řešení může být právě studium v Austrálii, neboť abyste mohli u protinožců studovat, nemusíte mít v Česku status studenta. Jediné, co potřebujete, je studentské vízum, a to Austrálie uděluje všem, kteří tam chtějí studovat.
Jak vyřídit studentské vízum
Víza vyřizuje australská ambasáda ve Vídni. V Česku existuje mnoho agentur, které vám zdarma či za poplatek vízum vyřídí. Výhodou spolupráce s agenturou je, že vám odpadne spousta papírování a vyřízení víza bude s velkou pravděpodoností rychlejší, protože agentury ví přesně, co je potřeba. Pokud chcete do Austráli odjet úplně na vlastní pěst bez zprostředkovatelů, najdete veškeré informace o vízech na stránkách australské ambasády.
S turistickým vízem nemůžete pracovat
O vízum nezapomentě žádat včas, jeho vyřízení může trvat i dva měsíce. Abyste studentské vízum dostali, musíte v Austrálii studovat minimálně tři měsíce. Pokud by váš pobyt byl kratší, dostanete turistické vízum. To vám však neumožní pracovat.
Nejvíc informací o vyřízení víza najdete na stránkách australské vlády.
-
BOHEMIA INSTITUT
Praha 10 -
LONDON INSTITUTE PRAHA s.r.o.
Praha 1 -
Cool Study
Sedlčany -
STUDYLINE
Praha 1 -
Camp Center International s.r.o.
Vysoká nad Labem
Kolí stojí studium v Austrálii?
Obecně není studium v Austrálii nejlevnější záležitostí. Díky práci se vám velká část nákladů vrátí. Pokud budete pracovat dostatečně dlouho, možná si dokonce vyděláte. Na začátku cesty však musíte mít dost peněz, abyste si mohli zaplatit školu, první měsíc ubytování a hlavně letenky.
Cena jídla
Samozřejmě nikdo není schopne říct, kolik přesně utratíte za jídlo. Potraviny však nejsou v Austrálii příliš drahé. V průměru za jídlo člověk utratí asi padesát australských dolarů týdně. Chleba stojí například zhruba 3,5 AUD, litr mléka 2 AUD. Za hlavní jídlo dne v restauraci můžete zaplatit až pětadvacet AUD (nejméně deset), proto je pro studenta samozřejmě výhodnější stravovat se jinak.
Ubytování
Při studiu v Austrálii určitě nebudete bydlet v hotelu, neboť by se vám to velice prodražilo. Za hostel za týden zaplatíte do 150 AUD, hostitelská rodina vás bude stát o padesát AUD více. V ceně je však obvykle strava, a proto ji jako nejpohodlnější ubytování volí většina studentů. Pokud si najdete rodinu, která hostí studentů více, cena bude levnější. Až si v Austrálii zvyknete, můžete si zkusit najít podnájem, který vyjde výrazně levněji. Pokud vás bude v bytě víc, můžete se dostat i na polovinu ceny oproti ubytování v hostitelské rodině.
Doprava
Pokud budete bydlet daleko od školy a práce, hromadná doprava se celkem prodraží. Nejvýhodnější je pořídit si předplacenou jízdenku. Využít můžete buď jízdenku ohraničenou časově nebo na počet jízd.
Zábava
Určitě využívejte studentských slev, díky kterým můžete hodně ušetřit. Základní cena lístku do kina může být i 18 AUD.
Obecně se dá říct, že týdně utratíte něco okolo 150 - 170 AUD.
Jak najít práci
Práci si nemůžete najít předem, což může někoho znervózňovat. Obavy jsou však zbytečné, práci najdete skutečně každý. Pokud je vaše angličtina špatná, nenajdete práci hned, proto je ideální navštívit dříve jazykový kurz (intenzivní konverzační - s výběrem Vám poradí jazyková škola ve Vašem okolí).
Pro hledání práce budete samozřejmě potřebovat anglický životopis. Pokud si nevíte rady s tím, jak ho napsat, určitě vám pomůže pár rad, jak napsat životopis v angličtině a motivační dopis v angličtině.
Kolik si vyděláte?
Výše výdělků samozřejmě záleží na tom, jakou práci si najdete. Obecně platí - čím lepší angličtina, tím kvalifikovanější práce a více peněz. Odměny pro studenty se obvykle pohybují okolo 10 AUD na hodinu. Pokud budete pracovat všech dvacet povolených hodin týdně, vyděláte si tedy 200 AUD, což vám pohodlně zaplatí náklady na život. Budete-li chtít i něco ušetřit, aby se vám zaplatila letenka a škola, musíte objevit pár fíglů, jak ušetřit a najít si dobrou práci. Pokud však budete v Austrálii dostatečně dlouho, určitě se v tom naučíte rychle chodit.
Jak se tam dostat?
Jak nejlevněji do Austrálie? Pro našince přichází v úvahu pouze letecká přeprava. Pokud poletíte z Prahy, můžete vybírat spojení například přes Londýn, ale nově také přes Dubaj. Levné letenky do Austrálie si rezervujte vždy co nejdříve před odletem. Ušetřit tak můžete tisíce.
Odkazy, které se při studiu v Austrálii můžou hodit
- Austria.embassy.gov.au Informace australské ambasády o studentských vízech
- Immi.gov.au Obecné informace australské vlády pro studenty
- Australská ambasáda Stránky australské ambasády ve Vídni
- Australská vláda Hledání práce přes oficiální stránky australské vlády
- Workingin-australia.com Portál o práci v Austrálii
- SeasonalWork.com Portál o sezónní práci v Austrálii
Pokud uvažujete o vyjetí do ciziny, doporučujeme vám přečíst si články práce v zahraničí, brigády v zahraničí a studium v zahraničí.
Sdílet tento článek
Byl pro Vás článek užitečný?
Diskuze k článku
Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?nemáte někdo zkušenosti se získáním stipendia na studium univerzity v Austrálii?
Vypadá to docela komplikovaně, tak bych něčí osobní zkušenost hodně ocenila:)
Předem díky
v Austrálii jsem strávila nějaký ten čas a pokud byste potřebovali rady, info apod., určitě se mi ozvěte na . Se vším ráda pomůžu ;)
Jsem v Sydney pul roku , a rad kazdeme pomuzu , hlavne pri vyberu s agenturou , rada z nich nepracuje tak jak má. Ja jsem ze svoji agenturou naprosto spokojeny!
Pokud máte nekdo zajem napiste na : , povim vám vsechny + a - AU.