Jak se vyhnout neseriózním agenturám?
Ne všechny agentury, které zprostředkovávají práci v zahraničí, jednají s klienty seriózně. Některé nedodržují termíny stanovené ve smlouvě, jiné nezajistí klientovi všechny slibované služby nebo je jejich úroveň velmi nízká. V horším případě se majitel agentury jen snaží získat co nejvíce peněz a nabízí něco, co nikdy nesplní. Abyste se vyhnuli takovým agenturám, je důležité se držet při výběru následujících doporučení.
1. Prověřte si co nejzevbrubněji zprostředkovatelskou agenturu a získejte o ní co nejvíce informací
- Zkontrolujte na webových stránkách, co agentura říká o sobě. Existují zde základní kontaktní údaje? Je možné si tyto údaje ověřit? Pokud ano, udělejte to – zajděte do sídla agentury nebo tam alespoň zatelefonujte.
- Podívejte se do obchodního rejstříku a zjistěte si vlastníka agentury a adresu jeho sídla.
- S použitím internetového vyhledávače zkuste najít všechny zmínky o této agentuře, o jejím majiteli, případně o společnosti, která ji vlastní. Pokud s ní již větší množství klientů mělo negativní zkušenosti, většinou o tom najdete reference na diskuzních fórech. V případě, že uvedená společnost provozuje i jiné agentury, prověřte i je.
- Zeptejte se svých známých na jejich zkušenosti.
2. Zjistěte, zda má agentura licenci pro svou činnost od Ministerstva práce a sociálních věcí
- Seznam licencovaných agentur najdete na stránkách portal.mpsv.cz. Toto povolení může získat pouze ta agentura, jejíž majitel je právně bezúhonný, má odpovídající vzdělání a několik let praxe v oboru. Samotná licence však ještě nezaručuje solidnost agenturních služeb a ministerstvo za činnost agentury nijak nezodpovídá. Pokud agenturu v databázi nenajdete, zeptejte se přímo zástupců agentury, proč si o licenci nepožádali.
3. Až se pro určitou agentruru rozhodnete, pečlivě si pročtěte podmínky pracovního programu
- Je důležité, abyste veděli, k jakým službám se agentura zavazuje a jaké služby můžete případně reklamovat. Měli byste též zjistit, zda agentura nabízí jen přehled běžně dostupných informací o cílové zemi, popřípadě seznam kontaktů na místní agentury práce nebo její služby zahrnují kompletní servis při hledání a zajištění pracovního místa.
- Přesný výčet služeb musí být zahrnut také ve smlouvě, kterou budete s agenturou podepisovat. Celou si ji pročtěte a ujistěte se, že obsahuje všechny náležitosti a stejně tak všechny body, na kterých jste se s agenturou dohodli (např. zajištění ubytování, odvoz z místa příjezdu, zařízení pracovního místa apod.) Pokud smlouva například nebude hovořit o jasném termínu, do kterého vám bude zajištěna pracovní pozice, a vy ještě týden před plánovaným odjezdem nebudete vědět, kde budete pracovat, jen těžko si můžete na tento fakt později stěžovat.
- Nikdy neplaťte za služby, jejichž splnění nemáte podložené písemně. Neposílejte agentuře peníze předem a neplaťte za něco, co si můžete dohledat sami („balíčky užitečných informací“).
4. Před samotným odjezdem
- Zjistěte si o dané zemi co nejvíce informací – podmínky pobytu a kontakt na české zastupitelské úřady. Podívejte se na stránky Ministerstva zahraničí (záložka Státy a území) a pokud se jedná o zemi EU, můžete využít informace na stránkách služby Eures .
- Získejte od známých kontakty na lidi, na které se budete moci v cílové zemi v případě potřeby obrátit
Zdroj: Národní informační centrum pro mládež