Studium ve Švédsku - Luleå
Jak to začalo
Nápad studovat ve Švédsku vznikl vlastně náhodou - s přítelkyní jsme přemýšleli, kam bychom se ještě mohli podívat do světa a studium byl nejjednodušší způsob, jak někam vyjet. Nakonec padla volba na švédské městečko Luleå, kde tamní univerzita nabízela magisterský program E-commerce. K tomuto oboru máme oba velmi blízko a navíc byl program zařazený jako navazující studium a trval pouze jeden a půl roku.
Přijímací řízení
Samotná přihláška se podávala online, nicméně k přijetí na školu bylo potřeba doložit spoustu papírů, z nichž některé jsme získávali obtížně (doporučující dopisy, soudně ověřené překlady diplomů), jiné se nám získat vůbec nepodařilo (víte například, že notáři ze zákona nesmí udělat a ověřit kopii cestovního pasu?). Samozřejmostí byla nutnost složit mezinárodně uznávanou zkoušku z angličtiny. Každý jsme nakonec nashromáždili hezký komín dokumentů, vše úhledně zabalili a poslali do Švédska. K našemu úžasu i ne zcela kompletní podklady hladce prošly a nás přijali.
Ubytování
Přestože nám vyrozumění o přijetí došlo s dostatečným předstihem a škola nám poslala i obsáhlé materiály o tom, co, kde a jak zařídit, shánění ubytování se ukázalo jako dost náročné. Ve Švédsku se totiž nehraje na tržní prostředí, ale na pořadníky. V praxi se pak Švédové pro jistotu do pořadníku na koleje zapíší v různých městech už někdy na střední, takže šance sehnat dobré a levné bydlení je pro zahraničního studenta dost malá. Nezbylo tedy než slevit z požadavků na vzdálenost od školy nebo na cenu. Nakonec jsme sehnali hezký a poměrně nový byt 2+kk hned vedle školy, ale bohužel ve srovnání s běžným studentským bydlením dost drahý. Odjeli jsme tedy s tím, že se pár měsíců nějak protlučeme a pak se přestěhujeme do levnějšího.
Ve Švédsku je naprostým minimálním standardem bydlení v samostatném pokoji, což využívají "single" studenti. Většina se ale do místa studia přestěhuje se vším všudy, tedy s vlastním nábytkem a především partnerem. Na dračku jdou tedy hlavně samostatné byty. Koleje nemají s českými kolejemi nic společného, rozhodně tam nenajdete žádnou kolejbábu nebo podobné zhůvěřilosti. Jedná se zkrátka o normální bydlení.
Škola
Univerzita v Luleå je poměrně mladá a jedná se především o technickou univerzitu, i když se na ní vyučují okrajově i pedagogové nebo třeba herci. Spousta zdejších technických oborů je ve Švédsku unikátních, například z oborů vodní energie nebo hornictví. S ostatními obory je to o poznání horší. Ve Švédsku panuje mezi univerzitami nemilosrdný boj o studenty a na nehostinný sever se místní mládeži příliš nechce. Má to ale své výhody - obory jsou malé a přístup je tak velmi osobní.
Náklady
Ačkoliv lze jednoduše požádat o stipendium ze Swedish Institute, nevím o žádném Evropanovi, který by jej získal - tato stipendia jsou primárně určena studentům z daleko chudších zemí, než je Česko. Dopadli jsme tak i my, takže celý pobyt jsme si financovali z vlastních (a zapůjčených) kapes. Ačkoliv je Švédsko jednou z nejdražších zemí Evropy, nejsou náklady na studium zase tak vysoké. V Luleå se dá bezpečně vyžít i s 10 000 Kč na měsíc, i když při této částce si jen výjimečně dopřejete k jídlu něco jiného než instantní nudle. S rozpočtem 15 tísíc si můžete dopřávat relativně slušný život a sem tam i nějaký výlet. Jako studenti můžete bez větších omezení pracovat.
Ceny orientačně (1SEK = cca 3 Kč):
- Nájem (pokoj s vlastní koupelnou a vařičem, velká kuchyňka a spol. místnost na chodbě, včetně elektřiny, vody, internetu atp.) - cca 2100 SEK.
- Nájem (byt 2+1, 2+kk) - cca 4000-6000 SEK dle vzdálenosti od školy a stavu budovy
- Jízda autobusem - 16 SEK (studentské časové jízdenky jsou podstatně výhodnější)
- Oběd v menze - min. 40 SEK (i Švédové si nosí jídlo z domu a ohřívají zdarma v mikrovlnkách)
- Starší kolo - 200-1000 SEK (podle stavu, sezóny a schopnosti shánět)
- Pivo (v samoobsluze - 3,5% alkoholu) - cca 7-8 SEK
- Pivo (v baru) - minimálně 40 SEK (v baru nikdo nepije, paří se doma)
- Jídlo - odhadem 2x tolik co v Česku
- Hovorné na mobilu - min 2x levnější než v Česku, často zdarma ve vlastní síti.
Kam se podívat
Určitě navštivte okolí Luleå, konkrétně nějaké ostrovy v souostroví, Gammelstad apod. V areálu univerzity určitě zajděte do Teknikens Hus. V zimě nesmíte vynechat bruslení na ledové dráze na řece a skvělý zážitek jsou také sněžné skútry. Ostatní zajímavá místa jsou bohužel dostupná bez auta obtížně a jsou daleko - tedy na české poměry. Ve Švédsku je nějakých 300 km víceméně za rohem.
V Kiruně je obrovský a velice moderní důl na železnou rudu, který vlastně celou oblast živí. Kousek odtud se přes zimu staví Icehotel ze sněhu a ledu, podobnou atrakci naleznete také ve finském Kemi. Z národních parků doporučuji navštívit okolí Abisko, nezapomenutelné jsou také norské Lofoty a vůbec celé norské pobřeží. Ve Finsku dále můžete v Rovaniemi navšívit vesničku, kde bydlí zaručeně pravý Santa Claus.
Jak do Luleå
Do Luleå je to z Čech zhruba 2500km, takže na autobus rovnou zapomeňte. Až na pár výjimek se z Luleå létá pouze do Stockholmu, zato však téměř každou hodinu. Do Stockholmu se dostanete také vlakem, ale cesta trvá přes 12 hodin a cenově často vyjde dráž než letadlo. Ve Stockholmu pozor na dopravu letiště - centrum, všechny letiště jsou velmi daleko od města. Před koupí letenek u místní aerolinky SAS doporučuji vždy prověřit, zda trasu nelétají nějaké nízkonákladové letecké společnosti, často výrazně ušetříte.
Cesta vlastním autem je také možná, ale pozor na nutnost mít v zimě zimní obutí - silnice se nesypou, takže je v zimě tvoří prakticky čistý led. Standardem jsou zimní penumatiky s hřebíky. V zimě budete mít také problém s parkováním, protože většina míst je vyhrazených a kvůli sněhu jinde nezaparkujete. Auto je určitě praktičtější si raději půjčit, což při využití různých akčních nabídek vůbec není drahé.
Co vás určitě překvapí
- Učitelé se oslovují naprosto neformálně křestním jménem. Z české výšky si asi budete dost dlouho zvykat :-)
- Velké množství obyvatel v celém Švédsku jsou přistěhovalci z Blízkého východu a Asie. Také mezi studenty, hlavně anglických programů, je často více studentů z Asie než Švédů.
- Švédsky se dá naučit (když zaberete) za pár měsíců
- Prakticky všichni mluví perfektně anglicky
- V Luleå se každoročně připravuje ledová dráha na řece o délce kolem 10 km. Led je tak silný, že v zimě se na moři značí silnice a kamiony tudy sváží dřevo z ostrovů.
- Ve švédském supermarketu najdete často více druhů českých piv než v obchodě v Česku
Galerie
Areál univerzity
V zimě slunce vychází jen na pár hodin a pohybuje se velmi nízko nad obzorem
Luleå Gammelstad
Staré kostelní město Gammelstad, národní památka UNSECO
Isbana - bruslařská dráha
10 km dlouhá bruslařská dráha na řece se obtáčí kolem celého vnitřního města
Autor: Lukáš Nevosád
Sdílet tento článek
Byl pro Vás článek užitečný?
Diskuze k článku
Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?taky přemýšlím o studiu v zahraničí, moc děkuji za zajímavý článek. Chtěl bych se zeptat, z čeho jste se učili na TOEFL a jestli to jde bez nějakých kurzů. Stačí si projet ty odkazy na Fulbrightově komisi, dá se tam prý něco půjčit. Díky moc
velmi pekne by som Vas poprosila o radu na koho sa mozno obratit v pripade zaujmu o zamestnanie v Lulea - staci anglicky jazyk, resp. zaklady nemciny? V pripade potreby zamestnavatela nevidim problem v snahe zvladnut aj svedstinu. Pekne by som poprosila o akekolvek kontakty na ludi, resp. priamo spolocnosti, prip. aj personalne agentury, ktori by vedeli seriozne zabezpecit pracu v oblasti manazmentu kvality, auditov, resp. administrativy, ci cohokolvek ineho. Tiez by som bola velmi vdacna, ak by ste mohli poradit, ci je mozne najst lacne ubytovanie aj inym sposobom ako cez spominany poradnik? Vedeli by ste poskytnut aj konkretne kontakty? V neposlednom rade cestovanie - letecky s prestupom v Stockholme, ak som spravne pochopila. Alebo je letecky aj ina moznost napr. zo Slovenska, resp. Viedne? V akom rozpäti je mozne zohnat spominane letenky? Doposial sa mi "podarilo" najst v cene cca 440 Eur. Za akekolvek rady budem uprimne vdacna a v pripade osobneho vyskytu poskytnutu pomoc rada vykompenzujem. Ak sa smiem spytat... nachadzate sa este vo Svedsku alebo ste uz doma?
Vopred dakujem.
S pozdravom a prianim vsetkeho dobreho
Ada
Děkuji za info! :)