Jak na střední do Ameriky bez agentury (1.díl)
Jak to začalo
Jednou večer jsem si řekla, že by nebylo špatné alespoň na rok vypadnout z rodné hroudy do světa. Prohledala jsem skoro všechny agentury nabízející pobyty v zahraničí, ale nijak mě to nezaujalo. Prišlo mi, že si agentura bere hrozný prachy za zprostředkování. Prostě sem si začala hledat školu sama.
V Americe je problém v tom, že zahraniční student musí i státní školu platit. Věděla sem, že soukromé vysoké nabízejí finanční pomoc na bázi nouze a ne toho kolik umíš. A tak mě napadlo, ze třeba i soukromé střední jsou štědré.
Příprava
Rozsáhlá síť středních soukromých škol je v Anglii, Švýcarsku, Kanadě a USA. Dohromady jsem obeslala něco přes 300 škol.
Perfektní vyhledávání i s rozsahlými informacemi je na www.petersons.com, kde stačí jít do sekce K-12 a pak už jen zadat preference. Vybrat si ty školy, co vypadají slibně, rozeslat maily a pak už jen čekat a čekat a čekat. No, vlastně se vyplatí ozvat se i školám, které nevypadají tak slibně, člověk nikdy neví. Většina škol je natolik slušná, že odpoví, i když třeba jen s tím, ze nemůžou přijímat zahraniční studenty nebo nemůžou poskytnout finanční pomoc.
Jak napsat žádost o stipendium
V úvodním emailu není vůbec od věci se představit v nejlepším světle. Pokud trochu přeženete svoje kvality, vůbec nevadí. Oni se po tom zas tak pídit nebudou a vy budete vypadat lépe. Navíc pokud vaše výsledky ve škole nejsou zrovna růžové, nebojte se napsat, ze patříte do elity třídy. Americké školství je založeno na přemýšlení, ne memorování, takže pokud umíte hledat v poznámkách a přemýšlení vám není cizí, máte vyhráno.
Další věcí jsou mimoškolní aktivity, nebojte se jich pár uvést, ale zase ne moc, abyste nevypadali příliš horlivě. Prostě snažte se udělat dobrý první dojem. Oni si vás spíš zapamatují, když budete působit jako zajímavý a jedinečný člověk, než když napíšete mail o těchto třech větách: “Jsem z České Republiky. Chci stipendium. Dáte mi ho?” Níže uvádím mail, který jsem posílala do škol já, jen tak pro inspiraci.
Hello,
I’m really interested in your school program. I’m from Czech Republic and I want to study abroad, to learn more about different cultures and improve my English. I study French section of Gymnasium Jana Nerudy in Prague, one of the most difficult schools in our country. I’m in 11th grade. I desire to study at your school 11th grade and 12th grade or only 12th grade. My results are in the first 30÷ of my class and also of my school. After school I play saxophone, piano and I started to play guitar. I play French theatre, I go to the seminary of literature and history. I love to take photos and develop them at home. I’m fluent in Czech, French and Slovak.
My question is if I could qualify for the financial aid. Our family could take only about 5,000 $ or much more less (If it is possible) because our annual entry is about 11,500 $.
Thank you for your answer Ludmila Sobkova
Kdy se přihlásit
Poslední doporučení je ohledně času. Doporučuji se hlásit co nejdříve, protože pokud se hlásíte po první uzávěrce přihlášek (já se hlásila až na třetí nebo čtvrté kolo), tak je finanční pomoc nejistá. Většina škol má uzávěrku mezi prosincem a únorem.
Přijemné hledání a hodně štěstí. Stojí to za to, jsem živoucím a velmi spokojeným důkazem.
Druhý a třetí díl seriálu najdete v článcích Jak na střední do Ameriky bez agentury (2.díl) a Jak na střední do Ameriky bez agentury (3.díl)
Autorka: Lia
Zdroj: Studujemevusa.com
Sdílet tento článek
Byl pro Vás článek užitečný?
Diskuze k článku
Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?Vopred Dakujem ! ;)