Au-pair v Anglii a v dalších částech Velké Británie
Základní informace
Velká Británie patří díky své historii a kulturnímu vyžití k světově nejoblíbenějším a nejvyhledávanějším destinacím. Pokud vás láká možnost stát se na několik měsíců platným členem britské rodiny (včetně jejích zvyků a životního stylu), přihlaste se do programu au-pair. Díky tomuto typu práce v zahraničí se zdokonalíte v angličtině a zblízka poznáte britskou kulturu.
Obecné informace o tom, kdo to je au-pair a jak vybírat hostitelskou rodinu, najdete v článku Au-pair pobyty.
Požadavky na au-pair v Anglii
- alespoň středně pokročilá úroveň angličtiny
- věk mezi 18 a 30 lety
- svobodná/ý, bezdětná/ý
- zkušenost s péčí o děti a domácími pracemi
- dobrý zdravotní stav
- čistý trestní rejstřík
- zodpovědnost, samostatnost, časová flexibilita
- přizpůsobení se anglickým zvykům a životnímu stylu rodiny
- rodiny upřednostňují nekuřáky
Uvádí se, že budete potřebovat alespoň středně pokročilou znalost angličtiny - úroveň SŠ (tj. B1). Než odcestujete, doporučujeme proto absolvovat kurz angličtiny. S výběrem kurzu vhodné pokročilosti Vám pomůže jazyková škola ve Vašem městě.
Pokud proti tomu hostitelská rodina nic nenamítá, lze však vyjet i se znalostí slabší. Rodina vám může poskytnout příspěvek na kurzy v Británii - ať už ve státních či soukromých školách. Také vám dopředu dokáže vytipovat kurzy v dané lokalitě. Jejich otevírací doba je přizpůsobena možnostem au-pair, zpravidla na ně budete chodit dva dny v týdnu.
Au-pair většinou žije s rodinou a na celou dobu se stává jejím platným členem, existuje však možnost bydlet samostatně a do rodiny pouze docházet na dohodnutý čas. V prvním případě má au-pair nárok na samostatný pokoj a stravu (i v době osobního volna).
Výhody práce Au-pair v Anglii
Kromě klasických výhod práce Au-pair přináší ta ve Velké Británii hned několik výhod a důvodů, proč sem jet.
- nativní angličtina mluvčích - kde jinde se ji naučit nejlépe,
- možnost poznat “obávanou” anglickou kuchyni,
- velké zastoupení agentur a poptávaná země - snazší sehnat dobrou rodinu,
- vyšší kapesné od 70 GPB,
- 1-2 dny volna,
- možnost navštěvovat jazykovou školu,
- řidičský průkaz není povinný.
Práce Au-pair
Stanovte si, co budete dělat a další podmínky s rodinou dopředu, neboť existuje několik programů au-pair:
- Standardní - pracovní doba je dvacet pět až třicet hodin týdně. Zahrnovat bude potom péči o děti a související činnosti.
- Au-pair Plus - pracovní doba je třicet pět až třicet osm hodin. Povinnosti jsou stejné, starost o děti a činnosti, které se dětí týkají.
- Programy časově náročnější (tzv. Mother's help) - zpravidla pro zkušenější au-pair, mívají vystudovanou příslušnou školu (pedagogika atd.). Pak se budete své pozici au-pair věnovat až pětačtyřicet hodin v týdnu. Na starost budete mít i domácnost (povinnosti typu žehlení). Uchazeč/ka potom musí být starší (alespoň dvacet let), měl/a by disponovat komunikativní znalostí angličtiny a být ochoten či ochotna zůstat alespoň jeden rok.
A ujasněte si i to, co dělat nebudete. Mějte úkoly dány písemně a rozhodně tak učiňte i tehdy, když si rodinu vybíráte sami, bez agentury. Pokud neporozumíte některému z požadovaných úkolů, určitě se co nejdříve doptejte. Nikdo vás nesmí nutit dělat to, co nemáte předem domluveno a sepsáno. Tzn. jste-li au-pair, mezi vaše povinnosti nepatří péče o zvířata, velký úklid atd.
Tři večery v týdnu po vás mohou rodiče žádat tzv. babysitting, tj. hlídání dětí i v tuto dobu. Jinak máte volno a jedenkrát týdně byste měli mít volno celý den – alespoň v neděli. Uvádí se minimální hranice den a půl až dva. Budete-li tu déle než rok, jsou vám garantovány čtrnáctidenní placené „prázdniny”.
Některé rodiny hledají výpomoc i na tyto náročnější činnosti, pak jsou ale začleněny do speciálních programů typu Au-pair ke koním nebo Au-pair couple (stále více vyhledávaný program určený párům, kdy se povinnosti dívky týkají standardně dětí a chlapec se například stará o zahradu).
Praktické rady pro začínající Au-Pair
S agenturou nebo bez?
Agentura spolupracuje s prověřenými rodinami, takže máte záruku, že například dostanete dohodnuté kapesné. Vazeb na hostitelské rodiny má více. Tím vám umožní v krátkém čase vybrat tu správnou, a to i tehdy, pokud máte speciální požadavek. Zprostředkuje vám kontakt s vybranou rodinou a je vám k dispozici, pokud budete potřebovat s čímkoli poradit, ať se to bude týkat nezbytných dokumentů (dopis rodině) nebo třeba budete mít otázky ohledně rozsahu pojištění. A současně se na ni můžete obrátit, pokud byste například chtěli rodinu změnit.
Reference
Reference jsou ve Velké Británii běžné, setkáte se s nimi i například při žádosti o zaměstnání, takže je budete potřebovat i jako au-pair. Budete potřebovat:
- tzv. charakterovou referenci - vyplňovaný má povinnost napsat postavení vůči vám (měl by to být například váš vyučující, ne kamarádka), jak dlouho vás zná a tím nejdůležitějším bodem bude popsat právě to, jaké osobnostní předpoklady máte pro práci s dětmi (jste trpěliví, spolehliví, zodpovědní).
- druhá popisuje na začátku obdobně to, co první varianta, tedy v jakém vztahu je pisatel reference vůči uchazeči o post au-pair atd. Klíčovou informací u tohoto typu jsou pak údaje o zkušenostech s péčí o děti. Nemusíte mít praxi například jako vedoucí na táboře, jelikož nejste chápáni jako profesionálové. Coby reference vám tak bude stačit i kupříkladu hlídání dětí příbuzných a známých.
Reference by většinou měly být maximálně čtyři. Podobu budou mít buď dopisu nebo dotazníku, který vám dá agentura. Součástí reference jsou i kontaktní údaje na jejího autora, agentury si mohou tuto položku chtít ověřit.
Dárek pro rodinu
Hračky nebo sladkosti dovezené dětem mohou být pro rodiče prosazující přísnou výchovu nepřijatelné. Stejně tak pro některé dospělé je problematický dar alkohol (z důvodu víry atd.). Nejlépe je zařídit se podle zájmů dětí i dospělých, zohlednit životní styl rodiny atd. Nenapadá-li vás přece jen žádný dárek “na míru” a chcete něco neutrálního, volte typicky české výrobky či produkty, oblíbenou možností jsou třeba oplatky.
Náklady
První část tvoří poplatky agentuře, při registraci zaplatíte od cca 500 Kč zálohy. Doplatek uhradíte až v případě, že se s rodinou skutečně dohodnete. (Od 2000 Kč za dlouhodobé pobyty, to znamená ty, které budou trvat alespoň 7-12 měsíců.) Potřebovat budete i potvrzení o vašem zdravotním stavu, za cca 100 Kč, výpis z Rejstříku trestů bude stát také 100 Kč. Sami si budete hradit dopravu do cílové destinace (letenka), rodina vám však může proplatit cestu z letiště či nádraží. Rodiny někdy přispívají i na jazykové kurzy. Jste tu jako host, takže máte zdarma ubytování i stravu. Nejste zaměstnanec, takže jako odměnu za výše uvedené činnosti dostáváte právě kapesné. Než ho dostanete, doporučuje se mít s sebou cca 150 euro na pokrytí výdajů právě třeba za kurzy.
Doprava
Do Velké Británie jako au-pair můžete i bez řidičského průkazu, pak si hledejte rodinu spíš na venkově. Ve větších městech představuje řízení výhodu.
V Londýně můžete využít i hromadnou dopravu, proto se vám zaručeně vyplatí modrá Oyster Card. Ušetříte s ní a například v autobusech se bez ní už dnes téměř neobejdete, buď zaplatíte s ní nebo s bezkontaktní platební kartou. Karta je zdarma, ale budete za ni platit zálohu, ta v současnosti (5/2016) je 5 liber, které jsou vratnou zálohou. Kartu si musíte nabít na minimálně dalších 5 liber. Na metru díky Oyster Card může být úspora až 50 %.
Jak se dopravit:
- letecky - lze využít nízkonákladových společností, pozor na zavazadla (nutno doplatit velké dolů), pozor na skryté poplatky (check-in na letišti, nevytištěné boarding pass): Ryanair, EasyJet, BmiBaby, Click4sky, Jet2, Thomson, Wizz Air
- autobusem - nižší stálé ceny, není komfortní, pomalejší, např. RegioJet
- vlastním autem - nejpohodlnější, převezení nejvíce věcí, vhodné pro dopravování se po Británii, jen nezvyklé řízení při ježdění vlevo, náročnější, přes moře trajektem nebo Eurotunelem
Kdy jet?
Začíná se hodně jezdit už v červnu a hlavní vlna zájmu opadá v září. Druhým populárním obdobím je začátek roku.
Na jak dlouho?
Agentury jsou schopny nabídnout i kratší letní pobyty v délce dvou měsíců. Existují i rodiče, kteří o prázdninách hledají někoho, kdo se o děti postará. Ale nezapomeňte, že hledání hostitelské rodiny může trvat déle, jde totiž také o období dovolených.
Minimálním standardem je zůstat v rodině alespoň tři měsíce. Pro rodiny je optimální, pokud s nimi můžete strávit minimálně půl roku až rok; to je z důvodu toho, že děti špatně snášejí častější změny au-pair v rodině.
Nastaly problémy
S rodinou byste si měli otevřeně pohovořit, pokud máte k něčemu výhrady. Jestliže to nepomůže, kontaktujte zástupce své mateřské agentury. I oni budou usilovat primárně o řešení smírné. Agentura sehraje roli jakéhosi prostředníka mezi vámi oběma. Nestačí-li to, držet vás nikdo nemůže, rozhodnout se, že rodinu opouštíte, smíte kdykoli. Že končíte, byste měli dát vědět hlavně své host rodině. Je to slušnost a mnohdy jim na vás hlídání dětí prostě závisí, tak jim dopřejte prostor, aby se dle toho zařídili. Agenturu informovat nutně nemusíte.
Onemocníte
V takové situaci si samozřejmě smíte dojít k lékaři a jste zproštěni povinnosti péče o děti, je na rodině, aby si nějakým způsobem tuto situaci zařídila. O svou finanční odměnu však nepřijdete. Systém zdravotního pojištění zde funguje trochu jinak než u nás. Pokud tu pracujete, strhávají se vám odvody ze mzdy. Nepracujete-li, máte nárok na to, aby vám byla zdarma poskytnuta standardní péče. Připlatit si můžete například za služby soukromých lékařů. Podrobněji o pojištění dále.
Specifika práce Au-pair v Anglii
Výběr lokality a jazyk
V případě, že budete chtít strávit čas jako au-pair ve Velké Británii, stane se pro vás podstatným výběr konkrétní lokality, a to hned z několika důvodů. Pokud budete chtít zůstat v Londýně, bude to zpravidla klást vyšší nároky na vaši jazykovou vybavenost. Nemusíte ovšem zoufat, pokud vaše angličtina zatím není perfektní. Jen je potřeba si vybrat spíše v okrajových čtvrtích nebo se uchýlit na venkov. Také se může stát, že o vás projeví zájem přistěhovalecká rodina, kterých žije právě v Londýně a dalších velkých městech mnoho. Máte ale volbu na libovolné město ve Velké Británii.
Místo pobytu a řidičský průkaz + co specifika řízení?
Rodiny řidiče preferují, ale není to nutnost. Bude vám stačit řidičský průkaz vydaný v ČR, měnit si ho nemusíte, alespoň tedy pokud vlastníte takový, který má na sobě modré logo EU. Máte-li starší, potřebujete jej vyměnit za ten nový.
Zvyknout si budete muset nejen na řízení vlevo a zdejší pravidla silničního provozu se liší také rychlostními limity. S tím souvisejí rovněž specifika angloamerického měrného systému, tedy rychlost uvedená v mílích.
Výše kapesného
Od vašich povinností se odvine i výše kapesného. Au-pair si aktuálně (tzn. květen 2016) vydělají 70-80 liber týdně, au-pair plus asi 90 liber a Mother’s help si přijdou na 120-200 liber.
Minimální výše je dána zákonem. Ve Velké Británii je to 70 liber týdně (5/2016). Na kapesné mají vliv i další faktory jako lokalita. Průměrné kapesné se vyšplhá na cca 90 liber (5/2016). Konečnou částku vám sdělí agentura spolu s nabídkou rodiny, kterou vám najde.
Jako Au-pair budete mít asi problém si založit bankovní účet zde, ale zkuste to. Jeho vedení je zdarma. Jinak zkuste požádat vaší banku o zřízení librového účtu a zjistěte si podmínky SEPA plateb a výběrů z bankomatů v Británii.
Délka pobytu
Minimálně tu budete muset zůstat dva, lépe tři měsíce. Pro vycestování vám stačí platný občanský průkaz. Maximum délky pobytu jsou dva roky. Své působení tu ukončit můžete i předčasně. Výpovědní lhůta je zpravidla dva týdny, aby se za vás stihla najít náhrada. A ta platí pro obě strany.
Kontakt s rodinou
Kupte si místní SIM kartu, pokud vám ji rodina nedá. Máte dvě možnosti:
- dobíjet si kredit (Pay as you go) - v bankomatu, stíracími kupóny, kreditní či debetní kartou.
- platit měsíční paušál (contract/pay monthly) - největšími operátory v UK jsou Vodafone, O2, Orange, T-Mobile a 3.
Volný čas Au-pair
Co dělat, když máte volno? V první řadě samozřejmě můžete vyrazit za dalším vzděláváním, na jazykové kurzy totiž, pozor, musíte tehdy, když máte povinnosti au-pair splněny. Jde navíc o ideální příležitost, jak se seznámit s novými lidmi. Což oceníte především tehdy, když budete mít takových možností, jak někoho poznat, méně, protože jste si vybrali k pobytu ne úplně rušnou lokalitu.
Zjistili jste, že máte volného času až příliš? Přivýdělek možný je, často se nabídky týkají třeba úklidu, takže můžete i další část svého času využít účelně. Jen svou hostitelskou rodinu požádejte o svolení. K platbě příslušného pojištění vás přihlásí zaměstnavatel. Vy si musíte zařídit jen tzv. National Insurance Number. To bude sloužit pro vaši identifikaci ve zdejším sociálním systému. Pracovní povolení nepotřebujete. Informujte se o možnosti vrácení daní při práci v zahraničí.
Zdravotní a sociální pojištění
V případě nutnosti nějak vyřešit pojištění narazíte na dvě varianty:
Odjíždíte na dobu kratší než šest měsíců
V tom případě si budete muset doma hradit zdravotní pojištění. Jste-li student, pak ho za vás platí stát. Pokud už nestudujete, budete si platit pojištění jako tzv. osoba bez zdanitelných příjmů. Ve všech zemích EU pro vás platí to, že by se vám mělo dostat ošetření za stejných podmínek jako místním. Ve Velké Británii je pro vás navíc automaticky péče v základu hrazena. Některé úkony si připlatíte. To, co si platíte vy, se nazývá spoluúčast. Abyste nic platit nemuseli, doporučuje se i v tomto případě mít sjednané cestovní pojištění.
Odjezd na déle než šest měsíců
Potom se doma můžete z pojištění odhlásit. Tím jste ušetřeni povinnosti si ho v ČR platit. Jak již bylo zmíněno výše, ve Velké Británii ošetření nikdo neodepře, a to ačkoli neplatíte žádné pojištění. V tomto případě byste si ovšem komerční pojištění sjednat měli (to znamená to cestovní). Pojišťovna by poté, co se vrátíte domů a opět se k ní přihlásíte, mohla žádat potvrzení, že jste nějakým jiným způsobem pojištěni byli.
Co si připravit před návštěvou pracovní agentury v Česku
Před samotnou cestou byste si samozřejmě měli uvážit pár věcí:
- Jedete poznávat cizí zemi a její kulturu a zvyklosti. S tím se pojí to, kde budete a jakou rodinu si zvolíte. Volba multikulturnímu Londýnu nebo zůstanete na venkově, nebo budete chtít do britské rodiny nebo vám nebudou vadit cizinci.
- Odlišné zvyky či víra vás ale mohou zaskočit, a to tím spíše, přidá-li se jazyková bariéra způsobená tím, že zatím neumíte nijak skvěle anglicky. Chcete-li to změnit, volte britskou rodinu.
- Rodinu byste měli proto poznat, ale samozřejmě vám ani vymezení podmínek (kuřáci versus nekuřáci) nezaručí, že si s nimi sednete, budou se s vámi chtít více sblížit a vy nebudete trpět samotou.
- Záleží vám na výdělku a jste ochotni se zapojit i do časově náročnějšího programu Mother's help?
- Pokud se chcete naučit jazyk, budete schopni si financovat kurzy nebo potřebujete najít rodinu, která vám finančně přispěje?
- A jaká by vaše rodina měla být? S kolika dětmi si poradíte a zvládnete například péči o batole? Odrostlejší děti budou znamenat méně starostí.
Na co se Britská au-pair nikdy neptá
Na co si dát pozor před pohovorem
- Potřebujete zaujmout, ale nepřehánějte to. Buďte přirození. Přiznejte i svoje obavy. Celá vaše prezentace bude působit reálněji, když se nebudete bát o sobě říct i něco málo negativ.
- Stejně tak nedávejte najevo, že opravdu z nějakého důvodu toužíte opustit svůj dosavadní život a stát se au-pair.
- Nemluvte tzv. na první dobrou o tom, co se vám nepovedlo, že jste neuspěli ve škole nebo v zaměstnání.
- Nelžete v žádném směru. O sobě a dovednostech. Nevymýšlejte si reference. Získat je není tak náročné. A pokud vám děti „nic neříkají”, opravdu je pro vás práce au-pair to pravé?
Na co si dát pozor v rodině
- Britové jsou citliví na svůj osobní prostor. Nevyzrazujte nic, co se dotýká rodiny.
- Zdravte, buďte hodně zdvořilí. Britové si potrpí na fráze, ptaní se, jak se máte apod.
- Nezapomeňte, že se zde setkáte s jiným typem výchovy - západní výchova bývá více benevolentnější než u nás. Nemáte právo soudit rodinu.
- Britové jsou konzervativní národ - mají své tradice, které dodržují. Nikdy neznevažujte, neobhajujte za každou cenu své názory.
- Vyvarujte se tělesných a osobních kontaktů hned po příjezdu - Britové se chtějí nejprve blíže seznámit.
- Pozor na to, jak je oslovujete - Skotové, Angličané, Walesané - obyvatelstvo je hrdé na svoji národnost. Obecně nemají rádi označení Britové.
- Britové bývají hodně šetřiví a opatrní.
Samozřejmě se jedná o obecné rady. Můžete narazit na velice otevřenou rodinu, nebo budete bydlet u přistěhovalecké rodiny. Vždy je vhodné se s mentalitou seznámit dopředu.
Tipy na otázky ke Skype hovoru
- V kolik se vstává?
- V kolik děti odcházejí do školy či školky?
- V kolik se vracejí?
- Jaké mají mimoškolní aktivity? Kroužky, sport atd?
- V kolik mají být přítomni na těchto volnočasových aktivitách?
- Jaké má rodina stravovací návyky, nějaká specifika? Vegetariáni a jiné?
- Co děti a jídlo? Smějí sladkosti, mají je nějak omezované?
- Jsou děti na něco alergické? Mají nějaká zdravotní omezení?
- Jak tráví rodina volný čas? Sporty? Pravidelné aktivity?
- Má nějaká zvířata? Žijí v bytě? Smějí do postele?
- Chodí do rodiny často návštěvy nebo se navštěvuje s příbuznými či přáteli?
- A zapojí vás do těchto aktivit?
- Kolik času mohou děti strávit u televize nebo u počítače?
- Co děti baví a zajímá, co dělají rády? Kreslení, hudba, sport atd.
- Je v rodině dostupný internet a budete ho moci používat také?
- Budete muset řídit? Půjčí vám rodina auto i pro osobní potřebu? Jak to bude s financováním benzínu?
- Co mají rádi rodiče, o co se zajímají, co patří mezi jejich záliby?
Aktuální nabídky práce pro au-pair v Anglii najdete ve fóru au-pair v anglicky mluvících zemích. O zkušenostech s prací au-pair ve Velké Británii si můžete přečíst v článku Au-pair v Londýně a její možnosti.
Sdílet tento článek
Byl pro Vás článek užitečný?
Diskuze k článku
Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?přes agenturu to je zbytečně drahý, a takle si vyberete rodinu jakou chcete:-)
Jo a ještě prosím, neví někdo jak se to potom daní, jestli není třeba v UK zajít na nějaký příslušný úřad nebo to vyřídí rodina?
Agentuře pošlete jen registrační dotazník, dear family letter a samozřejme výpis z trestného rejstříku a zprávu od lékaře... Jako každá agentura chce po Vás poplatek, ale ten nemusíte platit hned. Agentura si poplatek účtuje podle Vašeho týdeního platu a peníze odešlete na jejich účet až dostanete svůj první plat v UK.
Tato agenturá má perfektní jednání a hlavně lidé, kteří tam pracují, to nemají jako hlavní job, takže na Vás rozhodně nehodlaj rejžovat.
Díky
au-pair není o pobavení a pařbách, je to zodpovědná práce za směšný prachy..
P.S. Jela přes ně i má kamarádka. Našli ji rodinu kousek ode mne a je taky moc spokojená.
www.facebook.com/vas…
www.facebook.com/pag…
Tenhle rok končím školu, je mi 19 a mým dlouhodobým snem je jet do Anglie jako au-pair. Pro zkušenosti, naučení angličtiny a hlavně kvůli tomu, že anglii miluju:)
Byla bych hrozně ráda, jestli by nebyl někdo tak hodnej a po e-mailu si semnou o tom trochu nepopovídal. Potřebovala bych získat informace od někoho zkušenějšího:)
Jak jsem pochopila, je lepší jet tam "na vlastní pěst" než přes agenturu:)
Jestli se najde nějaká milá duše, může mi napsat na
Děkuju moc!
Každopádně by se mi hodila nějaká cizí zkušenost :).
Díky.
Mail:
Díky Mila
Potřebovala bych získat nějaké informace:)Předem děkuji:)
hledáte ještě au-pair? Porozhlížím se po rodině, za kterou chci odcestovat 09/24. Případně nemáte ve svém okolí rodinou, která bude od září hledat novou aupair? Mohu zaslat odkaz na profil na aupairworld :).
Hezký den
Zuzka