Erasmus v Gironě – Universitat de Girona
Ačkoliv studuji práva, jet na Erasmus právě do Girony jsem se rozhodla především kvůli jazyku. Ale nejen kvůli tomu španělskému. Katalánsko je dnes sice oficiálně částí Španělska a místní mají v občance španělskou státní příslušnost, ale ve skutečnosti jsou odlišný národ, který má svou kulturu a jazyk. Nečekejte flamenco, tapas nebo býky. Tady se tančí sardana, zdejší „malé jídlo“ se jmenuje pica-pica a národním zvířetem je osel.
Zařizování a cesta
Zařizování a papírování bylo vysilující, protože katalánská strana měla neustále dost času, a zde je mé první doporučení – připomínejte, vnucujte se a zase připomínejte. Girona se nachází asi hodinu a půl severně od Barcelony a cestuje se tam poměrně pohodlně. Já jsem pro svou první cestu kvůli váze zavazadel zvolila přímý autobus z Prahy a pro ostatní cesty leteckou linku Girona – Bratislava.
Jazyk
Věděla jsem, že se v Gironě mluví katalánsky, ovšem informace z mé domovské univerzity zněla, že vyučovacím jazykem na UdG je španělština. Jaké bylo moje zděšení, když jsem zjistila, že ve španělštině si můžu vybrat jen několik málo nepovinných předmětů a to mám ještě štěstí, protože na některých fakultách nebyla ani tahle možnost. Panika ze mě postupně opadávala díky účasti na celosemetrálním jazykovém kurzu, který univerzita nabízí studentům zdarma. Navíc jsem poznala lidi, kteří byli ve stejné situaci, a nakonec jsem katalánštinu ve škole používala běžně. Ve styku se sekretářkami a vyučujícími se mi znalost tohoto jazyka vyplatila, s přechodem ze španělštiny na katalánštinu se totiž dějí zázraky a z nemožného se rázem stává snadno zaříditelné.
Škola a ubytování
Kdo hledá, najde. A najít hezký pokoj ve studentském bytě není v Gironě problém, zejména když zabrousíte na univerzitní stránku s inzeráty, kde je rozhodně největší výběr. Škola má tři kampusy, na jihu hlavní kampus Montilivi, ve středu města Barri Vell a Centre. Pokud neseženete ubytování přímo u školy, nezoufejte! Girona není příliš velká a dojít z okraje města do centra není problém. Například z kampusu Montilivi budete v centru pěšky za 30 – 40 minut.
Nikdy jsem nezalitovala, že jsem odmítla ubytování ve školní rezidenci, které je sice pěkné, ale stojí 375 euro měsíčně. Běžná cena pokoje s inkasem je 200 – 300 euro na měsíc, výjimečně se dá sehnat i levnější bydlení. Kvůli jazyku i všemožnému zařizování se mi osvědčilo bydlení s místními studenty.
Čas, který strávíte v Gironě ve škole a studiem záleží na tom, na jaké fakultě studujete. Například na právech se vyžaduje pravidelná docházka a přes semestr je poměrně hodně práce, podmínky jsou pro všechny stejné a výjimky pro zahraniční studenty se příliš nedělají.
Doprava
Jako člověk, který je z většího českého města a tudíž rozmazlený autobusy a tramvajemi s rozumnými frekvencemi a pevnými jízdními řády, jsem byla stavem dopravy v Gironě zklamaná. Taky není nad čím jásat, když vám jízdní řád „sdělí“, že autobus jede jednou za hodinu, a toť jediná informace, kterou se z něj dozvíte. Jména většiny zastávek se mi dodnes nepodařilo zjistit a podle mě je ani sami řidiči neznají. Je dobré nespoléhat se příliš na autobusy, a pokud to jde, chodit pěšky. Na druhou stranu jsou řidiči velmi ochotní, rádi vám poradí i zastaví, kde bude třeba. Studentům doporučuji zařídit si studentskou permanentku nebo kartu Targeta Jove, se kterou vás 22 jízd přijde na 15 eur. Samostatná jízda autobusem stojí 1,25 eur.
Mnoho studentů v Gironě má auto. Pro ty, kteří ho nemají, jsou tu taxislužby (ty si můžete zavolat v kteroukoliv denní i noční dobu, přijedou většinou velmi rychle) a sportovně založení jedinci si mohou na všední dny půjčit školní kolo, nebo využít systému Girocleta, což je síť několika stanic, která funguje tak, že v jedné z nich si půjčíte kolo a do půl hodiny ho musíte odevzdat v jiné.
Ceny
Girona je jedno z nejbohatších měst Španělska, což se projevuje také na cenách. Občas jsem měla trochu problém vyjít s penězi, protože i menší nákup základních potravin je zde v rozpočtu studenta významnou položkou. Věci jako jsou deky či nádobí pořídíte někdy až za několikanásobně vyšší částky než v ČR. Ale se stipendiem a trochou vlastních peněz se dá jeden rok v Gironě strávit bez problémů. I noční zábava je dražší, takže pokud máte hluboko do kapsy, inspirujte se u místních a uspořádejte společnou večeři a noční zábavu u vás doma, když sousedé dovolí.
Lidé
Čím více na sever, tím jsou Katalánci uzavřenější. Jsou hrdí na to, že nejsou Španělé a pokud si je chcete získat, nesnažte se je přesvědčit o opaku. Mají za sebou 40 let teroru, kdy byli vražděni i jen kvůli tomu, že se na veřejnosti odvážili promluvit katalánsky, proto nejsou zdaleka tak otevření a veselí jako obyvatelé na jihu Španělska. Většinou jsou ale velmi milí a neuvěřitelně ochotni pomoci, když je to potřeba. A pokud zjistí, že se s nimi snažíte komunikovat v jejich jazyce, snesou vám modré z nebe.
Jak je to v Gironě se zábavou
Ke svému nadšení jsem zjistila, že Girona skýtá kromě nočních klubů také neobvyklou zábavu u příležitosti oslav, jako jsou San Jordi, katalánská obdoba svátku zamilovaných, Diada (Den Katalánska), únorový karneval nebo Temps de flors, což je květinový týden, kdy je centrum města vyzdobeno nápaditými květinovými aranžmá, která pokrývají téměř vše včetně zdí a chodníků. Většina akcí je doprovázena jarmarkem v centru města.
Vzhledem k tomu, že hromadné sledování fotbalu je tu téměř nutností a já jsem se nechtěla společensky znemožnit, potkalo i mě několik fotbalových večerů v baru. A byla jsem překvapená, jak skvělá atmosféra tam panovala. Takže i když nepatříte k fotbalovým fanouškům, na nějaký zápas zajděte do baru, už kvůli těm lidem. Určitě nebudete sami, kdo nebude celou dobu upřeně sledovat obrazovku.
Místa, která stojí za to vidět
Okolí Girony je nádherné! Vydat se můžete nejen do Barcelony, ale třeba také do středověkého města Besalú, na dobový jarmark ve městě Vic, do Figueresu, rodiště Salvadora Dalího, nebo Roses, malého větrného města s proslavenou restaurací El Bulli, kde vaří Ferran Adrià, prý nejlepší kuchař na světě.
I v samotné Gironě je co vidět. Centrum města Barri Vell je středověké, stejně tak kampus Barri Vell, který je vlastně klášterní komplex. Městem vede Muralla, zeď, z jejíchž věží je výhled na celou Gironu a po níž se dostanete do obrovské zahrady Jardins d‘Alemanys. Těžko uvěřit, že jste vlastně v centru města. Zeleně je v Gironě skutečně hodně a v parcích se často konají koncerty.
Proč jet do Girony
Delší pobyt v Gironě doporučuji těm, kdo jsou ochotni respektovat fakt, že velkou část Španělska tvoří oblasti, jejichž obyvatelé se nepovažují za Španěle a že to, co si svět většinou představuje pod pojmem Španělsko, najdete jen v malé části země. Girona je pro všechny, kteří chtějí poznat něco neobvyklého, co se z turistických průvodců nedozvědí. V tomhle malém historickém městě se nejen zdokonalíte ve španělštině, ale také se naučíte katalánsky a poznáte jeden zvláštní národ a jeho zvyky. Rozhodně si užijete spoustu zábavy a na svůj pobyt jen tak nezapomenete.
Další informace o životě a studiu v Gironě se dozvíte na blogu autorky.
Další zkušenosti s programem Erasmus
- Studijní pobyt Erasmus v Lipsku
- Na Erasmu v řecké Soluni
- Erasmus ve Finsku - University of Jyväskylä
- Pracovní stáž v rámci programu Erasmus
Toto je soutěžní článek o nejzajímavější zkušenost ze zahraničí. Pokud jste také pracovali, nebo studovali v zahraničí, pošlete nám článek a vyhrajte volné jízdenky po Evropě se STUDENT AGENCY a Apple iPod. Všechny informace najdete v tomto článku.