Evropská dobrovolná služba
Základní informace
Evropská dobrovolná služba – European Voluntary Service (EVS) je zajišťována Evropskou unií a umožňuje mladým lidem pracovat jako dobrovolníci v zahraničí. Doba pobytu v cizí zemi je většinou 2 – 12 měsíců a dobrovolníkem se může stát člověk ve věku 18 až 25 let. Pro lidi s omezenými příležitostmi jsou nabízeny i kratší programy. Na EVS je možné se přihlásit samostatně, nebo ve skupině (až 100 lidí).
Do programu jsou zapojeny všechny země Evropské unie, Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko. EVS spolupracuje i s dalšími zeměmi ve východní Evropě, Jižní Americe, Karibiku a Pacifiku, Asii i Africe.
Náklady a pracovní náplň
Dobrovolníci zapojení do EVS pracují na plný úvazek a na oplátku mají hrazeno ubytování a stravování, pojištění, cestovní náklady, případná víza a očkování a kapesné, které se liší podle jednotlivých zemí. Účast v EVS je bezplatná, náklady hradí Evropská unie. Dobrovolníci mohou pracovat v různých organizacích nebo sdruženích, které se zaměřují na oblasti jako je kultura, sport, sociální péče, historie, umění, ochrana obyvatelstva, ekologie, rozvojová spolupráce a další.
Během pobytu v zahraničí nemá dobrovolník status studenta, nepobírá tedy v České republice žádné sociální dávky (např. přídavek na dítě, sirotčí důchod). Stát za něj neplatí zdravotní a sociální pojištění, musí se proto na příslušných úřadech odhlásit (v případě pobytu v zahraničí delšího než 6 měsíců), nebo si pojištění platit. Dobrovolníci EVS získávají na dobu pobytu v zahraničí úrazové a zdravotní pojištění.
Jak se EVS zúčastnit
Lidé, kteří se chtějí zúčastnit EVS programu, musí nejprve zkontaktovat vysílající organizaci ve své zemi. Jejich seznam můžete nalézt na této adrese po zadání Country - Czech Republic a Type of accreditation - Sending organisation. Poté si zájemce vybere z nabídky dobrovolnických pozic na stejných stránkách vhodný projekt a pošle svůj životopis a motivační dopis hostitelské organizaci.
Vyhledávání projektu může být zdlouhavé, protože o účast je v některých případech velký zájem a v přehledu projektů se neuvádí, zda jsou už obsazené. Je proto lepší hned na začátku obeslat větší počet projektů.
Pokud je dobrovolník hostitelskou organizací přijat, vysílající organizace za něj podává žádost o vyslání na dobrovolnou službu. V případě, že je projekt schválen, může zájemce odjet do hostitelské země nejdříve za tři měsíce od doby uzávěrky, ke které se žádost podávala.
V rámci EVS musí účastník absolvovat čtyři školení - předodjezdové, popříjezdové, hodnotící v prostřed pobytu a hodnocení po návratu. Po ukončení pobytu dostává dobrovolník YOUTHPAS, který dokládá, že se EVS zúčastnil.
Zkušenosti s prací dobrovolníka si můžete přečíst v článku Evropská dobrovolná služba – Dobrovolný sociální rok v Německu.
Zajímavé odkazy:
- Evropská dobrovolná služba
- Mládež v akci
- Seznam projektů pro dobrovolníky
- EVS
- Společenství Vita
- Skaut
Sdílet tento článek
Byl pro Vás článek užitečný?
Diskuze k článku
Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?jen bych rád vysvětlil, že EVS je vzdělávací program pro mladé Evropany, proto ta věková hranice, samozřejmě 40-cátníci mají také co nabídnout, ale tento program je plně hrazen a předpokládá se, že pracující lidé již tutu finanční podporu nepotřebují.
Jirka
zkuste si přečíst naši aktualitu s nabídkou dobrovolnictví v Peru. Je v ní odkaz na stránky, kde najdete nabídku pobytů pro dobrovolníky z celého světa. Programy bývají někdy docela náročné finančně, ale nabídka je velká. www.nazkusenou.cz/zi…
neměli byste pro mne radu, jak najít nějaké dobrovolnické programy či stáže v Africe?
Děkuji
Zuzka